Početna Svijet Beogradski studenti stigli u Novi Sad, prizori će zalediti Vučića

Beogradski studenti stigli u Novi Sad, prizori će zalediti Vučića

53

Studenti iz Beograda koji su jučer pješice, a danas biciklima krenuli iz Beograda do Novog Sada, stigli su večeras sinhronizirano do Željezničke stanice u tom gradu, gdje je u rušenju nadstrešnice 1. novembra prošle godine poginulo 15 osoba.

Beogradski studenti u subotu će se pridružiti novosadskim kolegama u akciji blokade triju mostova u glavnom gradu Vojvodine “Tri mosta za tri mjeseca”, kojom će biti obilježeno tri mjeseca od tragedije.

Stotine hiljada ljudi, u protestima potaknutim pogibijom 15 ljudi u padu nadstrešnice, od novembra su izašle na ulice širom zemlje, a studenti su blokirali više od 60 fakulteta, zahtijevajući odgovornost vlasti, poštivanje ustava, zakona, iskorjenjivanje korupcije te osnaživanje i samostalnost institucija bez političkog utjecaja.


Povorke studenata je tokom dva dana u usputnim mjestima prema Novom Sadu ovacijama pozdravljalo mnoštvo građana stojeći uz cestu i nudeći im hranu, slastice i napitke za okrjepu. Beogradske studente dočekale su hiljade njihovih kolega i Novosađana, a na fakultetima su im osigurali improvizirani smještaj, hranu i logističku podršku.

Novosađani su studente dočekali s transparentima “Pa di ste Beograđani”, a zajedno su zapjevali i nacionalnu himnu.


Možda vas zanima

Sport

Neymar na okupljanje reprezentacije stigao helikopterom

Neymar je kao posljednji stigao u Granju Comary, trening-kamp brazilske reprezentacije u...

Bosna i Hercegovina

Cvijanović: U BiH više nikada niko neće intervenisati

Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, izjavila je da u Bosna i...

Bosna i Hercegovina

Kolaps na granici, EES sistem pao, kilometarske kolone i višesatno čekanje na Izačiću

Zbog kvara na evropskom Entry/Exit Systemu saobraćaj na Graničnom prijelazu Izačić gotovo...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bećirović u Tešnju: Bajram nosi poruke mira, humanosti i međusobnog poštovanja

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović, nakon bajram-namaza u Banjoj Luci, posjetio je...

BiznisIstaknuto

Govedina iz Južne Amerike stizala u BiH uprkos zabrani

Dok Evropska unija tek od septembra uvodi rampu za proizvode iz Brazila,...

Bosna i HercegovinaVijesti

UIO BiH: Četvrtkom i petkom duži rad Carinske službe u Gradišci

Carinska služba u Carinskoj ispostavi Gradiška radiće četvrtkom i petkom produženo do...

Magazin

Tradicija se nastavlja: Benjamina Karić sugrađanima dijelila bajramske baklave

U srdačnoj i prazničnoj atmosferi građanima su upućene poruke mira, zajedništva, solidarnosti...