U Općinskom sudu u Sarajevu nastavljeno je suđenje protiv optuženog Amira Pašića Faće zbog krivičnog djela psihičko nasilje, a na kojem su danas svjedočili vještaci medicinske struke, odnosno prim. dr. Omer Ćemalović, stalni sudski vještak, specijalista neuropsihijatar i mr. sci. Elvedina Dervović, stalni sudski vještak, klinički psiholog.
Tužiteljica Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo Alma Džinović upitala je Ćemalovića da li je dobio naredbu Tužilaštva, a vezano za vještačenje osoba – Rabije Arifović, Borke Rudić, Dalije Hasanbegović-Konaković, Mirze Vranj, Rame Isaka i Duške Jurišić, na šta je odgovorio potvrdno.
Ćemalović je naveo da je definisan zadatak Naredbom Tužilaštva 28.10.2025. godine, a navodi se da su oštećene osobe bile izložene psihičkom nasilju kroz javne objave kojima se vrijeđaju i psuju.
Prvi nalaz odnosi se na Rabiju Arifović, gdje je, kako je istakao pred Sudom Ćemalović, psihijatrijsko i psihološko vještačenje. Prema navodima Ćemalovića, Arifović nije ispoljavala duševne poremećaje, nije ovisnik o psihoaktivnim supstancama, te je trpjela ekstremno psihičko nasilje na društvenim mrežama, produženi oblik psihičkog nasilja, akutni stresni poremećaj. Potom navodi negativna osjećanja, očekivanje da će joj se nešto loše dogoditi kao i potreba za kontinuiranim psihijatrijskim tretmanom.
Dervović također je istakla da je upoznata s naredbom Tužilaštva. Kad je u pitanju klinička psihologija za Arifović je istakla da su imali dokumentaciju psihijatra, pregled, kao i skalu za procjenu utjecaja traumatskih događaja.
Anamnetički testovni podaci ukazali su da se radi o mladoj ženi. Izložena je bila produženom obliku psihičkog nasilja. Vještakinja je pomenula i anksiozno-depresivni poremećaj, izraženi strah, kao i Rabijino očekivanje da će se nešto loše dogoditi, potom osjećaj ugroženosti.
Tužiteljica je upitala da li je ista metodologija primijenjena na ista lica, na šta je Ćemalović odgovorio da jeste.
Potom je obrazložio i drugi nalaz koji se odnosi na Dušku Jurišić, koja također nije ispoljavala duševne poremećaje, nije ovisna o psihoaktivnim supstancama, da posjeduje visoko misaonu kontrolu, misli potiskivanja, značajan rad traumatskih utjecaja, kao i psihičku pol radi objava Pašića. Također, imala je i nesanice, ali je očuvana kognitivna sposobnost.
Za Borku Rudić primijenjena je ista metodologija. Rudić nije ispoljavala duševne poremećaje. Pomenuo je vulgarno vrijeđanje od strane Pašića upućeno ka Rudić, kao i to da ona ima visoke profesionalne standarde, ali i da je imala probleme sa spavanjem.
Za Daliju Hasanbegović-Konaković, Ćemalović je također pomenuo izostanak duševnog poremećaja, psihičko nasilje na društvenim mrežama. Testovni rezultati su pokazali posljedične dominantne siptome, emocionalnu uznemirenost, strah za djecu, neizvjesnost, produbljeni afekt straha, narušeno prisustvo osjećaja sigurnosti i bolove u tijelo.
Za Ramu Isaka, također, Ćemalović je naveo da ne konzumira psihoaktivne supstance, nema duševne poremećaje, te je urađeno psihološko ispitivanje, gdje se navodi da je Isak pretrpio psihičko nasilje, brutalno vrijeđanje, seksualizirana prijetnja usmjerena prema djeci, spominjanje unučadi, narušen osjećaj sigurnosti, potom simptomi – poremećaj metabolizma šećera.
Za Mirzu Vranj, Ćemalović je također istakao da nema duševne poremećaje, nije duševno zaostala osoba, kao i ne korištenje psihoaktivnih supstanci, kao i da Vranj ima ozbiljna autoimuna oboljenja, seksualizirane uvrede, potom anksiozno-depresivna simptomatologija, socijalno povlačenje.
Dervović se potom osvrnula na kliničku psihologiju. Vezano za Jurišić pomenula je da su urađeni anamnestički testovi, pominje se psihičko nasilje, dojam visokih odbrana, potiskivanje misli, emocionalna suzdržanost tokom odgovaranja na pitanja. Na dalje, pominje se psihička bol, anksioznost, nesanica, psihofizička iscrpljenost.
Za Rudić je istakla da postoji samokritičnost, intruzije, uznemirenost, problemi sa spavanjem, doživljaj ugroženosti, naročito na dijete.
Za Hasanbegović-Konaković pomenula je stresne događaje, narušenu funkcionalnost ispitanice, emocionalnu uznemirenost, nesigurnost, socijalno povlačenje.
Za Isaka pominje da je pretrpio nasilje putem javnog prostora, psovanje malodobne unučadi. Bio je napet, uznemiren, stresne odgovore davao, emocionalna pogubljenost, kao i to da su djeca i unučadi izloženi zadirkivanju u školi i na ulici.
Vranj je pretrpjela stresne događaje, seksualiziranje, anksiozni i depresivni poremećaji, javni karakter nasilja.
Branilac optuženog Pašića, Nikica Gržić upitao je vještakinju kod izrade nalaza i mišljenja da li je koristila međunarodnu klasifikaciju, na šta odgovara potvrdno. Upitao je da li je imala saznanja da se suprug Mirze Vranj nalazi na izdržavanju kazne, na šta je odgovorila da su imali informaciju o tome, ali da nisu bili upoznati za koje krivično djelo.
Advokat se osvrnuo na poremećaj prilagodbe koji se pominje u nalazu i mišljenju, a vezano za Mirzu Vranj, gdje ističe da je 20.08.2025. ona imala istu dijagnozu, a da se krivično djelo desilo 28.08.2025.
Ćemalović je na to odgovorio kako poremećaj prilagodbe nije trajnog karaktera i traje šest mjeseci. Advokat je upitao da li je Isak bio sposoban za rad, za šta je Ćemalović rekao da jeste.
Pašić se obratio vještacima.
– Ja sam izgubio dijete, majku, oca, sedam puta sam bio ranjen u ratu. Ja to nemam ništa – rekao je Pašić.
– Imate posttraumatski rast da osoba može jača psihički da izađe, a ne oštećenija. Očito je to kod vas – kaže Ćemalović.
– Jesu l’ te osobe sposobne otići na after party – upitao je Pašić.
– Nemam pojma – kaže Ćemalović.
– Jesu l’ živi – upitao je Pašić.
Dalje je Ćemalović obrazložio da osoba radi kako bi se rasteretila.
Potom je Faćo istakao, osvrćući se najviše na Isaka, Jurišić i Rudić, jer ih kako kaže poznaje, da je i on uznemiren, na šta je potom tužiteljica prigovorila.
– Može se odrediti vještačenje na Vas – obratila se sutkinja Đenana Jovanović Pašiću, koji je ponovio kako je uznemiren.
– Predložite mene za vještačenje mene – rekao je Pašić.
Potom je sutkinja upitala za medicinske termine koji trebaju biti jasniji javnosti, gdje je Elvedina objasnila šta je intruzivnost.
– Naši veterani znaju iz rata da su to iznenadna sjećanja, ponovno proživljavanje traume – kazala je između ostalog, na šta Ćemalović dodaje da ukoliko osoba osjeti određeni neki miris u prostoriji može ga podsjetiti na takve neke događaje, izbjegavanje takvih filmova, priča.
Sutkinja se osvnrula i na iznošenje konstatacija vještaka, koji su pominjali da su ispitanici umanjivali svoje simptome, pa ih je upitala šta se podrazumijeva pod time, na šta je Elvedina istakla da su na osnovu kontrolnih skala uvidjeli to umanjivanje, kao i negiranje tegoba koje su prisutne.
Mišljenja je da je takvo nešto bilo kod tri osobe. Sutkinja je upitala jesu li ovi ispitanici ispitani usmeno ili postoji formular, na šta je vještakinja odgovorila da postoji oboje, skale za kliničke simptome, skala koja ispituje konkretni događaj.
Upitala je i o odsustvu simulacije, na šta vještakinja odgovara da to može biti kada pacijenti naglašavaju tegobe da bi odbili bolovanje, simulacija je izmišljanje.
– U konfuziji sam. Ja sam u pritvoru sedam mjeseci. Njemu (op.a. Rami) i dan danas hiljade ljudi psuju – istakao je Pašić.
Vještaci su rekli da na to ne mogu odgovoriti.
– Vidite li koliko sam ja od njih poludio. Udebljali ste me 23 kile – rekao je Pašić, prenosi Avaz.
