Početna Bosna i Hercegovina Centralna banka BiH neće da plaća dug RS-a Viaduktu

Centralna banka BiH neće da plaća dug RS-a Viaduktu

98

Nakon što je jučer Vijeće ministara BiH usvojilo korigirani Nacrt budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025., kojim je predviđeno da dug iz arbitražnog postupka “Viaduct protiv BiH” bude plaćen iz dobiti Centralne banke BiH iz CBBiH su saopćili da je to nezavisna institucija monetarne vlasti u BiH čija je misija očuvanje monetarne i finansijske stabilnosti kroz održavanje stabilnosti domaće valute, konvertibilne marke.

Navode da je Upravno vijeće Centralne banke BiH na trećoj sjednici održanoj 27. marta 2025. usvojilo Finansijski izvještaj CBBiH za godinu koja je završila 31. decembra 2024., kao i Odluku o raspodjeli čistog profita CBBiH za godinu koja je završila 31. decembra 2024., u kojoj stoji da je Centralna banka Bosne i Hercegovine u 2024. ostvarila čisti profit od 412.599.585,33 KM.

Pojašnjavaju da se temeljem Zakona o Centralnoj banci BiH i Odluke Upravnog vijeća Centralne banke od 27. marta 2025. dio ostvarene dobiti u iznosu 244.306.831,96 KM raspoređuje na račun obaveze prema instituciji koja je zadužena za budžet Bosne i Hercegovine – Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama (odredbama zakona o CBBiH) i mandatom CBBiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CBBiH i time ugrožavanja stabilnosti CBBiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti.

Ističu da sve svoje nadležnosti CBBiH izvršava preko Centralnog ureda, glavnih jedinica i filijala i spremni su da u skladu sa zakonskim normama, svojim mandatom i ovlaštenjima, odgovore na prijetnje ugrožavanju njihove imovine i osiguraju nesmetanu provedbu svih zakonskih nadležnosti CBBiH.

CBBiH ostaje i dalje dosljedna svom osnovnom zadatku, očuvanju monetarne i finansijske stabilnosti Bosne i Hercegovine, te politici investiranja u skladu sa zakonski definiranim ciljevima i zadacima, što podrazumijeva da se službenim deviznim rezervama upravlja prvenstveno na siguran način, saopćeno je iz te institucije.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Njemačka planira reformu penzionog sistema: Viša dob i novi investicioni fond

Povjerenstvo koje je imenovao njemački kancelar Friedrich Merz predložilo je uvođenje penzionog...

Magazin

Sejo Brajlović unaprijed platio RTV taksu BHRT-u za 30 godina

Dok se BHRT godinama suočava s ozbiljnim finansijskim poteškoćama i neizvjesnom budućnošću...

BiznisIstaknuto

Gorivo u BiH najjeftinije od februara: Dizel već od 2,60 KM po litru

Dizel u Bosni i Hercegovini na pojedinim benzinskim pumpama trenutno košta oko...

Vijesti

Predsjedavajući Općinskog vijeća brutalno prijetio načelniku, psovao mu Boga

U zgradi Općine Bugojno jutros se dogodio ozbiljan incident kada je predsjedavajući...

Sport

Ovo je podatak koji najbolje oslikava rivalstvo Lea Messija i Cristiana Ronalda

Rivalstvo Lionela Messija i Cristiana Ronalda već gotovo dvije decenije predstavlja jednu...

BiznisIstaknuto

Bh. kompanije pred novim izazovom: EU uvodi stroža pravila za izvoz

Bosna i Hercegovina već raspolaže značajnim kapacitetima za prilagođavanje novim evropskim zahtjevima...

Biznis

Sarajevski kiseljak investira 1,5 miliona KM u modernizaciju logističkih kapaciteta

Kompanija nastavlja unapređivati poslovanje kroz ulaganja u efikasniju, sigurniju i održiviju logistiku....