Dan kada je Srđan Aleksić životom platio ljudskost

111

Srđan se amaterski bavio glumom za što je dobio i više nagrada. Nastavio je glumiti i tokom rata, u predstavi “San ratne noći”. Srđo je bio pionirska plivačka nada bivše Jugoslavije

Danas se obilježava 30. godišnjica smrti Srđana Aleksića, hrabrog mladića koji je u centru grada stradao braneći prijatelja Bošnjaka Alena Glavovića i hrabrim činom postao sinonim ljudske humanosti u široj regiji.

Grupa pripadnika Vojske Republike Srpske je 21. januara 1993. godine legitimisala stanovništvo na pijaci u Trebinju. Nakon što su ustanovili da je jedan od legitimisanih Alen Glavović, pripadnici VRS su ga krenuli maltretirati i tući. Rođeni Trebinjac Srđan Aleksić je priskočio u pomoć svom sugrađaninu Alenu, a četiri vojnika su se okanili Glavovića i kundacima pušaka isprebijali Srđana.

Srđanov otac Rade bio je košarkaški trener. Majka mu je rano umrla, a brat poginuo u udesu motornim zmajem, iznad Petrovog polja, u blizini Trebinja. Srđan se amaterski bavio glumom za što je dobio i više nagrada. Nastavio je glumiti i tokom rata, u predstavi “San ratne noći”. Srđo je bio pionirska plivačka nada bivše Jugoslavije.

Od zadobijenih povreda Srđan je pao u komu i preminuo 27. januara 1993. godine. Srđanov otac je u čitulji napisao “Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost”. Srđanu Aleksiću je posthumno dodijeljena Povelja Helsinškog komiteta za ljudska prava u Bosni i Hercegovini.

Od 2010. godine, novinarska nagrada “Srđan Aleksić” dodjeljuje se za profesionalno i kontinuirano izvještavanje o marginaliziranim i ranjivim grupama u bh. društvu, kao i za razvoj društveno odgovornog novinarstva, a u sklopu USAID-ovog projekta ‘PRO-Budućnost’.

Ulicama Srđana Aleksića danas se šeta u Sarajevu, Novom Sadu, Podgorici, Beogradu… Bez ljudi kao što je Srđan Aleksić i njihovih herojskih djela, čovjek bi izgubio nadu u ljudskost, a bez nje naš život ne bi imao smisla.

Izvor: Oslobođenje

Možda vas zanima

Visoko

Najavljen ispraćaj žrtava genocida u Srebrenici na Gradskom groblju Visoko

U četvrtak, 09. jula 2026. godine, u 10:00 sati, na Gradskom groblju...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Visočanka teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći

Dana 27.06.2026. godine, u 21,30 sati, u ulici 311. Lahke brigade, dogodila...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikšić najavio, na potezu Vlada: Zbog utakmice će četvrtak u FBiH biti neradni!?

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić najavio je da će danas biti pripremljena...

MagazinSvijet

Organizatori Belgrade Music Weeka: Došlo do širenja panike, nema povrijeđenih (VIDEO)

Iako su pojedini srpski mediji, pozivajući se na objave sa društvenih mreža,...

Sport

Počinje Wimbledon: Sinner je favorit, Đoković u lovu na historiju

Danas počinje Wimbledon, najpoznatiji teniski turnir na svijetu, koji će u naredne...

Sport

Željezničar danas počinje sa pripremama: Poznato ko će voditi ekipu

Fudbalski klub Željezničar u ponedjeljak, 29. juna, u 10:00 sati na Stadionu...

SvijetVijesti

Ubistvo na Tajlandu: Tijelo tinejdžerke pronađeno u koferu, Australac uhapšen na aerodromu tokom bijega

Stravičan zločin potresao je tajlandski obalni grad Pattayu, gdje je u subotu...