Početna Bosna i Hercegovina Bećirović zahtijeva hitnu sjednicu Predsjedništva o stanju u BHRT-u

Bećirović zahtijeva hitnu sjednicu Predsjedništva o stanju u BHRT-u

133

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović uputio je zahtjev za zakazivanjem vanredne sjednice Predsjedništva BiH s jednom tačkom dnevnog reda – Razmatranje kritičnog finansijskog stanja u Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine (BHRT).

“Situacija u BHRT-u je, prema najnovijim izvještajima, vrlo kritična, te predstavlja prijetnju opstanku javnog servisa na državnom nivou i zahtijeva hitan angažman svih nadležnih institucija Bosne i Hercegovine”, naglasio je Bećirović te dodao da su finansijski problemi BHRT-a posljedica višegodišnjih opstrukcija i neprovođenja Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu BiH, kao i drugih povezanih zakona i propisa.


Bećirović smatra da Predsjedništvo BiH treba hitno razmotriti ovo pitanje i donijeti odgovarajuće zaključke, a predlaže da na sjednicu budu pozvani v.d. generalnog direktora BHRT-a Belmin Karamehmedović i ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto.

Član Predsjedništva podsjeća da je, na osnovu Ustava BiH, Parlamentarna skupština BiH donijela Zakon o radiotelevizijskom sistemu Bosne i Hercegovine, kojim se uređuje Javni radiotelevizijski sistem u BiH, te odnosi tri javna RTV servisa i zajedničkog pravnog subjekta unutar tog sistema, kao i njihova djelatnost i organizacija.

Sistem javnog emitovanja u Bosni i Hercegovini sačinjavaju Radiotelevizija Bosne i Hercegovine (BHRT), Radiotelevizija Federacije Bosne i Hercegovine (RTVFBiH) i Radiotelevizija Republike Srpske (RTRS), kao javni servisi, te Korporacija javnih RTV servisa, dok zakoni o BHRT, RTRS i RTVFBiH moraju biti usklađeni s odredbama ovog zakona.


Možda vas zanima

Sport

Dva zlata za Kenana Kovačevića na paraplivačkom takmičenju “Zadar open 2026”

Na jubilarnom desetom izdanju paraplivačkog takmičenja “Zadar open 2026” nastupilo je više...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici dali rok institucijama do septembra ili slijedi masovni odlazak iz BiH

Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine obavijestio je javnost da ključna pitanja i...

IstaknutoSport

“Zmajevi” uz puno “Koševo” idu na Mundijal

Nogometni / Fudbalski savez Bosne i Hercegovine saopštio je da su sve...

SvijetVijesti

Napadač iz Washingtona priznao ko mu je bio meta u pucnjavi u Bijeloj kući

Napadač na osiguranje Bijele kuće priznao je policiji da su meta napada...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

IGK oštro osudio kontroverznu kartu podjele BiH koja je predstavljena u Zagrebu

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) istakao je da se radi o...

Bosna i HercegovinaVijesti

Imate iskustvo, ali ne i diplomu? Evo kako ga možete pretvoriti u ECTS bodove

Univerzitet u Sarajevu organizator je APEL okruglog stola koji će biti održan...

Crna HronikaIstaknuto

Nakon nesreće na neispravnom toboganu osmogodišnjak ostao bez prsta

U Brezi je 16. aprila došlo do teške nesreće na jednom dječijem...

SvijetVijesti

Kardinal Puljić: U BiH “puno kuharica, a preslan ručak”

Drugi je dan TradFesta u Zagrebu, manifestacije koja okuplja domaće i inozemne...