Austrija podržava rješenje za status vozača kamiona

333

Vlada i Privredna komora Austrije pružaju podršku da se pronađe prihvatljivo rješenje za problem sa kojim se suočavaju profesionalni vozači kamiona iz Srbije,BiH i regiona prilikom ulaska i boravka u zemljama EU, rekao je predsjednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Čadež je, nakon razgovora sa generalnim sekretarom Ministarstva privrede, energetike i turizma Austrije Severinom Gruberom i predsjednicom Privredne komore Austrije Martom Šulc, rekao da je naišao na razumijevanje za probleme sa kojima se suočavaju transportne kompanije i vozači kamiona zbog primjene šengenskih pravila 90/180, koja ograničavaju dužinu boravka u EU.

“Imamo veliku podršku naših partnera da zajedno pronađemo model koji bi omogućio vozačima kamiona regiona da nesmetano obavljaju svoj posao. To je važno ne samo za nas, već i za evropske lance snabdevanja”, rekao je Čadež.

On je podsjetio na pozitivan pristup Hrvatske rješavanju problema i da je Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje predložilo izmjenu Zakona o strancima kako bi se olakšao položaj vozača iz regiona Balkana.

Predložene izmjene predviđaju uvođenje vize za duži boravak, koja već postoji u zakonodavstvu, a koja bi važila godinu dana umjesto dosadašnjih 30 dana, saopšteno je iz Prviredne komore Srbije.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...

Grad Visoko: Novčana pomoć za školske udžbenike i pribor djece branilaca

Obavještavaju se pripadnici branilačke populacije (djeca branilaca) koji imaju prebivalište ili boravište...

Usvojen budžet za 2026. godinu, poslanici kritikovali hitnu proceduru

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je budžet institucija BiH...

Vozač iz Zadra smrtno stradao u saobraćajnoj nesreći kod Travnika

Vozač ličnog vozila marke Ford smrtno je stradao u saobraćajnoj nesreći koja...

“Sjećam se samo zvuka eksplozije”: Ljubiša Karović čudom preživio nesreću na letu Ryanaira

Prvo čega se Ljubiša Karović sjeća nije trenutak kada je gotovo izvučen...

Umrla Olivera Katarina koja je posvetila album ratnom zločincu Radovanu Karadžiću: “Bila sam na ratištu”

Poznata jugoslovenska gumica i pjevačica Olivera Katarina preminula je u 87. godini...

Oružane snage BiH se pojačavaju: Helez danas potpisuje ugovor o velikoj nabavci

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar odbrane BiH Zukan...

Krvava opsada: Na današnji dan je na Sarajevo ispaljeno 3.777 granata

Jezivi rekord od 3.777 ispaljenih granata na Sarajevo, u jednom danu, zabilježen...