Početna Visoko Civilna zaštita ZDK dala saglasnost za formiranje USAR tima

Civilna zaštita ZDK dala saglasnost za formiranje USAR tima

64
zdk.ba

Kantonalni štab civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona (KŠCZ), na sjednici kojom je u svojstvu komandanta predsjedavao ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Adnan Šabani, dao je saglasnost za izmjenu Uredbe o organizovanju službi zaštite i spašavanja ovog kantona, koja podrazumijeva formiranje Tima za spašavanje iz ruševina u urbanim sredinama, tzv. USAR tima.

Kantonalna uprava civilne zaštite (KUCZ) zadužena je da uputi izmjene navedene uredbe prema Vladi Zeničko-dobojskog kantona, čime će se steći uslovi za formiranje spasilačkog tima za koji je već nabavljena oprema vrijedna 170.000 KM, a čija se isporuka očekuje do kraja ovog mjeseca.

– USAR tim će imati 20 pripadnika, koji će biti angažovani iz Gorske službe spašavanja (GSS) Zenica, a biće to jedan od najobučenijih i najopremljenijih USAR timova u BiH. Ovo je naš odgovor na potrebu da hitno reagujemo u sve češćim prirodnim i drugim nesrećama u kojima su ugroženi ljudski životi i dobra – rekao je načelnik KŠCZ-a i direktor KUCZ Džavid Aličić.


Ministar Šabani je izrazio zadovoljstvo što će okosnicu USAR tima činiti GSS Zenica, koji ima certificirane spasioce, ljekare i pse tragače, sa velikim iskustvom u spasilačkim akcijama, među kojima je i velika akcija spašavanja žrtava potresa u Turskoj, a organizacijom USAR tima omogućit će se i kvalitetno opremanje.

Članovi KŠCZ-a informisani su i o angažmanu ljudstva i radnih mašina koje je angažovala Kantonalna uprava civilne zaštite ZDK-a na sanaciji posljedica prirodne nesreće u Buturović polju kod Konjica.

– Od 10. do 27. oktobra bila su angažovana dva bagera gusjeničara i dva 15-tonska kamiona kipera, sa četiri radnika društva “Trgošped” d.o.o. Kakanj, koji su svakodnevno radili prosječno oko 11 sati – rekao je direktor Aličić, kome je KŠCZ dao saglasnost da izvrši plaćanje angažovanih radnih mašina i ljudstva.

Aličić je informisao KŠZC da je potpisan ugovor sa Željezarom d.o.o. Zenica o kupoprodaji hale u radnoj zoni “Šljivik” površine 1.115 m2, za čiju je kupovinu izdvojeno 566.500 KM.

KUCZ je navedenu halu do sada koristio kao zakupac, a kupovinom će trajno biti riješeno pitanje skladišta KUCZ-a te Kantonalne direkcije za robne rezerve, s tim da je u narednom periodu neophodno uraditi sanaciju krovišta i opremanje skladišnog prostora, saopćeno je iz Press službe ZDK.


Možda vas zanima

Emir Osmanbašić i Faris Lemeš
Gradsko vijeće VisokoVisoko

NiP oštro nakon sjednice u Visokom: “Ko nam vodi Centar za socijalni rad?”

Jučer 29.04.2026. godine, je održana 18. sjednica Gradskog vijeća Visoko, na čijem...

Visoko

Bolji putevi za mještane: Grad Visoko ulaže u Spahiće, Sarajlije i Piromane

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je, zajedno s predsjednikom MZ Podvinci Sulejmanom Zukanom,...

Smrtovnice

Dr. SMAJIL (Ibrahim) Alibegović 02.05.2026. u 15:00 sati

Dr. SMAJIL (Ibrahim) Alibegović 02.05.2026. u 15:00 sati

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon sastanka sa Vladom FBiH i Energoinvestom, Nova Željezara objavila detalje

U Novoj Željezari Zenica danas je održan sastanak većinskih vlasnika Nove Željezare...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com
Visoko

Vildana Hasić imenovana za sudiju Općinskog suda u Visokom

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijelo je...

InternetTehno

Google Translate postaje konkurencija Duolingu?

Google u svoju Translate funkciju uvodi opciju za vežbanje izgovora i dikcije...

LifestyleZdravlje

Opasnost vreba iz trave: Sve što trebate znati o ujedu krpelja

Ako primjetite krpelja na svojoj koži, javite se ljekaru da ga što...