Bivši predsjednik SAD-a Bill Clinton i Centralna obavještajna agencija (CIA) u četvrtak su najavili da će narednog mjeseca objaviti više od 300 dokumenata i obavještajnih podataka o ratu u BiH (1992.-1995.) s kojih je skinuta oznaka ‘povjerljivo’.
Clinton će ih predočiti javnosti 1. oktobra u sjedištu svoje fondacije u New Yorku, javljaju američki mediji.
Ovo je prvi put da jedan američki predsjednik prisustvuje objavljivanju dokumenata CIA-e s kojih je skinuta oznaka ‘povjerljivo’.
Tom događaju će prisustvovati bivša državna tajnica i američka ambasadorica u UN-u Madeleine Albright, bivši Vrhovni zapovjednik u Evropi i penzionisani general Wesley Clark, bivša Clintonova savjetnica za nacionalnu sigurnost Sandy Berger, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost potpredsjednika Gorea, Leon Fuerth, i bivši zamjenik čelnika za obavještajne podatke CIA-e John Gannon.
Na simpozijumu pod nazivom ‘Bosna, obavještajni podaci i Clintonovo predsjedavanje’ razgovarat će se o sukobu na Balkanu i ulozi obavještajnih službi u informiranju poličara.
Ovi dokumenti naglašavaju ulogu Clintonove administracije u posredovanju sporazuma koji je okončao oružani sukob na Balkanu i ulogu koju je imala Međuagencijska radna grupa za Balkan u informisanju kreatora politike.
Clinton je 1995. godine potpisao Izvršnu naredbu 12958, koja nalaže jedinstven sistem za klasificiranje, čuvanje i deklasificiranje informacija o nacionalnoj sigurnosti.
Na hiljade dokumenata o širokom spektru pitanja je deklasificirano otkako je naredba potpisana.
Zvaničnici kažu da je skup obavještajnih dokumenata o Bosni, koji je najmlađi skup dokumenata koji je CIA-in Program za pregled historije (HRP) objavio u 20 godina postojanje, predstavlja tranziciju sa objavljivanja HRP-ovih dokumenata većinom iz ere hladnog rata na više savremene historijske podatke koji se odnose na modernije obavjštajne aktivnosti.
Program je dio CIA-ine Službe za upravljanje informacijama, koji identificira, sakuplja i objavljuje historijske bitne zbrike deklasificiranih materijala.
Zbrike imaju neku centralnu temu ili događaj, a dostupni su online uz dodatne analize, eseje, video i audio snimke i fotografije.
(VisokoIN/Fena)