Početna Bosna i Hercegovina Delić: Zakon o socijalnim uslugama mogao bi da nadomjesti ono što imamo od međunarodnih agencija

Delić: Zakon o socijalnim uslugama mogao bi da nadomjesti ono što imamo od međunarodnih agencija

37

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić nada se da će do zvaničnog eventualnog ukidanja bilo kojeg od programa međunarodnih agencija biti usvojen zakon o socijalnim uslugama koji je trenutno u parlamentarnoj proceduri u Federaciji BiH i osigurana novčana sredstva za primjenu.

Prema njegovim riječima, Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u našoj zemlji ima projekt podrške socijalnim uslugama usmjerenim prema najranjivijim kategorijama društva, osobama s invaliditetom. Taj projekt trebalo bi da bude na snazi do 2027. godine.

“Već su nam iz USAID-a najavljivali završetak tog programa. Nadam se da ćemo, prije nego istekne taj program, imati određene finansije za udruženja i nevladine organizacije kojih je mnogo a pružaju usluge prije svega osobama s invaliditetom prvenstveno djece”, naglasio je novinarima u pauzi sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.


Precizira da, bez obzira na to u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike od prošle godine postoje transferi usmjereni prema toj kategoriji nevladinih organizacija.

“Trenutno je u proceduri zakon o socijalnim uslugama, koji bi trebalo vjerovatno da nadomjesti sve ono što imamo od međunarodnih agencije. Nadam se da ćemo do zvaničnog eventualnog ukidanja bilo kojeg od programa imati usvojen zakon i osigurana novčana sredstva”, kazao je novinarima.

Nedavna odluka o suspenziji američke razvojne pomoći (USAID) u trajanju od 90 dana izazvala je zabrinutost u svijetu, takođe i u državama zapadnog Balkana.


Možda vas zanima

Crna HronikaVisoko

Visoko: Uhapšen muškarac zbog posjedovanja droge

Dana 07.05.2026. godine, u 02,40 sati, u mjestu Dobrinje, od strane službenika...

Sport

Sprema se senzacionalna razmjena vozača između dvije F1 ekipe?

Australac Oscar Piastri mogao bi zamijeniti Maxa Verstappena u Red Bullovoj ekipi...

Crna Hronika

Policija istražuje slučaj vršnjačkog nasilja

Policijski službenici policijske stanice Centar u Zenici su po zaprimanju dojave o...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Neviđena prevara u BiH: Primali penziju mrtvog čovjeka, uzeli 100.000 KM

Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje RS suočava se sa ozbiljnim gubicima...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Šta donose Izbori 2026: Kružići, skeneri, rezultati iste noći!

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine donijela je odluku o raspisivanju Općih...

IstaknutoMagazin

Budite dio završne scene nastavka filma Quo Vadis, Aida?

Produkcija Deblokada Sarajevo poziva žene svih generacija da im se pridruže kao...

Visoko

Gradonačelnik Mirza Ganić prisustvovao obilježavanju Dana OŠ “Safvet-beg Bašagić”

U Visokom je svečano obilježen Dan Osnovne škole “Safvet-beg Bašagić”, uz bogat...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK raspisao izbore za 4. oktobar 2026. godine

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine raspisala je Opšte izbore u BiH...