Početna Vijesti Bradara i Stojanović nakon sastanka: “Nismo htjeli bez Lende donositi odluku o predsjedniku FBiH”

Bradara i Stojanović nakon sastanka: “Nismo htjeli bez Lende donositi odluku o predsjedniku FBiH”

11

Kandidati za rukovodstvo Federacije Bosne i Hercegovine Lidija Bradara i Igor Stojanović izjavili su danas nakon sastanka da bez kandidata iz reda bošnjačkog naroda Refika Lende (SDA) nisu htjeli donositi odluku ko će obavljati funkciju predsjednika i potpredsjednika FBiH.

Stojanović je kazao da se Lendo nije odazvao pozivaju za sastanak, nakon što su Predstavnički i Dom naroda Parlamenta Federacije jučer potvrdili Bradaru, Stojanovića i Lendu za novo rukovodstvo Federacije BiH.

“Pokušavamo da napravimo konstruktivan razgovor i Lendo nam je rekao da će nas danas iza 14 sati obavijestiti o danu i terminu sastanka za dogovor”, kazao je Stojanović.

Pojasnio je da nije određen rok kada trebaju odabrati predsjednika ili potpredsjednika FBiH, ali budući da je Vlada FBiH već četiri godine u tehničkom mandatu, kaže da žele što prije preuzeti odgovornost i početi raditi.

“Na ovaj način bilo ko od nas može razvlačiti izbor predsjednika u nedogled, što je nekima u interesu. Poslije toga imamo rok od 30 dana da predložimo mandatara Vlade FBiH”, podsjeća Stojanović.


Kandidatkinja iz reda hrvatskog naroda Lidija Bradara (Hrvatska demokratska zajednica BiH) izrazila je žaljenje što se Lendo nije pojavio na sastanku.

“Mi smo već potvrđeni u Parlamentu FBiH i ta priča o imenovanju je završena, na krilima pozitivne energije koja se širi u BiH”, istakla je.

Ukoliko ne bude dogovora, dodala je, trebaju izvijestiti Predstavnički dom koji će odrediti ko je predsjednik FBiH.

“Jučer se pokazalo da se neki ne žele dogovoriti i obustavili smo postupak. Materijal ne može otići CIK-u niti CIK može dodjeljivati certifikate dok ne saznaju ko je predsjednik”, pojasnila je.

Također je izrazila žaljenje što neki, kako je rekla, po svaku cijenu žele i dalje blokirati Federaciju.

Predstavnički dom i Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine jučer su usvojili Listu kandidata za izbor predsjednika i potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine, na kojoj su Refik Lendo, Lidija Bradara i Igor Stojanović.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

GRAS: Svaka činjenica mora biti utvrđena i dostupna javnosti

Tragedija koja se dogodila zauvijek je obilježila ovaj dan. Izgubljen je jedan...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Kamera snimila trenutak tramvajske nesreće u Sarajevu: Da li je uzrok prevelika brzina?

Napomena: Video u prilogu je uznemirujući! Na mreži YouTube objavljen je uznemirujući...

Bosna i HercegovinaCrna Hronika

Mučni prizori s mjesta tragedije: Tijelo poginule osobe još ispod tramvaja

Kako je potvrdila doktorica Riada Blažević iz Zavod za hitnu medicinsku pomoć...

IstaknutoSport

Muzaferija ispisala historiju za bh. skijanja

Elvedina Muzaferija ostvarila je najbolji rezultat za Bosnu i Hercegovinu na Zimskim...

Sport

Olimpijski komitet BiH: Današnji rezultat Muzaferije ravan osvajanju medalje

Elvedina Muzaferija ispisala je historiju BiH na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu...

Crna HronikaIstaknuto

Stanica sravnjena, život izgubljen: Četvero povrijeđeno

Nakon više poziva građana da se desila nesreća, odnosno iskakanje tramvaja iz...

Bosna i HercegovinaVijesti

MUP RS nabavlja pretplatu za Muskov Starlink

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske raspisalo je javni poziv za nabavku usluga...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uspješna transplantacija u UKC-u Tuzla: Majka donirala bubreg kćerki

Multidisciplinarni transplantacioni tim Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Tuzla uspješno je izveo drugu...