Početna Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina prva u svijetu po broju mina

Bosna i Hercegovina prva u svijetu po broju mina

30

William Samari, Ray Yamartino i Rafaan Anvari kreirali su zanimljivu kartu svijeta koja prikazuje u čemu prednjače zemlje u svijetu, javlja Anadolu Agency (AA).

Na karti koju je objavio list “Business Insider”, prikazano je ono što svaka zemlja radi bolje od svake druge zemlje, a autori karte su informacije prikupili iz više različitih izvora.

Prema spomenutoj karti, od zemalja iz regije Balkana Bosna i Hercegovina prednjači po broju mina, Srbija u vaterpolu, a Slovenija po broju kockarnica. Zanimljivo Hrvatske nema na popisu. Ili Hrvati nemaju ”ono nešto” ili nisu bili uključeni u istraživanje, ostaje nam nepoznato.

Od ostalih europskih zemalja, mogu se izdvojiti Andora koja je, prema ovoj karti, prednjači u čitanju, Belgija po vremenu predviđenom za odmaranje, Češka po ispijanju piva, Danska po obrazovanju i Francuska po turizmu.


Također, na karti je navedeno da se Njemačka ističe kao zemlja koja je osvojila sve u svijetu nogometa, ali je još uvijek pred vratima svjetskog prvaka, dok se za Nizozemsku navodi da je poznata po izrazito visokim ljudima, Norveška po demokraciji, Turska po kajsijama i Švedska po velikom broju ateista, odnosno ljudi koji je ne vjeruju u Boga.

Prema istoj karti, Afganistan prednjači po opijumu, za Argentinu se navodi da je izvoznik nogometaša, Brazil dominira u proizvodnji kave, Kina po zagađenosti zraka, Hong Kong po visokom stupnju inteligencije njezinih stanovnika, Indija po filmovima dok je Japan prvak u proizvodnji robota.

Također, na karti je navedeno da su Sjedinjene Američke Države lider po broju raznovrsnih sendviča i hamburgera, Saudijska Arabija po nafti, Katar po bruto domaćem proizvodu (BDP), Venezuela je poznata po velikom broju misica u svijetu, a Velika Britanija kao zemlja s najviše fašističkih pokreta.

(VisokoIN/AA)


Možda vas zanima

Visoko

Nesvakidašnja krađa u Visokom: Iz kuće ukradena hrana, posuđe i plinska boca

Dana 07.04.2026. godine, u 12,50 sati, u mjestu Gornja Zimča, od strane...

Magazin

EXIT festival iz Novog Sada prelazi na crnogorsku obalu

Jedan od najvećih svjetskih glazbenih festivala EXIT ove će se godine održati...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nisu se pojavili: HDZ i SNSD opet blokirali državu i EU put

Hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, zakazana za danas...

BiznisIstaknuto

Hrana će u Bosni i Hercegovini poskupiti do 70 posto uprkos primirju u Iranu

Cijenu rata u Iranu platiće i građani Bosne i Hercegovine, i to...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Tužne vijesti iz Prnjavora: Preminula djevojčica Anđela Zorić

Djevojčica Anđela Zorić, učenica prvog razreda srednje škole u Prnjavoru, izgubila je...

Visoko

Policija pojačano kontrolisala saobraćaj u ZDK: Alkotestirano 719 vozača, 87 bilo pod dejstvom alkohola

U cilju unapređenja sigurnosti odvijanja saobraćaja na svim putevima na području Zeničko-dobojskog...

Sport

Večeras četvrtfinalni dueli Lige prvaka Barcelona – Atletico Madrid i PSG – Liverpool

Preostali susreti četvrtfinala Lige prvaka na rasporedu su večeras, a sastaju se...

Sport

Preminuo bivši reprezentativac Jugoslavije, ostavio ogroman trag u Dinamo Zagrebu

Nogometni svijet ostao je bez jednog od velikana – u 70. godini...