Austrijski preduzetnik osuđen zbog prevare sa pčelarskom opremom iz BiH

40

Austrijski preduzetnik proglašen je krivim i osuđen na devet mjeseci uslovno zbog prevare sa pčelarskom opremom koju je trebao nabaviti iz Bosne i Hecegovine.

On, pored ove kazne, mora da isplati i 28.000 evra potraživanja prevarenih kupaca.

Inače, riječ je o krajnje neobičnom slučaju kada je grupa austrijskih pčelara tužila vlasnika kompanije iz južnog Burgenlanda jer im nije isporučio opremu koju su platili više od 50.000 evra.

Riječ je o 16 prevarenih austrijskih pčelara, a naručena oprema je trebala da bude dopremljena iz Bosne i Hercegovine. Vlasnik austrijske kompanije je djelomično priznao krivicu, sve ostalo je svalio na svoje bh.partnere.

Međutim, na posljednjem ročištu pojavio se i bh.partner koji je iznio niz optužujučih dokaza protiv svog bivšeg partnera. Naime, on je rekao da su oni mala zanatska firma koja ručno izrađuje košnice i isporučuje ih kupcima. Nikada nisu imali problem sa bilo kojim kupcem. Međutim, on tvrdi da su isplate odjednom prestale.

“Kada su isplate prestale, mi smo prestali raditi”, rekao je ovaj svjedok dodajući da je on imao 30% udjela u zajedničkom preduzeću, dok je optuženi imao 70%.

“Bilo je velikih problema. Morali smo plaćati 18 radnika kako bi izradili naručenu robu. Međutim, nije bilo para za plate. Ja, inače, nemam ništa sa finansijskim dijelom. On je taj koji je došao i rekao: Ti samo napravi, ja ću prodati”, rekao je svjedok iz BiH, te dodao da je i sam posuđivao novac kako bi nastavio sa proizvodnjom.

Kaže da je svom austrijskom partner stalno govorio da tako ne mogu dalje da nastave.

“Ja sam čovjek sa sela, a on je bogat: dobro obučen, sa dobrim autom. Vjerovao sam da će to biti dobra saradnja“, rekao je on, opisujući početak njihove zajedničke poslovne saradnje. Dodao je da je u više navrata morao da prekida sa radom jer nije imao da isplati radnike:

„Šta da radim sa 18 ljudi koji kažu: Molim vas, dajte naš novac? Svi su mi bili komšije“, opisao je tešku situaciju svjedok.

Inače, za mjesečne zarade su morali izdvojiti 8.000 evra, ali svjedok dodaje da Austrijanac nikada nije poslao ni približno taj iznos.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Trump i Netanyahu o opcijama prema Iranu: Sporazum ili novi udari?

Američki predsjednik Donald Trump i izraelski premijer Benjamin Netanyahu na sastanku u...

Poljak koji je oskrnavio Međugorje predat Tužilaštvu BiH, prijeti mu zatvor

Državljanin Poljske, osumnjičen za skrnavljenje i paljenje vjerskih objekata u Međugorju, predat...

NBA spektakl u Sloveniji: Dončić dovodi Lejkerse

Košarkaš Luka Dončić će uoči nove NBA sezone ugostiti svoje saigrače iz...

Raste broj zaposlenih u trgovini Federacije BiH

Najnoviji podaci Porezne uprave Federacije BiH za drugi kvartal 2026. godine potvrđuju...

Idete na koncerte Dine Merlina na Koševu? Ovo je sve što trebate znati

Povodom tri historijska koncerta Dine Merlina, koji će biti održani 31. jula...

Donesen Program javnih investicija Federacije BiH 2026-2028. godina

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na telefonskoj sjednici, na prijedlog...

Otkazana Čevljanska korida, stiže zamjena: Spremne Olovske Luke

Čevljanska korida, jedna od najpoznatijih tradicionalnih manifestacija u Bosni i Hercegovini, neće...

Ministar Adnan Sirovica u Visokom obišao korisnike programa stambenog zbrinjavanja

Ministar za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona Adnan Sirovica, zajedno sa saradnicima i...