BOSANAC O KOJEM BRUJI ŠPANJOLSKA: Bh. sudac Irfan Peljto danas sudi Realu, evo šta o njemu pišu ugledni mediji…

47

Najbolji bh. nogometni sudac, Irfan Peljto (39), danas će biti glavni sudac na meču 1/8 finala Lige prvaka između Leipziga i Real Madrida.

Ovo će biti prvi put u historiji bh. fudbala da sudija iz BiH sudi nokaut fazu Lige prvaka, a o Irfanu Peljti raspisali su se i najpoznatiji španjolski mediji, AS i Marca.

Tako je španjolski AS predstavio je Peljtu njegovom biografijom i statistikom ove sezone.

“Bosanskohercegovački sudija Irfan Peljto je nastanjen u Sarajevu i bit će zadužen za arbitriranje utakmice između Red Bull Leipziga i Real Madrida. Biće to prvi put da ovaj sudija sudi utakmicu za Real Madrid, a u historiju ulazi i kao prvi sudija te nacionalnosti koji je sudio meč u nokaut fazi Lige Šampiona. Peljto je karijeru započeo u Premijer ligi BiH 2013. godine na meču Rudar Prijedor – Radnik Bijeljina.

Reprezentativan je od 2015. godine, njegova prva međunarodna utakmica bila je 8. juna 2019. između Belgije i Kazahstana. 24. novembra 2021. ozvaničila je svoju prvu utakmicu Lige Šampiona, utakmicu između turskog Bešiktaša i holandskog Ajaxa.

Ove sezone je sudio tri utakmice u grupnoj fazi, uključujući meč između Shakhtara i Barcelone prošlog novembra 2023. godine, koji je završen pobedom ukrajinskog tima 1:0. U septembru je sudio Feyenoord -Celtic, koji je završio pobjedom Feyenoorda 2:0, ali u kojoj su Škoti završili sa devet igrača zbog isključenja Lagerbielkea i Holma.

Mjesec dana kasnije, Peljto je bio sudija na meču Union Berlin – Napoli, dva rivala sa kojima se Real Madrid suočio. U tom meču Napoli je savladao Nijemce sa 1:0.

Peljto je do sada u ovom izdanju Lige prvaka izvukao osam žutih kartona (prosječno 2,67 kartona po utakmici) i dva crvena kartona (0,67 po meču), uz prosjek od 24,33 faula po utakmici”, piše na stranici AS-a.

Današnja utakmica između Leipziga i Real Madrida igra se od 21 sat.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Messi konačno progovorio o čuvenoj fotografiji s Yamalom: Iskreno, to je ludo

Jedna od najpoznatijih fotografija u svijetu nogometa kako Lionel Messi kupa Laminea...

Gužve na granici BiH-Hrvatska, duge kolone i na magistrali prema jugu

U danima vikenda, dok traje sezona godišnjih odmora, posebno je izražena pojačana...

Dino Merlin objavio novu pjesmu “Zbog tebe” uoči velikih koncerata na Koševu

Dino Merlin je u specijalnom izdanju emisije “Konačno petak”, snimljenom na stadionu...

Na aerodromu u Sarajevu danas doček reprezentativaca BiH u sjedećoj odbojci

Doček reprezentacije Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, koja se vraća sa...

Stiže novi toplotni udar: BiH pod žutim i narandžastim upozorenjem

Bosna i Hercegovina je na udaru drugog toplotnog vala. Za veći dio...

Nesvakidašnji slučaj u Visokom: Nakon pregleda otuđila pečat doktorice

Dana 16.07.2026. godine, u 16,05 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Novcem od prodaje droga, skoro 482.000 KM, kupovali nekretnine u Doboju

U predmetu “Smagler” policija sumnjiči Daniela Popovića i Natašu Popović iz Doboja...

Izviđač u grupi C EHF Lige Evrope

Rukometaši Izviđača saznali su protivnike u grupnoj fazi EHF Lige Evrope. Voljom...