Početna Vijesti Autobuska stanica vraćena ‘Zenicatransu’ u stečaju

Autobuska stanica vraćena ‘Zenicatransu’ u stečaju

18

Tročlano Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Zenici u cjelosti je potvrdilo prvostepenu presudu Općinskog suda Zenica u slučaju “Autobuska stanica Zenica” od 17. marta ove godine…

.. čime je ova presuda postala pravosnažna, a nekretnina i zvanično ponovo postala vlasništvo Javno komunalnog preduzeća “Zenicatrans-prevoz putnika” u stečaju – potvrdio je Feni stečajni upravnik tog preduzeća Samir Sunulahpašić.

Stečaj nad navedenim preduzećem otvoren je 21. decembra 2020. godine, a tužba protiv Grada Zenica radi pobijanja pravne radnje i ništavosti Ugovora o prenosu Autobuske stanice Zenica na Grad Zenica od 28. juna 2018. godine, podnesena je Općinskom sudu Zenica 25. juna 2021. godine.

-Kantonalni sud u Zenici je 5. septembra 2023. godine odbio žalbu i dopunu žalbe Grada Zenica na prvostepenu presudu Općinskog suda Zenica. To znači da stečajna nekretnina zvana Autobuska stanica Zenica, površine 2.285 kvadratnih metara, ulazi u stečajnu masu radi kolektivnog namirenja povjerilaca – pojasnio je Sunulahpašić.


U daljnjem postupku, najavio je, kao operativni organ stečajnog postupka naredne će sedmice 25. septembra biti održana i 2. vanredna sjednica Odbora povjerilaca tog preduzeća u stečaju.

-Odbor povjerilaca će dalje odlučiti o toku stečajnog postupka. Odbor povjerilaca, ne bih da prejudiciram, najvjerovatnije će donijeti i odluku o eventualnom pokretanju novog sudskog postupka protiv Grada Zenica. Tim bi se postupkom tražila i sredstva od zakupa Autobuske stanice Zenica, a koju je Grad Zenica u proteklom periodu iznajmljivao privatnom preduzeću. Po Zakonu o stečaju, sve značajne pravne radnje donosi Odbor povjerilaca – kazao je Sunulahpašić.

Grad Zenica dužan je, po ovoj presudi, JKP “Zenicatrans-prevoz putnika” u stečaju nadoknaditi i troškove sudskog postupka u iznosu od 23.500 KM. Prijavljena potraživanja od ovog preduzeća u stečaju su 12.000.073 KM, a priznata su potraživanja u iznosu od 10.925.000 KM.

Zbog izuzimanja Autobuske stanice Zenica iz vlasništva te izazivanja stečaja u JKP “Zenicatrans-prevoz putnika”, Kantonalni sud u Zenici vodi i zaseban postupak protiv gradonačelnika Fuada Kasumovića i njegovih 10 saradnika.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Bakir Izetbegović: Moja supruga neće biti kandidat za člana Predsjedništva BiH

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović rekao je u razgovoru za MTV Igman da...

U Visokom će prijepodne biti sunčano, / Foto: Visokoin.com
Vijesti

Vikend sunčan, ali stižu zahlađenje i padavine: Evo kada se vrijeme mijenja

Jutros je u većem dijelu zemlje sunčano vrijeme. Više oblačnosti ima na...

Visoko

Radovi u Domu zdravlja Visoko: Adaptacija toaleta za bolje uslove pacijenata

U centralnom objektu JU “Dom zdravlja” Visoko započeli su radovi na adaptaciji...

IstaknutoVisoko

Najodabranija noć: Muslimani obilježavaju Lejletul-kadr

Centralna svečanost Rijaseta islamske zajednice u Bosni i Hercegovini povodom obilježavanja Lejletul-kadra,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Unosan biznis: BiH u Njemačku izvozi hiljade pasa

U posljednjih deset godina iz ove lokalne zajednice izvezeno je više od...

Bosna i HercegovinaVijesti

Humani gest koji je dirnuo BiH: Ministar Helez kupio kuću porodici sa petero djece u danima ramazana

U vremenu kada često slušamo o podjelama, teškim riječima i političkim sukobima,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vulić: SNSD neće podržati ukidanje akciza na gorivo

Svjetsko tržište bilježi ogroman rast cijena nafte, što se reflektiralo i na...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Krivična prijava protiv Fuada Kasumovića zbog spornog zemljišta

U prijavi se navodi da postoji osnov sumnje da su prijavljeni omogućili...