Delić: Nijedno dijete ne smije biti izostavljeno, podrška udruženjima ključna

52

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić je na konferenciji “Izazovi i rješenja u radu udruženja djece sa poteškoćama u razvoju u BiH”, koja je 12. aprila održana u Sarajevu, istakao je da budućnost socijalne zaštite vidi upravo u partnerstvu vladinog i nevladinog sektora, da sistem mora pratiti potrebe i nijedno dijete ne smije biti izostavljeno.

Konferencija je okupila roditelje, stručnjake, predstavnike udruženja, obrazovnih ustanova i institucija iz cijele Bosne i Hercegovine, a oni su poručili da se samo zajedničkim djelovanjem može graditi sistem u kojem je dijete, bez obzira na izazove s kojima se suočava, uvijek u centru pažnje.

Tom prilikom Delić je kazao da udruženja i organizacije civilnog društva već godinama popunjavaju prostor u oblasti socijalnih usluga u zajednici, tamo gdje sistem nije stigao na vrijeme.

– Zbog toga smo pokrenuli izradu Zakona o socijalnim uslugama, kako bismo ovu oblast konačno uredili, standardizirali usluge i omogućili njihovo sistemsko finansiranje na svim nivoima nadležnosti – rekao je Delić.

Podsjetio je i da je zakon trenutno u fazi javne rasprave, te da su u međuvremenu, kroz nekoliko novih transfera, pokušali finansijski podržati pružaoce usluga do njegovog usvajanja.

– Nijedno dijete ne smije biti izostavljeno, sistem mora pratiti potrebe, a udruženja su nam u tome partneri, ne zamjena – naglasio je ministar.

Konferencija je bila prilika za prezentaciju deset godina predanog rada Omladinskog udruženja Dobro djelo, koje je organizator konferencije, a svojim aktivnostima pokazuje koliko zajednica može doprinijeti kvaliteti života djece s poteškoćama u razvoju.

U okviru programa prikazana je i autorska predstava „Ja sa autizmom“ u izvedbi Jasmina Salkića, snažno, emotivno i iskreno svjedočenje koje je dirnulo sve prisutne.

Na panel-diskusiji pod nazivom “Udruženja kao ključna karika inkluzije – izazovi i rješenja iz perspektive institucija, roditelja, predškolskih ustanova i škola”, otvoreno je razgovarano o preprekama s kojima se udruženja susreću, ali i o mogućnostima unapređenja saradnje.

Ova konferencija još jednom je potvrdila da su udruženja, predškolske ustanove, škole i institucije međusobno povezane karike u stvaranju društva jednakih mogućnosti za svako dijete, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Možda vas zanima

Slovenačko tržište rada pred izazovom: Do 14 posto radnika odlazi u penziju

Slovenačko tržište rada i dalje je stabilno, ali se u narednim godinama...

Košarkaši BiH nakon poraza od Turske treniraju danas i sutra u Kaknju

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine, koja je u četvrtak u Zenici rezultatom...

Neum očekuje uspješnu sezonu uprkos višim cijenama: Domaći gosti i dijaspora i dalje najbrojniji

Ljetna turistička sezona u Neumu ulazi u svoj najintenzivniji period, a iako...

Tragedija na Prenju: Na planini pronađeno tijelo

Na području planine Prenj pronađena je smrtno stradala osoba, saopćili su iz...

Lana Pudar se vratila u Mostar

Jubilarni 10. međunarodni plivački miting “Orka – Arena Cup 2026” okupio je...

Zakazana nova Skupština: Konaković ne odustaje od potapanja BH Telekoma

Nadzorni odbor BH Telecoma ponovo je zakazao sjednicu Skupštine ove kompanije za...

Hurtić najavio jaču podršku: Osobe s invaliditetom moraju imati jednaka prava

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić održao...

Preminuo mladić koji je pao s krova Audija tokom proslave pobjede reprezentacije

Teška nesreća dogodila se 25. juna, pola sata iza ponoći, na glavnoj...