DA LI JE REGISTRACIJA VOZILA U FBIH MORALA POSKUPJETI?

52

Na osnovu kojih parametara je Stručni savjet Agencije za nadzor osiguranja FBiH donio odluku o poskupljenju registracije vozila u FBiH. Da li je uloga Agencije da štiti interese građana ili da pogoduje osiguravajućim kućama, bila su neka su od zastupničkih pitanja postavljenih u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.

Zastupnik Damir Mašić (SDP) je tražio da iz Agencije za nadzor osiguranja FBiH “javno odgovore šta ih je rukovodilo da potpuno nerazumno povećaju cijene registracije vozila.

– Agencija za nadzor osiguranja FBiH nije nadležna za “registraciju” motornih vozila. Nadležnosti se odnose isključivi na djelatnost osiguranja te, između ostalog, i na obavezna osiguranja u saobraćaju. Polica osiguranja od autoodgovornosti je samo jedna od stavki ukupnog troška registracije vozila – naveli su iz Agencije.

Podsjećaju kako je Stručni savjet Agencije za nadzor osiguranja FBiH na 18. sjednici 30. augusta donio Odluku o izmjenama odluke i načinu utvrđivanja tarife premije i cjenovnika za osiguranje vlasnika vozila od odgovornosti za štetu prouzrokovanu trećim licima a koja je objavljena 8.9.2023. godine u Službenim novinama FBiH te je stupila na snagu osmoga dana od objave.

– Društva za osiguranje u FBiH su bila u obavezi od 16. septembra da police autoodgovornosti izdaju u skladu sa ovim izmjenama. Ova odluka je donesena kao odgovor na inflatorna kretanja u skladu sa inicijativom tržišta osiguranja a u cilju harmonizacije propisa sa onima u entitetu RS navedeno je za Faktor.

Osnovna premija koja je jedan od elemenata za izračun konačne premije osiguranja autoodgovornosti izmjenom je povećana za 6,2 posto, sa 396 KM na 420,55 KM. Ovim je usklađena sa onom u entitetu RS a gdje je odluka o povećanju osnovne premije donesena prije skoro šest mjeseci još u martu 2023. godine.

Usklađivanje premije sa onom u entitetu RS je bio jedan od razloga za povećanje iste ali svakako ne jedini s obzirom na to da se za izračun premije osiguranja u obzir uzima znatno više faktora. Konstatacija da je “odobreno poskupljenje registracije vozila u Federaciji BiH i to za 100 KM”, nije tačna – naveli su iz Agencije za nadzor osiguranja FBiH.

Možda vas zanima

Visoko

Najavljen ispraćaj žrtava genocida u Srebrenici na Gradskom groblju Visoko

U četvrtak, 09. jula 2026. godine, u 10:00 sati, na Gradskom groblju...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Visočanka teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći

Dana 27.06.2026. godine, u 21,30 sati, u ulici 311. Lahke brigade, dogodila...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikšić najavio, na potezu Vlada: Zbog utakmice će četvrtak u FBiH biti neradni!?

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić najavio je da će danas biti pripremljena...

MagazinSvijet

Organizatori Belgrade Music Weeka: Došlo do širenja panike, nema povrijeđenih (VIDEO)

Iako su pojedini srpski mediji, pozivajući se na objave sa društvenih mreža,...

Sport

Počinje Wimbledon: Sinner je favorit, Đoković u lovu na historiju

Danas počinje Wimbledon, najpoznatiji teniski turnir na svijetu, koji će u naredne...

Sport

Željezničar danas počinje sa pripremama: Poznato ko će voditi ekipu

Fudbalski klub Željezničar u ponedjeljak, 29. juna, u 10:00 sati na Stadionu...

SvijetVijesti

Ubistvo na Tajlandu: Tijelo tinejdžerke pronađeno u koferu, Australac uhapšen na aerodromu tokom bijega

Stravičan zločin potresao je tajlandski obalni grad Pattayu, gdje je u subotu...