Početna Svijet Bivši izvršni direktor Gazprombanke koji je prebjegao u Ukrajinu: “Ne bojim se”

Bivši izvršni direktor Gazprombanke koji je prebjegao u Ukrajinu: “Ne bojim se”

115

Bivši izvršni direktor ruskog zajmodavca Gazprombanka izjavio je u četvrtak da je pobjegao iz Rusije u Ukrajinu u nadi da će se ona naoružati protiv invazije Moskve i da vjeruje da predsjednik Vladimir Putin vodi Rusiju u katastrofu.

Igor Volobujev, (50), koji ima rusku putovnicu i donedavno je bio potpredsjednik Gazprombanke, rekao je Reutersu u intervjuu u glavnom gradu Kijevu da je bio prisiljen na taj čin zbog ukrajinskih korijena i obitelji. Taj je javni prebjeg poseban zbog svoje visoke uloge u tvrtki koja je u srcu ruskog establišmenta i kojom predsjedava Alexei Miller, izvršni direktor plinskog diva Gazproma, koji je bliski Putinov saveznik.

Također, on ilustrira mrežu obiteljskih veza između dviju zemalja koje su u ratu.

Volobujev je rođen u Oktirki u sjeveroistočnoj ukrajinskoj regiji Sumi, u koju su se ruske snage slijevale krajem veljače.

„Došao sam ovdje braniti svoju domovinu jer je rat počeo (na mjestima) kao što je moj rodni grad Oktirka – to je bio jedan od prvih gradova koji je pogođen bombardiranjem“, rekao je.

U Ukrajinu je stigao 2. ožujka i na granici je izjavio da se želi pridružiti ukrajinskim snagama teritorijalne obrane, rekao je. Kaže da su mu rekli da ne treba i da imaju dovoljno svojih ljudi s vojnim iskustvom.

Odbio je precizirati kako je napustio Rusiju i uspio doći do Kijeva. Tijekom rata diljem Ukrajine su postavljene kontrolne točke i teško je, ako ne i gotovo nemoguće, lako se kretati s ruskim dokumentima.

Volobujev je rat opisao kao grijeh i bio je kategoričan u svojoj kritici Putina. „Rusija nema budućnost. Mislim da će se ova zemlja (Rusija) raspasti. Putin je Rusiju već doveo do katastrofe“, rekao je. „Ne bojim se”, dodao je. „Da sam tražio sigurnost, ne bih dolazio ovamo, nastavio bih živjeti dosadašnjim životom u izobilju i sve bi bilo dobro. Znao sam da idem u rat.“

Volobujev je rekao da se protivio aneksiji Krima, ali da je posljednjih osam godina odlučio izabrati dobrobit svoje obitelji u odnosu na dobrobit Ukrajine.

Invazija u veljači natjerala ga je da odabere Ukrajinu umjesto svojih najmilijih, rekao je, te izrazio bojazan da bi sada mogli biti u opasnosti. Odbio je precizirati više o njihovoj situaciji ili gdje se nalaze. „Nikad se nisam osjećao kao da je Rusija moja domovina. Moja domovina je bila Ukrajina“, rekao je.

Možda vas zanima

Alpac Capital preuzeo N1, TV Novu, Nova.rs, Radar i Danas: Smijenjeni direktori

Vlasnik kompanije Alpac Capital Pedro Vargas Santos David danas je i zvanično...

HSP BiH traži od CIK-a da preispita ispunjava li Demokratska fronta uslove za učešće na izborima

Hrvatska stranka prava BiH podnijela je Centralnoj izbornoj komisiji zahtjev da preispita...

Udruženje “Pipol” okupilo djecu i porodice u Visokom

Udruženje porodica i prijatelja djece oboljele od leukemije i drugih malignih bolesti...

BiH ostvarila pristup bespovratnim sredstvima EU od 140,5 miliona eura

Nakon današnje objave Odluke o finansiranju Programa Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III)...

Tragedija kod Omiša: Sestra se emotivnom porukom oprostila od Dragane

Velika tragedija koja je prošle sedmice pogodila područje Omiša odnijela je život...

Isplaćena peta rata boračkih stipendija za 1.326 studenta u ZDK

Vlada Zeničko-dobojskog kantona osigurala je sredstva te gradovima i općinama doznačila sredstva...

Stanovnici Gornjih Rosulja mjesecima upozoravaju na problem pasa lutalica

Stanovnici Gornjih Rosulja, posebno građani koji žive u blizini raskrsnice ulica Muhameda...

Petar Ćorluka gradi hotelsko carstvo: Ima 4 objekta u BiH i Hrvatskoj, peti uskoro otvara vrata

Petar Ćorluka, čija je kompanija Violeta poznata po proizvodnji higijenskih proizvoda, posljednjih...