Početna Istaknuto Civilna zaštita ZDK kupuje helikopter, platit će više od 8 miliona maraka

Civilna zaštita ZDK kupuje helikopter, platit će više od 8 miliona maraka

6

Helikopter Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona, čija je nabavka u završnoj fazi, bit će smješten u kasarni “7. muslimanske brigade” Zenica, Prvog pješadijskog batalјona Pete pješadijske brigade Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, potvrdio je Feni direktor Kantonalne uprave CZZDK Džavid Aličić.

On ističe kako je ugovor o korištenju hangara i heliodroma u sklopu spomenute kasarne s ministrom odbrane BiH Zukanom Helezom potpisao još prošlog mjeseca.

“Ugovor smo potpisali na period od pet godina, a OSBiH će nam svoje hangare za smještaj letjelice te heliodrom ustupiti na korištenje potpuno besplatno. Naša je obaveza da eventualno, ako je potrebno, o svom trošku izvršimo neke prilagodbe ustupljenog nam prostora”, kaže Aličić.

Prvobitni plan za smještaj helikoptera, za koji je Vlada ZDK-a ove godine u budžetu predvidjela potrebna sredstva, bio je da se napravi hangar u Centru za obuku specijalne policijske jedinice ZDK-a u Zenici, ali u tom centru, ipak, nema dovoljno prostora i za hangar.


“Ovo je najbolja opcija – nećemo ulagati sredstva za gradnju hangara. Što se tiče same nabavke helikoptera, konkurs je okončan i sada smo u fazi perioda predviđenog za eventualne žalbe.

Dobili smo dvije ponude, a pobijedio je dobavljač koji je ponudio nov helikpoter, za cijenu od 8.200.000 KM. Tender je predviđao i nabavku do tri godine starog helikpotera, ali smo dobili ponudu za nabavku nove letjelice, za sredstva koja smo već opredijelili”, navodi Aličić.

Odabrani dobavljač će, nakon što prođe žalbeni period te se potvrdi odluka komisije koja je izabrala najboljeg ponuđača, imati rok od 60 dana za isporuku letjelice pa se u CZZDK-a nadaju kako će ovu letjelicu imati i prije kraja tekuće godine.

Helikopter će, osim CZZDK-a za gašenje požara te za potrebe USAR tima ZDK-a, koristiti i Ministarstvo unutrašnjih poslova ZDK-a te zdravstvene ustanove za eventualni transport teško bolesnih ili povrijeđenih osoba.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Kamenje se srušilo na benzinsku pumpu: Odron i dalje prijeti

Nastavljeno je obrušavanje kamenja kod benzinske pumpe u Meterizama kod Zvornika u...

IstaknutoVisoko

BH Meteo: Zima će pauzirati, temperature idu do plus 15

Prema najnovijoj prognozi objavljenoj na stranici BH Meteo večeras postepeno razvedravanje u...

Humanitarne akcijeVisoko

Humanitarci sa Buka posjetili nanu Hajriju: 80 godina borbe, tišine i dostojanstva

Članovi humanitarne grupe Humanitarci sa Buka posjetili su nanu Hajriju, 80-godišnju staricu...

IstaknutoMagazin

Aca Lukas: Pokušali su da me ubiju na Jahorini

Pjevač Aca Lukas oglasio se na društvenoj mreži Instagram gdje tvrdi da...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mustafa Cerić zagovara “Bosansku pravoslavnu crkvu”, stigao mu odgovor iz SPC

Mustafa Cerić, bivši reisul‑ulema Islamske zajednice u BiH, iznio je ideju o...

IstaknutoVisoko

Tek postavljena, već razbijena: Staklena ograda meta vandala u Visokom

U glavnoj ulici grada Visoko, ulici Alije Izetbegovića (Jalija), zabilježen je slučaj...

IstaknutoMagazin

Fotografija Halida Bešlića iz JNA: Kako je period iz vojske uticao na karijeru

Na društvenim mrežama danas je objavljena rijetka fotografija Halid Bešlić iz 1977....

IstaknutoVisoko

Visoko među gradovima sa najvećim brojem nezaposlenih u ZDK – više od 5.500 osoba bez posla

U evidenciji nezaposlenih Javne ustanove Služba za zapošljavanje Zeničko-dobojskog kantona na kraju...