Početna Bosna i Hercegovina Bez struje i dalje naselja u Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu

Bez struje i dalje naselja u Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu

23

Bez električne energije su naselja u Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu.

Obilne količine padavina u proteklim danima dovele su do poremećaja u isporuci električne energije, tako da je i broj kvarova na nadzemnoj visokonaponskoj i niskonaponskoj mreži znatno uvećan u odnosu na protekli period.

Teže posljedice izazivaju klizišta koja ugrožavaju niskonaponske i dalekovodne stubove, te transformatorske stanice.

Veliki broj kvarova je otklonjen ili su u fazi otklanjanja, ali se uporedo prijavljuju i novi kvarovi ili poplavljeni elektroenergetski objekti.

Na području u nadležnosti Elektrodistribucije Zenica bez električne energije je oko 24.000 kupaca u Zeničko-dobojskom kantonu, od čega 6.400 kupaca u općini Zavidovići i oko 6.500 kupaca u općini Maglaj te oko 1.600 kupaca u Srednjobosanskom kantonu.

Bez struje je ostalo i oko 35.000 kupaca na području Tuzlanskog kantona – kompletno područje općina Sapna, Teočak i Gračanica.

Osim ovih područja u općini Tuzla su bez struje kupci u naseljima Dobrnja, Razinoge, Marina glava, Čanići, Previle, Bukinje, Mandići, Piskavica, Desetine, Rasovac, Kovačica, Drenov Do, Vujići, Seljublje, Čifluk, Parači i Hrasno, Svojtina, Grabovica i Tetima.


U općini Lukavac bez napajanja električnom energijom su naselja Šikulje, Bokavići, Bistarac, Šići, Jezero, Modrac, Bikodže, Prokosovići, Tabaci, Puračić, Meraje, Zagorje Karići, Delića Potok i Hrvati. Bez električne energije su i kupci u općini Živinice u naseljima Barišići, Maline, Kulići, Spreča pravac, Tadići, Pasci Vojna, Strašanj, Vilušići i Industrijska zona.

Također, bez napajanja je veći broj kupaca na području naselja Previle, Osoje, Podorašje, Drapnići, Lukići, Lisovići, Krušik, Srednja i Donja Dragunja u Općini Srebrenik.

U općini Čelić bez struje su naselja Brnjik, Lukavica, Šibošnica, Nahvioci, Miladići, Sitari, Humci, Brezje, Drijenča, i Drijen, zatim Novalići u općini Gradačac te Dolić, Plane Klokotnica, Habibovići i Polje u općini Doboj Istok.

Bez električne energije je još 40 kupaca u selu Kamenica, gdje se voda još uvijek nije povukla i oko 200 kupaca u selu Svrake, koji su bez električne energije ostali uslijed pokretanja klizišta, koje je ugrozilo TS Svrake 3.

Bez električne energije u Unsko-sanskom kantonu je oko 4.500 kupaca.

Trenutno su u toku aktivnosti na puštanju pod napon elektroenergetskih objekata koji nisu pod vodom i čije priključenje na elektrodistributivnu mrežu neće predstavljati opasnost i ugrožavati stanovništvo.

Sve raspoložive elektromonterske ekipe JP EPBiH su na terenu i rade na ubrzanom otklanjanju kvarova, saopćila je Služba za komunikacije JP EPBiH.

(VisokoIN/Fena)


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

CIK sutra raspisuje Opće izbore u BiH: 3,4 miliona birača za 518 funkcija

Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine sutra, 7. maja, donosi odluku...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Cijene su totalno lude: Da li bi ste platili 40 KM za kilogram trešanja?

Cijene trešanja na zagrebačkim pijacama opet su šokirale kupce, pišu hrvatski mediji....

Crna Hronika

Oglasila se banjalučka policija o smrti Bobana Kusturića

Policija je prijavu o pronalasku tijela Bobana Kusturića (52), načelnika Uprave za...

Visoko

Maj u znaku ranog otkrivanja melanoma: Besplatni pregledi kože u ZDK

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), u saradnji sa Ministarstvom...

Sport

Zrinjski lovi četvrti, Velež svoj drugi trofej Kupa BiH

U Mostaru se danas od 18.00 sati igra prva utakmica finala Kupa...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži hitne mjere: “Sigurnost građana nema alternativu”

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 29. aprila 2026. godine, vijećnik...

IstaknutoVisoko

Na današnji dan: Visoko dočekalo Tita – historijski trenutak koji se ne zaboravlja

U Visoko, maj 1971. godine ostao je upisan kao jedan od najznačajnijih...

SvijetVijesti

Moćno oružje od kartona: Dron od 2.000 dolara izluđuje radare (VIDEO)

Dronovi su se pokazali izuzetno korisnima u ratnim sukobima, no njihova je...