Početna Biznis BiH konačno uvodi 5G mrežu: Pomažu im Saudijci

BiH konačno uvodi 5G mrežu: Pomažu im Saudijci

1

Direktor Regulatorne agencije za komunikaciju BiH Draško Milinović i zamjenik guvernera za međunarodne odnose Državne uprave za spoljnu trgovinu Saudijske Arabije Abdulaziz el Sakran dogovorili su danas u Sarajevu saradnju u uspostavljanju regulatornog okvira za efikasnu implementaciju pet ge mreže.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici Vlade Saudijske Arabije, saudijski ambasador i njegov zamjenik, predstavnik Državne uprave za spoljnu trgovinu, predstavnici Ministarstva komunikacija i informacionih tehnologija, kao i Ministarstva investicija, saopšteno je iz RAK-a.

Saudijski šef za međunarodne poslove Ministarstva komunikacija i informacionih tehnologija Raja Alaskar izrazila je spremnost za pomoć u usavršavanju i unaprijeđenju svih segmenata telekomunikacionog sektora kako bi se podstakao širokopojasni pristup internetu i u što skorijem periodu implementirala pet ge mreža u BiH.

Međunarodna unija za telekomunikacije rangirala je Saudijsku Arabiju kao drugu najnapredniju zemlja u razvoju telekomunikacija u svijetu.

Saudijska Arabija je i domaćin Globalnog simpozijuma za regulatore, koji će biti održan krajem avgusta o temi unapređenja saradnje u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija i implementaciji pet ge mreže, prenosi Srna.

Možda vas zanima

BiznisBosna i HercegovinaVijesti

Usaglašen stav za minimalnu platu, povećava se dnevnica

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije Bosne i Hercegovine (ESV FBiH) Safudin Čengić kazao...

Biznis

Fabrika u Novom Travniku proizvodi dijelove za Bentley i Mercedes

Firma “Jeco Forging Bosna” (JFB), osnovana početkom 2025. godine, u Novom Travniku...

BiznisVijesti

Utvrđen maksimalni broj stranih radnika u BiH u 2026. godini

Savjet ministara BiH utvrdio je godišnju kvotu radnih dozvola za zapošljavanje stranaca...

BiznisBosna i Hercegovina

Ministar Lakić sa Sindikatom Nove Željezare Zenica: Radnici su prioritet

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao je sastanak s...

BiznisIstaknuto

U oktobru prosječna neto plata u FBiH 1.632 KM, bruto plata 2.549 KM

Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za oktobar 2025. godine u...

Biznis

Sindikat Rudnika Kreka organizuje obilježavanje Dana rudara BiH

Sindikalna organizacija Rudnika uglja Kreka d.o.o. Tuzla, u saradnji sa Upravom rudnika,...

BiznisIstaknuto

Hoće li Lidl u BiH donijeti niže cijene?

Dolazak njemačkog diskontnog lanca Lidl u Bosnu i Hercegovinu već neko vrijeme...

Biznis

Sa tržišta se povlači opasan laserski pištolj

Sa tržišta Bosne i Hercegovine povučen je kineski igračka laserski pištolj model...