Bh. profesionalni vozači nasilno deportovani iz EU uprkos važećim ugovorima

268

Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine saopćio je da je evidentirano 100 slučajeva prisilnog, odnosno nasilnog povratka profesionalnih vozača iz zemalja Evropske unije.

– Također je zabilježeno 100 dana boravka vozača u pritvorskim centrima država EU, dok su nadležne institucije Njemačke, Austrije, Poljske i drugih zemalja potvrdile da su samo jučer obradile dodatnih 100 novih slučajeva deportacija – dodaje se u saopćenju.

Iz Konzorcijuma pojašnjavaju da prisilan povratak znači da je pojedinac, zbog procijenjenog rizika ili formalnog tumačenja boravka, proglašen osobom koja se „nezakonito“ nalazi na teritoriji određene države, te se bez obzira na radni status, ugovor o radu i dokumentaciju – prisilno vraća u matičnu državu. Vozači su protjerani iako ne krše zakon, ne traže azil, ne predstavljaju nikakav sigurnosni rizik i obavljaju isključivo profesionalne poslove u međunarodnom transportu.

U proteklih godinu dana, samo u Njemačkoj, 100 profesionalnih vozača je deportovano isključivo zato što rade, navodi se u saopćenju.

Konzorcijum Logistika BiH je hitno pozvao Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Ministarstvo komunikacija i transporta BiH, Vijeće ministara BiH, kao i sve druge nadležne institucije, da bez odlaganja usaglase zvaničnu i operativnu poziciju sa Evropskom komisijom, jer je potpuno izvjesno da će se, ukoliko se ništa ne preduzme, u vrlo kratkom roku evidentirati novih 100 prisilno vraćenih građana Bosne i Hercegovine – isključivo zato što su zaposleni i profesionalno obavljaju svoj posao.

– Ćutanje i nečinjenje institucija u ovom trenutku znači prećutno prihvatanje prakse koja vodi sistemskom izbacivanju radne snage, urušavanju transportnog sektora i direktnom ugrožavanju lanaca snabdijevanja Bosne i Hercegovine i regiona– dodaje se u saopćenju.

Konzorcijum Logistika BiH smatra neophodnim da dodatno pojasni namjerno i pogrešno povlačenje paralele sa sistemom EES (Entry/Exit System), koje se sve češće koristi u medijskim istupima i institucionalnim odgovorima kao izgovor za represivne mjere prema profesionalnim vozačima sa Zapadnog Balkana.

Naglašavaju da problem sa kojim se suočavaju profesionalni vozači nema nikakve tehničke veze sa EES sistemom, te da ne postoji nijedno tehničko pitanje koje bi opravdalo prisilna udaljavanja, pritvaranja, deportacije ili zabrane ulaska. Ukoliko Evropska komisija zagovara ravnopravnost i eliminaciju diskriminacije, kako su dodali, onda se pitanje statusa profesionalnih vozača ne može i ne smije povezivati sa EES-om.

– Evropska komisija, nažalost, izbjegava sadržajno objašnjenje problema, odgovarajući šturim i formalnim odgovorima, bez suštine i bez preuzimanja odgovornosti. Dodatno zabrinjava činjenica da se sektor sistematski upućuje na stav da države članice EU mogu samostalno donositi odluke, čime se praktično abolira Evropska komisija od obaveze da obezbijedi jedinstvenu i nediskriminatornu primjenu pravila – saopćeno je iz Konzorcijuma Logistika BiH.

Visokoin.com / Fena

Možda vas zanima

Novi prečac do mora: Projekat koji spaja Makarsku rivijeru i Hercegovinu

Projekt izgradnje ceste Ravča-Drvenik, koji uključuje tunele kroz Biokovo, ulazi u novu...

Jokić uoči sutrašnjeg meča: BiH je fizički moćna

Košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine igrat će protiv Srbije utakmicu kvalifikacija za...

Neobična intervencija: Vatrogasci spasili dječaka zaglavljenog u tabureu

Prijedorski vatrogasci imali su u subotu, 4. jula, nesvakidašnju i pomalo neobičnu...

Milionski projekat na sjeveru BiH: Izraelci sele biznis iz Turske

Velika ekonomska rošada na Bliskom istoku direktno će promijeniti privrednu sliku na...

Hurtić sutra predaje liste CIK-u: Koalicija s velikim ambicijama kreće u kampanju

Predsjednik BH Zelenih dr. Sevlid Hurtić sutra će Centralnoj izbornoj komisiji Bosne...

Continental prodao ContiTech za 4,6 milijardi dolara u velikoj restrukturaciji

Njemački proizvođač auto-dijelova Continental saopćio je u subotu da je postigao dogovor...

Kako žive strani radnici u BiH, jesu li zadovoljni primanjima i mogu li štedjeti?

I Bosna i Hercegovina, kao i zemlje u regionu, u nedostatku domaće...

Slovenačko tržište rada pred izazovom: Do 14 posto radnika odlazi u penziju

Slovenačko tržište rada i dalje je stabilno, ali se u narednim godinama...