Bećirović: Milanović je nervozan jer slijedi poraz HDZ-a i SDA

72

Kandidat ujedinjene opozicije za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović oglasio se u povodu najnovijih neprimjerenih izjava predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića o Bosni i Hercegovini i Bošnjacima.

“Nedobronamjerni političari u Zagrebu očito su zabrinuti jer će u oktobru 2022. građani u bh. entitetu Federacija BiH izabrati dva člana Predsjedništva BiH koji ne dolaze iz HDZ-a i SDA. Porazom HDZ-a i SDA Milanović i njemu slični političari neće moći više obmanjivati evropsku javnost o navodnom preglasavanju naroda jer će ljudi masovno preglasati destruktivne politike i HDZ-a i SDA“, ocijenio je Bećirović.

Naglasio je dalje da najnovije neprimjerene Milanovićeve izjave na kojima, kako kaže, nediplomatskim rječnikom govori o državi BiH i Bošnjacima, predstavljaju primjer štetne politike kojom se ne može riješiti nijedan problem.

“Umjesto diskreditacija i vrijeđanja puno je prikladnije da zvaničnici Hrvatske i Bosne i Hercegovine govore jezikom uvažavanja i činjenica. Primitivnom politikom uvreda i omalovažavanja ne štite se interesi državljana Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Naprotiv, zbog takve politike i građani Republike Hrvatske masovno bježe u zapadne zemlje“, poručio je Bećirović.

Podsjetio je da se u Općem okvirnom sporazumu za mir u Bosni i Hercegovini Republika Hrvatska, kao jedna od tri potpisnice obavezala da će poštovati suverenu jednakost države Bosne i Hercegovine i da će se uzdržati od bilo kakvih akcija, putem prijetnje ili upotrebe sile ili na bilo koji drugi način, protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine ili bilo koje druge države.

“Imajući to u vidu, gospodin Milanović bi trebao napokon početi poštovati suverenu jednakost države Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Svako protupravno djelovanje neke države prema međunarodnom pravu povlači i njenu međunarodnu odgovornost. Zato bi bilo korisno da Milanović između tuđmanizma i međunarodnog prava izabere ovo drugo, jer je to garancija sigurne budućnosti za građane naših država. Tuđmanova velikodržavna politika iz 1990-ih godina detaljno je dokumentirana, opisana i pravosnažno osuđena na najvišim sudovima UN-a. Jedini način da se pomogne u zacjeljivanju rana takve pogubne politike je da zvaničnici Hrvatske rade na detuđmanizaciji i u skladu sa odgovornošću Republike Hrvatske preuzmu svoj dio obaveza za otklanjanje pogubnih posljedica koje je provedba udruženog zločinačkog poduhvata ostavila na državu Bosnu i Hercegovinu“, istakao je Bećirović.

Mišljenja je da najviši predstavnici Hrvatske i Bosne i Hercegovine trebaju izabrati konstruktivan dijalog, pristojan rječnik, ekonomsku i političku saradnju, razumijevanje i međusobno poštovanje.

“Hrvatska od populističkih promotora trajno poražene velikodržavne ideologije koja je Bosnu i Hercegovinu zavila u crno, a Republici Hrvatskoj ostavila crnu mrlju na obrazu, ne može imati nikakve koristi“, zaključio je Bećirović.

Možda vas zanima

Nevjerovatan potez kompanije Metallon: Slobodan dan zbog Zmajeva!

Lijepa vijest stiže iz kompanije Metallon, koja je još jednom pokazala da...

Suđenje za zločine u Doboju u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženo

Suđenje zločine u Doboju još nije počelo jer se predmet nalazi u...

Fena/Amer Kajmović

Džeko uoči povijesnog dvoboja sa SAD-om: Nismo ovdje slučajno, imamo svoje adute i vjerujemo u sebe

Kapetan nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko poručio je kako je...

Bitka za Željezaru u Zenici još traje, hoće li se bivši industrijski gigant spasiti

Sudbina zeničke Željezare i dalje je neizvjesna. Nakon mjeseci pravne i ekonomske...

Amerikanci upozoravaju: BiH ima kvalitet da napravi velike probleme SAD-u

Uoči duela Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država u šesnaestini finala...

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj

Načelnik Kaknja neće dati slobodan dan uposlenicima zbog utakmice, poručuje “u 7 na posao”

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj, poručio je da će općinska administracija sutra...

Na snazi nova pravila za ulazak u Evropsku uniju

Za ulazak u Evropsku uniju od danas su na snazi nova pravila....

Barbarez: Amerika jeste favorit, ali vjerujemo u svoje mogućnosti

Selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez obratio se medijima uoči...