Početna -Ne Propusti Bijela traka je značila put u smrt i neviđena stradanja

Bijela traka je značila put u smrt i neviđena stradanja

50

Prijedor će danas vratiti sjećanje na najsuroviji dio povijesti grada, kada je 31. maja 1992. godine tadašnja vlast SDS-a, “potkovana” snagom tzv. JNA, naredila svim nesrbima da na rukave stave bijele trake, a na prozore izvise bijele zastave ili plahte.

Širom BiH, ali i svijeta danas će se nositi bijele trake u znak sjećanja na čin zločina, apartheida, genocida po uzoru na holokaust.

Morbidni scenarij

Ta sramna odluka bila je samo uvertira u morbidni scenarij fašističke vlasti – da na taj način kontrolira, obilježe sve one čiji život od toga trenutka neće vrijediti više od metka, gelera granate ili poteza sječivom noža.

Bijele trake bile su uvod u monstruozna ubistva, silovanja, pljačke, logore, masovne grobnice, nemilosrdna protjeravanja Bošnjaka i Hrvata iz svojih domova.

Posljednjih godina međunarodna javnost širom regije, pa i u cijeloj Evropi, srcem i dušom podržava prijedorsko okupljanje građana koji nošenjem bijelih traka simbolično podsjećaju današnji Prijedor na najmračniji period ovog grada i nesagledive zločine genocidnog karaktera u kojima je nestalo s lica Zemlje 3.173 osoba nesrpske nacionalnosti.

Danas se očekuje dolazak više od 2.000 građana iz regije koji će prijedorskoj vlasti, s gradonačelnikom Markom Pavićem na čelu, potpuno imunoj na inicijativu podizanja spomen-obilježja za 102 ubijene djece Prijedora, još jednom ukazati na tu neprihvatljivu, necivilizacijsku, čak i protivzakonitu praksu po važećim zakonima Republike Srpske (RS).

Dječije cipelice

Na Dan bijelih traka, 31. maja, u 12.50 sati učesnici će s imenima djece na ružama krenuti ispred kancelarije Udruženja Prijedorčanki „Izvor“. Kao i prethodnih godina, formirat će grupu na početku pješačke zone i krenuti na glavni trg. U sklopu scenarija manifestacije predviđena je i umjetnička instalacija s dječijim cipelicama kako bi se i u toj konceptualnoj formi ukazalo na zločin učinjen djeci ovoga grada.

Dolaze gosti iz regiona

Fikret Bačić iz Zecova kod Prijedora, jedan od organizatora Dana bijelih traka, otac dvoje ubijene djece Nermina i Nermine i inicijator podizanja spomen-obilježja ubijenoj djeci, potvrdio je da će u Prijedor stići gosti iz Zagreba, Beograda, Sarajeva i mnogih evropskih gradova.

– Svoj dolazak potvrdio je i hrvatski konzul u Banjoj Luci Vlatko Kramarić te brojni mirovni i politički aktivisti – izjavio je za “Avaz” Bačić.

Možda vas zanima

Ćurić: Situacija pogoršana, ali ljudi i objekti nisu ugroženi

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić izjavio je danas da u gradu nisu ugroženi...

Poginuli dvoje djece i žena u Sloveniji: Audi udario u kamion vozača iz BiH

Dvoje djece od četiri i 11 godina i žena (74), svi državljani...

Vučić o sahrani Mladića: Ako porodica bude željela, država će pomoći da bude dostojanstvena

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će, u slučaju da...

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen u divljih ptica na području Zagreba

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen je u divljih ptica na području Zagreba,...

Potpuno blokiran saobraćaj na Kobiljoj Glavi nakon saobraćajne nesreće

Na Kobiljoj Glavi danas je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj su...

Policija pojačava kontrole pred školama, nesavjesnim vozačima slijede kazne

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK, povodom početka nove školske godine koja...

Poznata cijena hadža za 2027. godinu: Evo koliko će buduće hadžije platiti

Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini...

Vlada ZDK: Usvojen polugodišnji izvještaj ZZO-a, preduzeća u vlasništvu FBiH ugrožavaju zdravstveni sistem u ZDK

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na svom današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao...