CIJENE PELETA SVE JEFTINIJE, URODIO PLODOM PRITISAK NA PRODAVAČE?

115

Prodaja peleta i ogrevnog drveta zbog blage zime, ali i krize u Evropi, posljednja tri mjeseca bilježi rekordne minimume, skladišta su puna robe, a proizvođači tvrde da su u veoma nezavidnom polažaju i da jedva servisiraju obaveze pa su pojedini primorani da obaraju cijenu ispod proizvodne.

Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS Igor Andrić kaže da je na tržištu Republike Srpske trenutno velika ponuda peleta, te je došlo do znatnog pojeftinjenja.

– Cijena peleta po toni se kreće od 400 do 500 KM, u zavisnosti od proizvođača, a negdje je čak moguće naći i ispod 400 KM, što zavisi od kvaliteta ogreva – rekao je Andrić.

Prema njegovim riječima, pad cijena uslovila su puna skladišta usljed smanjene potrošnje jer je i prethodna zima bila blaga, ali i činjenice da su usljed energetske krize u zapadnoj Evropi nabavljene velike količine ogreva koje su ostale neprodate.

– I kod ogrevnog drveta je došlo do pojeftinjenja, paleta cjepanica košta od 180 KM do 210 KM – kazao je Andrić.

Predsjednik Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović rekao je za “Glas” da su peletari praktično na ivici propasti i da se hitno mora reagovati ako se želi sačuvati ova grana industrije.

– Izvoz i prodaja u posljednja tri mjeseca su katastrofalni. Dosta je parametara uticalo na to, a najveći je blaga zima i smanjena potražnja u EU, gdje je novca usljed krize sve manje. U nezavidan položaj dobrim dijelom su nas gurnule mjere zabrane izvoza koje su na snazi bile pretprošle godine.

Predugo su trajale pa smo izgubili kupce u Evropi. Takođe, i značajan broj domaćih potrošača se okrenuo drugim energentima, pa je ove zime i njih manje među našim kupcima – priča Ivanović.

Dodaje da pojedini proizvođači jedva servisiraju redovne obaveze.

– Skladišta su prepuna, ogromne količine peleta imamo i to je razlog zašto pojedine kolege obaraju cijene ispod proizvodnih. Ljudi su prinuđeni na to jer moraju vraćati kredite, plaćati radnike, a nekako se mora preživjeti krizni period jer su uložena velika sredstva u mašine i opremu.

Smanjenje broja radnika nije rješenje jer, ako nekog otpustimo zbog manjka posla, teško ćemo ga kasnije vratiti, otići će u inostranstvo – navodi Ivanović dodajući da za stabilizaciju tržišta treba da prođe najmanje godina, te da dio firmi neće uspjeti preživjeti taj period.

Planiraju da upute apel vlastima i nadležnim institucijama kako bi im pomogli da spasu i očuvaju proizvodnju.

– Drvna industrija je strateška grana i ako se ugasi samo dio proizvodnje, loptica s problemima će se nastaviti prebacivati na druge sektore jer smo svi povezani – rekao je on.

Ista situacija je i u firmama koje proizvode cijepano ogrevno drvo.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Grad Visoko nakon požara u Malom Čajnu: Slijede pojačane kontrole i krivične prijave

Povodom jučerašnjeg događaja u Mjesnoj zajednici Gračanica, naselje Malo Čajno, u Gradskoj...

U izraelskom napadu na Gazu ubijena šestočlana palestinska porodica

U izraelskom zračnom napadu izvedenom u utorak u gradu Gazi poginuli su...

Ovo je mladić koji je preminuo nakon udesa s romobilom u Sarajevu

Vitez je pogodila vijest o smrti Kenana Đelilovića (2001. – 2026.), koji...

Centar za kulturu, sport i informisanje Visoko raspisao konkurs

JAVNI OGLAS za popunu upražnjenog radnog mjesta JU „CENTAR ZA KULTURU, SPORT...

Incident u Hrvatskoj: Uhapšen vlasnik restorana koji je udario dječja kolica

Općina Primošten objavila je snimak incidenta u kojem su učestvovali vlasnik ugostiteljskog...

Amerikanci istražuju mogućnosti ulaganja u nekretnine u BiH

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić razgovarao je s otpravnikom poslova...

Sportski direktor Schalkea poslao jasno upozorenje Edinu Džeki

Ipak, odmor u Dubrovniku nakratko je prekinut zbog izuzetno važnog sastanka na...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com

Pravosnažno osuđen na 7 godina zatvora: Bježao od policije ukradenim vozilom i povrijedio policajca u Visokom

Kantonalni sud u Zenici, u žalbenom postupku, potvrdio je presudu Općinskog suda...