Početna Bosna i Hercegovina Azra Zornić će tražiti isključenje BiH iz Vijeća Evrope zbog neprovođenja presuda Suda za ljudska prava

Azra Zornić će tražiti isključenje BiH iz Vijeća Evrope zbog neprovođenja presuda Suda za ljudska prava

16

Azra Zornić, apelantica koja je pred Evropskim sudom za ljudska prava dobila presudu protiv BiH zbog diskriminacije te podnijela krivičnu prijavu protiv predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića zbog neizvršenja odluka tog suda, izjavila je danas u Sarajevu da se njena borba nastavlja i kroz komunikaciju sa Odborom ministara Vijeća Evrope za nadzor izvršenja presuda ESLJP od kojih će u konačnici tražiti da predlože isključenje BiH iz Vijeća Evrope jer nam ovakvima tamo nije mjesto.

Kao uvodničarka na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 o temi “I BiH protiv presuda Evropskog suda za ljudska prava” Zornić je poručila da će borbu nastaviti i kroz nove krivične i disciplinske prijave protiv lica odgovornih za neprevođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava jer izgradnja moderne demokratske države Bosne i Hercegovine podrazumijeva izvršenje svih presuda tog suda.

Drugi uvodničar, doktor pravnih nauka Enver Išerić, rekao je da je agentima Vijeća ministara BiH koji su pred Evropskim sudom za ljudska prava podnijeli žalbu na presudu u slučaju “Slaven Kovačević protiv BiH” istekao mandat i te da nisu imali nikakvu pravnu legitimaciju za bilo koji način komuniciraju sa ESLJP a ne da podnose neosnovane žalbe.


Išerić je istakao da je imenovanje ambasadora i drugih međunarodnih predstavnika Bosne i Hercegovine u nadležnosti Predsjedništva a ne Vijeća ministara BiH.

Dodao je da agenti Vijeća ministara pripremaju zahtjev za iznošenje predmeta Kovačević pred Veliko vijeće Evropskog suda za ljudska prava i time nepotrebno i neopravdano dodatno ugrožavaju prava građana Bosne i Hercegovine.

Išerić je pojasnio da razlika između presude u slučaju Kovačević u tome što su ranije presude utvrđivale povredu prava naših građana da budu birani u organe vlasti a presudom Kovačević utvrđuje se da su povrijeđena njegova prava da glasa za članove Predsjedništva i delegate u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Naglasio je da je presuda u slučaju Kovačević u BiH odjeknula takvom snagom da su zagovornici kršenja ljudskih prava doživeli klasični nokaut i nevjericu da je došao kraj njihovim manipulacijama, kršenju ljudskih prava i raspirivanju mržnje i etničkih podjela među narodnima i građanima.


Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Počinje “lov” na trgovce koji ignorišu ograničenje marži, kazne do 10.000 KM

“Lov” na pohlepne trgovce u Republici Srpskoj, one koji nisu ograničili maržu...

Sport

Juventusu samo bod protiv Sassuola, Muharemović još jednom odličan

Juventus je u 31. kolu Serije A remizirao sa Sassuolom rezultatom 1:1,...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Presuda u slučaju koji je šokirao Visoko: Bahtanović dobio 30 godina zatvora

Kantonalni sud u Zenici osudio je Dina Bahtovića (24) na trideset godina...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici zaprijetili potpunom blokadom: U ponedjeljak u BiH ne ulazi ni gorivo

Iako su predstavnici domaćih institucija u proteklim danima intenzivirali aktivnosti, konkretno rješenje...

LifestyleZdravlje

Krvarenje desni nije bezazleno: Možda vam nedostaje ovaj važan vitamin

Ako primijetite tragove krvi dok perete zube, prva pomisao obično je da...

LifestyleZdravlje

Koliki vam je rizik od prerane smrti? Ovi testovi pokazuju vaše stanje

Ako želite na brzinu provjeriti svoje zdravstveno stanje i procijeniti koliko vam...

IstaknutoSvijet

U SAD-u uhapšen Hamdija Alukić: Optužen je za ratne zločine u BiH

Hamdija Alukić, 70-godišnji muškarac iz Bosne i Hercegovine, uhapšen je u američkoj...

SvijetVijesti

Digitalni euro ulazi u završnu fazu, banke zabrinute

Evropska centralna banka priprema vlastitu digitalnu valutu koja bi trebalo da smanji...