BHT / Građani u dijelu BiH bi uskoro mogli dobijati veće račune za struju, evo i zašto

150
An illustration picture shows electricity meters on a board in a private home in Bordeaux, southwestern France, November 10, 2014. REUTERS/Regis Duvignau (FRANCE - Tags: ENERGY BUSINESS) - RTR4HKVH

Iako vlast u bh. entitetu RS tvrdi da neće doći do poskupljenja cijene električne energije, računi bi od sljedeće godine mogli biti veći zbog mogućeg povećanja mrežarina.

Naime, svih pet operatora distributivnih sustava u RS podnijeli su Regulatornoj komisiji za energetiku RS zahtjev za povećanje cijena mrežarina koje u računu za električnu energiju učestvuju gotovo 50 posto, piše BHRT.

Svih pet distributivnih preduzeća u RS uključujući i Elektrokrajinu podnijeli su zahtjev za provođenje tarifnog postupka za određivanje naknade za korišćenje distributivne mreže. Kao razlog navode enormna poskupljenja repromaterijala za održavanje mreže i činjenicu da je zadnji tarifni postupak proveden 2015. godine. U Regulatornoj komisiji potvrdili su da se zahtjevi pregledaju i da se odnose na sve kategorije potrošnje.
“Ne možemo jednoznačno reći koliko će Regulatorna komisija utvrditi opravdane naše troškove jer su cijene materijala povećane od 30-150 posto u zavisnosti od vrste materijala koji mi koristimo na održavanju mreže”, navodi Predrag Klincov, portparol ZP “Elektrokrajina” a.d. Banjaluka.

“U skladu sa Tarifnom metodologijom Regulatorna komisija će nakon pregleda dostavljenih zahtjeva i dokumentacije, kao i eventualnih dopuna, donijeti odluku o provođenju tarifnog postupka i održavanju javnih rasprava, te izdati obavještenje za javnost. Konačna odluka po zahtjevima operatora distributivnog sistema biće donesena do kraja ove godine”, navode iz Regulatorne komisije za električnu energiju RS.

Mrežarine u računu za električnu energiju učestvuju oko 50%. To znači da će ukoliko se odobri povećanje ove naknade nezavisno od cijene električne energije računi biti veći. Sve je spremno za poskupljenje, iako vlast pred izbore to ne želi priznati, ističe predsjednik Odbora za privredu u Narodnoj skupštini RS.

“Neće doći do povećanja cijene električne energije koja dolazi iz proizvodnih preduzeća iz sistema EP RS ali će će računi građana i provrede biti značajano uvećani zbog povećanja cijena mrežarina”, ističe Maksim Skoko, potpredsjednik SPS-a i predsjednik Odbora za privredu u NSRS.

“Vi znate da je regulator nezavisno tijelo, nezavisno od Vlade i ministarstva i mi na njega ne možemo uticati. Ali sam siguran da će regulator ozbiljno voditi računa o tome da se u ovom trenutku ne povećava ta vrsta naknada, a za nas je jako važno da se ne povećava cijena energije”, kaže Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva RS.

Ukoliko Regulatorna komisija odobri, novi tarifni postupak bi se primjenjivao od 1. 1. 2023. i važio bi naredne tri godine.

Možda vas zanima

Gradonačelnik Mirza Ganić odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić prisustvovao je u Srebrenici kolektivnoj dženazi i ispraćaju...

Na Korčuli i dalje bjesni požar, zahvaćeno 550 hektara zemljišta i borove šume

Požar na Korčuli do sada je zahvatio oko 550 hektara trave, niskog...

Habib Nurmagomedov odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Legendarni UFC šampion Habib Nurmagomedov odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici,...

Emina Omanović na Balkanijadi za juniore u Craiovi osvojila srebro u dalju

Devetnaestogodišnja Sarajka Emina Omanović (AK Sarajevo) osvojila je drugo mjesto i srebrenu...

Vraćaju se vrućine: Narednih dana očekuju se temperature do 38 stepeni

Nakon nekoliko ugodnijih dana, Bosnu i Hercegovinu već početkom naredne sedmice očekuje...

Prošlo je 17 godina od smrti Žana Marolta

Velikan bh. glumišta Žan Marolt preminuo je na današnji dan prije 17...

BIHAMK: Velike kolone vozila na izlazima iz Srebrenice

U poslijepodnevnim satima nakon završenog ukopa identificiranih žrtava genocida u Srebrenici, pojačan...

Majci Ramizi je svaki dan 11. juli: Jednog sina su mi ubili, drugog su zaklali – još mu tražim glavu…

Ramiza Gurdić, jedna od Majki Srebrenice, u emotivnom obraćanju govorila je o...