BBC u Višegradu: Historija bosanskog “hotela za silovanje”

50

Novinarska ekipa britanskog BBC-a boravila je u Višegradu gdje su snimali priču o hotelu Vilina vlas u kojem su silovane Bošnjakinje.

“Nije bilo izlaza. Muslimani Višegrada bili su zarobljeni. Stotine su ubijene i bačene u rijeku Drinu. Na poznatom mostu Srbi su ubijali muškarce, žene i djecu. Rijeka je postala masovna grobnica”, navodi reporter BBC-a Fergal Keane u uvodnom dijelu priloga.

U ovom mini dokumentarnom filmu, BBC donosi svjedočenja žrtava o hotelu za koji se vjeruje da je u njemu silovano najmanje 200 Bošnjakinja.

“Neki su bili toliko očajni da su skakali sa balkona i počinili samoubistvo”, navodi BBC.

Zbog zločina u Višegradu Milan Lukić je osuđen na doživotnu, a Sredoje Lukić na kaznu zatvora od 30 godina. Presudom ICTY je utvrđeno da je, pored brojnih drugih zločina, Milan Lukić ubio oko 70 žena, djece i starijih muškaraca u kući u Pionirskoj ulici tako što ih je zabarikadirao u jednoj prostoriji, zapalio kuću i pucao iz automatskog oružja na one koji su pokušali da pobjegnu. U kući na Bikavcu, Lukić je zatvorio 70 Bošnjaka svih dobi, nakon čega je zabarikadirao sve izlaze iz kuće, a u kuću ubacio nekoliko eksplozivnih naprava.

Presudom je utvrđeno i da je Lukićeva komanda bila u banji Vilina vlas, ali haško tužilaštvo je propustilo da zločin silovanja stavi u njegovu optužnicu. Opravdanja koja su kasnije došla bila su nejasna i neutemeljena. Jer silovanja u Vilinoj vlasi preživjelo je nekoliko žena, koje su bile spremne da svjedoče.

https://youtu.be/dPgK8wfbxTY

Prije tri godine istaknuta bh. režiserka Jasmila Žbanić snimila je film “Za one koji ne mogu da govore”. Inspirisan potresnom pričom Kym Vercoe, koja je posjetila Višegrad u potrazi za čuvenim mostom na kojem je bazirano djelo “Na Drini ćuprija”, ne znajući šta se u ovom gradu dešavalo za vrijeme rata u BiH.

Međutim, pronašla je bolna saznanja o hotelu Vilina vlas gdje su se dešavala višestruka silovanja i zlostavljanja žena. Na osnovu njenih saznanja, turistički vodič kroz BiH Tima Clancyja morao je biti izmijenjen.

Hotel se inače nalazi sedam kilometara sjeveroistočno od Višegrada, a predstava koju je adaptirala Kym Vercoe se zvala upravo tako “Sedam kilometara sjeveroistočno”, te je zadivila Žbanić koja je zvala Vercoe da glumi glavnu ulogu u ovom filmu te njen scenario adaptira u filmsku priču koja je bila osporavana u više dijelova Bosne i Hercegovine.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Ljubavna drama završila na sudu: Bivšem partneru razlupala automobil sjekirom

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju podiglo je, a Osnovni sud u Foči...

Nedim Sladić otkrio do kada će temperature ići do 41 stepen

Temperature od 34 do 41 stepen zadržaće se najmanje do 5. avgusta,...

Šokantan slučaj u BiH: Nakon svađe sjekirom povrijedio pet krava

Policija sumnjiči M.M. iz Šipova da je nakon verbalne rasprave, sjekirom posjekao...

Odgođen fudbalski Superkup Bosne i Hercegovine

Komitet za takmičenje Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine (N/FS BiH) donio je...

BMW ukida 8.000 radnih mjesta širom svijeta

Njemački proizvođač automobila BMW će ukinuti 8.000 radnih mjesta širom svijeta, a...

Grad Visoko / Kenan Habibović

Uskoro dostižemo tačku usijanja: Za vikend nepodnošljive vrućine

Bosnu i Hercegovinu sljedećih dana očekuje stabilno i sunčano vrijeme uz vrlo...

HALILOVIĆ (Mustafa) ZEKIJA 29.07.2026. u 18:00 sati

HALILOVIĆ (Mustafa) ZEKIJA 29.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Visoke temperature i brojni radovi otežavaju saobraćaj širom BiH

U Bosni i Hercegovini zbog visokih dnevnih temperatura preporučuje se izbjegavanje vožnji...