Početna Visoko Boračke stipendije za tekuću akademsku godinu dobit će 1.480 studenata iz ZDK

Boračke stipendije za tekuću akademsku godinu dobit će 1.480 studenata iz ZDK

12

Studentske stipendije Ministarstva za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona ove akademske 2024/2025. godine primat će 1.480 studenata s područja tog kantona – potvrdio je resorni ministar Adnan Sirovica.

To je nešto manje nego prošle godine, kada je stipendije ovog ministarstva, nakon provedenog konkursa, dobilo 1.520 redovnih i samofinansirajućih studenata prvog i drugog ciklusa studija, koju studiraju na nekom od univerziteta u Bosni i Hercegovini i inostranstvu.

Konkurs za dodjelu ovih stipendija bio je raspisan 5. novembra prošle godine.

– Ove smo godine imali 1.579 zahtjeva, a formalno su ispravni bili te ispunjavali sve uslove konkursa zahtjevi 1.480 studenata, koji će biti korisnici stipendije. U toku je potpisivanje odluka, koje će biti proslijeđene općinama i gradovima, koje će na osnovu njih sačiniti rješenja za studente s svog područja. Stipendije se isplaćuju u osam jednakih rata, a njihov je iznos identičan kao i prošle godine te iznosi 1.000 KM za prvu godinu studija, odnosno brucoše te 1.400 KM za drugu i više godine studija – kazao je ministar Sirovica.


Vlada ZDK, sa pozicije ovog ministarstva, u budžetu za tekuću godinu opredjelila je 2,2 miliona KM.

ZDK, osim boračkih, isplaćuje i stipendije sa pozicije Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport. Prošle je godine pravo na tu stipendiju, u iznosu od 890 KM, koji je isplaćen jednokratno te za čiju je isplatu bilo osigurano 1.200.000 KM, dobilo 1.197 studenata.

Pri tome je 69 studenata, koji se obrazuju za neko deficitarno zanimanje te čiji je i prosjek ocjena 8,5 ili ekvivalent toj ocjeni, kao nagradu dobilo dupli iznos stipendije, odnosno 1.780 KM. Konkurs za dodjelu ovih stipendija još nije raspisan, jer su tek nedavno usvojeni programi utroška sredstava za tekuću budžetsku godinu.

Vlada ZDK dodatno, za oko 650 studenata koji su smješteni u studentskim domovima te koji zbog toga nemaju pravo na neku od stipendija, na mjesečnom nivou, ukupno 10 mjeseci, izdvaja 249 KM.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bošnjački povratnici kod Foče bez struje tri decenije!

Bošnjački povratnici u četiri sela kod Foče duže od 30 godina nakon...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ubijen muškarac u Mostaru

Policijska uprava Mostar jutros oko 3.20 sati zaprimila je prijavu djelatnika Hitne...

Bosna i HercegovinaVijesti

Saobraćajni vještak: Glavni propust u ovoj nesreći je brzina

U tramvajskoj nesreći koja se desila u četvrtak 12. februara poginuo je...

Crna HronikaIstaknuto

Pronađeno beživotno tijelo Sedina Mešinovića, šefa Sektora u UIO

U stanu u Banjaluci, u petak, 13. februara, pronađeno je beživotno tijelo...

Visoko

Mirza Ganić potpisao sporazum o finansijskoj podršci Centru Dobrinje

Grad Visoko nastavlja kontinuiranu brigu o najosjetljivijim kategorijama stanovništva. Petu godinu zaredom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada FBiH nakon obustave proizvodnje u Koksari Lukavac: Prioritet ostaju radnici

Nakon što je Skupština povjerilaca donijela odluku o obustavi proizvodnje u Koksara...

Crna HronikaIstaknuto

Vozač tramvaja predat u nadležnost Tužilaštva KS, izuzeta je dokumentacija GRAS-a

Adnan Kasapović, vozač koji je upravljao tramvajem, koji je u četvrtak izletio...

Magazin

Traži se deset muškaraca koji će samo ležati, plata je 5.000 eura

Institut za svemirsku medicinu i fiziologiju (Medes) u Toulouseu pokrenuo je neobičan...