Početna Istaknuto Biden kritikovao odluku suda o apsolutnom imunitetu: Za predsjednika više ne postoje nikakve granice

Biden kritikovao odluku suda o apsolutnom imunitetu: Za predsjednika više ne postoje nikakve granice

15

Američki predsjednik Joe Biden kritikovao je odluku Vrhovnog suda Sjedinjenih Američkih Država prema kojoj je presuđeno da predsjednici imaju apsolutni imunitet od krivičnog gonjenja.
“U Americi nema kraljeva. Svako od nas je jednak pred zakonom. Niko, niko nije iznad zakona, čak ni predsjednik Sjedinjenih Država”, rekao je Biden u govoru iz Bele kuće.

On je upozorio na opasnost odluke poput ove jer zakon više ne može ograničiti moć predsjedničkog ureda.

“Današnjom odlukom Vrhovnog suda o predsjedničkom imunitetu, to se iz temelja promijenilo. Za sve praktične svrhe, praktično ne postoje ograničenja za ono što predsjednik može učiniti. To je fundamentalno novi princip i opasan presedan jer moć predsjednika više neće biti ograničena zakonom, čak ni Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država to više ne može”, kazao je on.


Vrhovni sud, odlukom 6-3, presudio je da Trump može zatražiti imunitet od krivičnog gonjenja za neke od radnji, koje je preduzeo kao predsjednik prije nego što je napustio funkciju, vjerovatno odlažući njegovo suđenje vezano za postupke 6. januara.

Presudom se ujedno odbija odluka federalnog žalbenog suda u februaru, kojom je utvrđeno da bivši predsjednik nije uživao imunitet za navodne zločine, koje je počinio tokom svog predsjedništva, kako bi se poništili rezultati izbora 2020. godine.

Biden je više puta upozoravao da granice moći predsjednika sada snosi isključivo nosilac funkcije. Rekao je da bi Trump u toj ulozi predstavljao opasnost.

Naročito politički govor dolazi u kritičnom trenutku za Bidenovu kampanju dok on pokušava da otkloni upornu zabrinutost zbog njegovih godina, pogoršanu njegovim nastupom u prošlonedjeljnoj predsjedničkoj debati.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sud osporio vještake: Svu odgovornost pokušali prebaciti na vozača

noga već bila sklonjena s papučice gasa. “Kočnica nije imala nikakvog efekta…...

Posao

Restoran „S Centar“ zapošljava: Traži se pomoćna kuharica/kuhar

Restoran S Centar proširuje svoj tim i raspisuje oglas za prijem radnika...

IstaknutoSport

Elvedina Muzaferija je današnjim nastupom nadmašila čuvenu Žanu Novaković

Elvedina je zauzela 32. mjesto s ukupnim vremenom 2:20.67 i time postavila...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Izjavio da nije kriv: Sud danas odlučuje o pritvoru vozača tramvaja

Kantonalni sud u Sarajevu trebao bi danas, 15. februara, donijeti odluku o...

Bosna i HercegovinaVijesti

Narednih dana kiša sa snijegom i susnježicom, povremeno jači udari vjetra

Vrijeme u predstojećoj sedmici u Bosni i Hercegovini bit će obilježeno oblačnim...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Građani traže pravdu za vozača tramvaja: Svi smo mi Adnan

Tri dana nakon stravične tramvajske nesreće koja je potresla Sarajevo, građani su...

Visoko

Asocijacija mladih SDA Visoko u posjeti Srebrenici: “Istina mora ostati živa, a amanet ispunjen”

Izvršni odbor Asocijacije mladih SDA Visoko, kao početak svoga rada, upriličio posjetu...

Sport

Borac “rasturio” Zrinjski u velikom derbiju

Fudbaleri Borca večeras su u Banjoj Luci u velikom derbiju šampionata Bosne...