Početna Bosna i Hercegovina Članovi Vlade FBiH uredbom sami sebi povećali troškove smještaja za 50 posto

Članovi Vlade FBiH uredbom sami sebi povećali troškove smještaja za 50 posto

16

Nova finansijska uvećanja za Vladu Federacije omogućili sami sebi. Naknade za smještaj povećali za čak 50%, sa 300 na 600 maraka, jer troškovi života rastu. Očigledno ne svima isto. Jer i penzioneri su dobili povećanje, ali drastično manje – 4,49%. Budžetski korisnici još čekaju raspodjelu novca, ali uvećanje naknada članovi Vlade neće čekati, jer je Uredba već stupila na snagu.

Novom uredbom Vlade FBiH regulisano je da članovi Vlade čije je mjesto prebivališta udaljeno više od 70 kilometara imaju naknadu za odvojeni život od porodice u iznosu od 300 KM, dok će za troškove smještaja dobiti 611 KM. Prethodna Uredba predviđala je naknadu za troškove smještaja do 300 KM što znači da je sada duplo veća.


“Moje impresije su da Vlada nije pretjerano kompetentna. Oni rade ad hoc od slučaja do slučaja. Bilo je puno logičnije da su projekcijom budžeta projektirali dato povećanje i to pokrili Uredbom. To bi bilo puno logičnije nego ovako vjerovatno pod nekim pritiskom. Meni kao građaninu to pokazuje da Vlada nesistematično pristupa”, rekao je Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.

Simptomatično ili ne, FBiH se u februaru zadužila za dodatnih deset miliona KM. Budući da povećanje naknada nije planirano budžetom, pitanje je da li kreditom žele osigurati uvećanje svojih naknada.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Ponos Visokog: Dino Ahić u državnom timu za Balkansku olimpijadu iz matematike

Veliki uspjeh dolazi iz školskih klupa – učenik Dino Ahić izborio je...

IgreTehnoVijesti

Nove slušalice: Xiaomi predstavio Redmi Buds 8

Xiaomi je tiho predstavio svoje najnovije slušalice, Redmi Buds 8. Slušalice se...

Sport

Nedžad Husić osvojio bronzanu medalju na taekwondo turniru Spanish Open G1

Taekwondo klub Novi Grad Sarajevo ostvario je izuzetan rezultat u konkurenciji najboljih...

SvijetVijesti

Ubistvo u Njemačkoj: Srbin pogođen samostrijelom

Pedesetogodišnji Nijemac prijavio je putem hitnog poziva policiji da je ubio drugog...

Crna HronikaIstaknuto

POSKOK pretresa kabinet Rame Isaka, službene prostorije i računare

Po naredbi Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, a uz...

BiznisVijesti

Trgovci zatečeni: Objavljeno Uputstvo za aplikaciju o cijenama

Federalno ministarstvo trgovine danas je, na iznenađenje sektora trgovine, obavijestilo javnost da...

Vijesti

Planet Soft osporava izbor ponuđača za izborne tehnologije, najavljuje sudski postupak

Kompanija “Planet Soft” iz Banje Luke najavila je pokretanje sudskog postupka nakon...