Čović: Nudimo nužne zakonske izmjene kako bi omogućili regularno održavanje izbora

156

Na sjednici u utorak Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH trebao bi po hitnom postupku razmatrati Prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH.

Prvo poluvrijeme inicijative

Prijedlog su predložili zastupnici iz hrvatskog naroda u ovom domu, a predsjednik HDZ-a i HNS-a, te predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović istakao je da je to samo “prvo poluvrijeme inicijative” ove političke grupacije koja za cilj ima uklanjanje diskriminacije, kako Hrvata, tako i svih manjina koje ne mogu dati svoje kandidate za najviše državne funkcije.

– S ovim amandmanima nastoji se učiniti predstojeće izbore zakonitim i sukladnim Ustavu, budući je odredbe koje se tiču popunjavanja Doma naroda Federacije BiH osporio Ustavni sud i ocijenio protivnim državnom Ustavu.

Mora se Hrvatima kao zajednici garantovati mogućnost biranja njihova člana državnog Predsjedništva. Jednako kao što to imaju bošnjačka i srpska zajednica. Prihvatanjem ovoga prijedloga u oba doma državnog Parlamenta stabilizirali bismo odnose najprije Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH, te ostvarili važan korak ka uspostavi funkcionalnih državnih institucija – rekao je Čović.

BiH je EU u malom

A “drugo poluvrijeme incijative” mora u potpunosti omogućiti svim građanima jednaka prava što zahtijeva i ustavnu reformu koja u ovome trenutku zbog vremenskog okvira u kojemu će se raspisati i održati izbori nije realna.

– NS BiH i HDZ će biti predvodnici procesa da odmah nakon izbora koji bi se održali po izmijenjenim pravilima u potpunosti provedemo svih pet presuda Evropskog suda za ljudska prava, što uključuje ograničenu ustavnu reformu i izmjene Izbornog zakona.

To je moguće napraviti čuvajući temelje BiH, a to su konstitutivni narodi i njihovo legitimno predstavljanje te prava građana. Kao što je to istaknuo i izvjestitelj Europskoga parlamenta za BiH, EU je zajednica koja ima svoje “konstitutivna načela”, te se temelji na poštivanju prava građana i očuvanju njenog višenacionalnig identiteta. BiH je EU u malom – poručio je Čović.

Neizvjestan je ishod ove zakonske inicijative hrvatskih izaslanika u parlamentarnoj proceduri.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Huškanje propalo: Poljak Bartlomej palio u Međugorju

Zbog paljenja vanjskog dijela oltara crkve sv. Jakova u Međugorju, skrnavljenja i...

KAHVEDŽIĆ (Selver) ISMET 29.07.2026. u 18:00 sati

KAHVEDŽIĆ (Selver) ISMET 29.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Čelnici GSS-a Zenica putuju u Rusku Fedreraciju po preživjele planinare Adilovića i Vidimlića

Čelni ljudi Gorske službe spašavanja Stanica Zenica danas će sa Sarajevskog aerodroma...

U oktobru jedna od najvećih izbornih promjena, s glasačkih listića nestaju imena kandidata

Glasački listići za opšte izbore u oktobru donose jednu od najvećih promjena...

Preminuo general Ramiz Dreković, ratni komandant Armije RBiH

U Sarajevu je u 69. godini života preminuo Ramiz Dreković, penzionisani general...

MUP ZDK: Za četiri dana 974 kazne, 91 pijani vozač i 10 slučajeva droge

Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona su u periodu...

Vedrana Rudan potresla javnost: Umirem, porodica me pere i presvlači

Hrvatska književnica Vedrana Rudan, koja se već neko vrijeme suočava s teškom...

Kamera snimila muškarca koji je zapalio vanjski oltar u Međugorju

Nadzorna kamera zabilježila je trenutak kada nepoznati muškarac prilazi prostoru vanjskog oltara...