Početna Bosna i Hercegovina BiH nema statističke podatke koji će pokazati stvarni broj konzumenata droga

BiH nema statističke podatke koji će pokazati stvarni broj konzumenata droga

23

Širom svijeta se 26. juni obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe droga i nezakonitog prometa drogama, a Ujedinjene nacije su uputile poruku nade koja glasi:“ Poremećaji izazvani korištenjem droge se mogu spriječiti i liječiti“.

“Prije deset godina su tim povodom u BiH bile manifestacije npr. sportom protiv droge, međutim, glavne, inicijalne stvari bi trebale dolaziti od vrha. Trebali bi postojati vladini uredi koji se bave zloupotrebom droga i koji bi upozorili na sve njene štetnosti da bi svako individualno počeo razmišljati koliko je to zapravo oko nas i da svako od nas može bar malo uraditi na sprečavanju tog problema” – kazao je u razgovoru za Agenciju FENA predsjednik Udruženja „Proslavi oporavak” i koordinator Mreže oporavljenih ovisnika (RUN – Recovered User’s Network) koja se zalaže za prava i podizanje glasa oporavljenih ovisnika Borislav Goić.

Glavna tema o kojoj se govori u svijetu jeste legalizacija marihuane.

Tako je, podsjeća Goić, u američkim državama Kolorado i Vašington 1. januara stupio na snagu zakon kojim se odobrava slobodna kupovina marihuane, dok je upotreba kanabisa u medicinske svrhe već legalizirana u 19 američkih država, a u mnogim tim državama upotreba kanabisa u “zabavne svrhe” ne smatra se kao krivično djelo.

Države Kolorado i Vašington su uspostavile sistem u kojoj lokalne vlasti nadgledaju uzgajanje kanabisa, distribuciju i marketing u “kofi šopovima” te će osobe iznad 21 godine moći kupitii do 28 grama marihuane.

U tom kontekstu Goić kaže da je „BiH u prednosti jer je u zaostatku svjetskih trendova kada je u pitanju legalizacija marihuane”.

“Ko bi u bh. društvu regulisao legalnu prodaju marihuane?! Svašta bi se dešavalo … to bi bilo dostupno kao što je dostupan alkohol. Zapitajmo se gdje bi to otišlo?” – kazao je Goić .

Ističe da se mora napraviti jasna koordinacija između onih koji donose zakone i onih koji ih provode.

“Droge je uvijek bilo i biće, nije glavni problem da li će droge biti ili neće, nego je bitno da se stvori društvo u kojem će doći do smanjenja zloupotrebe droge” – kazao je Goić.

Udruženje za resocijalizaciju bivših ovisnika „Proslavi Oporavak“ je nevladina organizacija koja djeluje na razini cijele Bosne i Hercegovine.


“Vizija Udruženja “Proslavi oporavak” je da se svim oporavljenim ovisnicima pruže uslovi da se uključe u društvenu zajednicu kao produktivni članovi i da oni svojim primjerom kvalitetnog življenja i ličnom odgovornošću utječu na uklanjanje stigme ‘jednom ovisnik, zauvijek ovisnik'“ – kaže Goić.

U sklopu svog rada, Udruženje se bavi i podizanjem svijesti društvene zajednice o štetnosti zloupotrebe droga i važnosti liječenja ovisnika.

Nažalost, kaže Goić, BiH nema statističke podatke koji će pokazati stvarni broj konzumenata droga.

Provoditi što više i što kvalitetnije vrijeme sa svojom djecom, poruka je Goića.

“Znati gdje je tvoje dijete, s kim je, posebno u dobi od 14. do 18. godine, jedan je od načina prevencije ovisnosti o drogama “– kaže Goić.

Ovisnost kao bolest, ljudi često ne prepoznaju, a uvjetno, kaže Goić, to znači da osoba ne može upotrijebiti u potpunosti svoj kapacitet.

“Kad osoba postane ovisnik što je slijed zloupotrebe droga, njegovi prioriteti se u potpunosti poremete. Njegov jedini cilj je drogiranje. Kada si ovisnik ti nemaš opcija kao onaj što nije ovisan. Jedan u nizu problema, jeste i neznanje i neinformiranost o posljedicama drogiranja. Droga uništava život, ubija snove, droga uništava sve” – kaže Goić.

Kako bi se spriječila konzumacija i zloupotreba droga, mnoge zdravstvene ustanove naglašavaju važnost represivnog aparata, ali i edukacije.

Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe droga i nezakonitog prometa drogama je prilika da se svako uhvati ukoštac s problemom zloupotrebe droge oko nas. Drugačije bi bilo kad bi cijelo društvo shvatilo koliki je zapravo problem ovisnosti o drogi.

“Ako društvo shvati da svako ima odgovornost i da pozitivnim primjerom života utiče na svakoga, onda ćemo svi biti pažljiviji naspram drugog. Isto tako, oni koji kreiraju strategije će se potruditi shvatiti da se radi o našoj djeci, o mladim ljudima koji mogu postati puni potencijal za državu i društvo, ali u sekundi mogu postati problem” – upozorava Goić.

Svi trebaju preuzeti odgovornost shodno „funkcijama na kojima se nalaze“, poruka je Goića uoči sutrašnjeg Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe droga i nezakonitog prometa drogama.

(VisokoIN/Fena)


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Poskupljuje plin u Federaciji BiH

Energoinvest je uputio Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije zahtjev za davanje...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Čelična industrija u BiH pred gašenjem: Nova Željezara Zenica ima sirovina za još samo 20 dana

Sindikat metalaca Federacije Bosne i Hercegovine i Sindikat Nove željezare Zenica upozorili...

Bosna i HercegovinaVijesti

U Banju Luku stiže sin američkog predsjednika

Sin američkog predsjednika Donald Tramp Džunior (Trump Jr.) dolazi sutra u Banju...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sejo Brajlović odustao od puta na SP i donirao 10.000 KM djeci sveštenika

Najpopularniji bh. ugostitelj Sejo Brajlović donirao je 10.000 KM za djecu sveštenika...

BiznisVijesti

Cijene goriva konstantno rastu: Na nekim pumpama 4 KM

Cijene goriva u Republici Srpskoj konstantno rastu, a na jednoj pumpi u...

InternetTehno

Meta i Ray-Ban predstavili nove pametne naočare za dioptriju (VIDEO)

Meta širi ponudu svojih pametnih naočara, a novi Ray-Ban modeli namijenjeni su...

SvijetVijesti

Otac Ilona Maska: Epstin je živ, nema šanse da je mrtav

Erol Mask, otac Ilona Maska, izjavio je da vjeruje da je američki...

SvijetVijesti

Jadran traži radnike: Potrebno 95.000 ljudi, plate i do 3.000 evra

Predstojeća ljetna sezona na Jadranskom moru zahtijeva oko 95.000 radnika, a najveća...