Početna Svijet Demant saudijskog muftije: Fetva koju su mi pripisali “da muškarci mogu jesti žene” je potpuna laž

Demant saudijskog muftije: Fetva koju su mi pripisali “da muškarci mogu jesti žene” je potpuna laž

5

Vrhovni muftija Saudijske Arabije šejh Abdulaziz bin Abdullah negirao je da je izdao fetvu po kojoj je dozvoljeno mužu da pojede svoju ženu u slučaju ekstremne gladi, nakon što se navodno izdavanje fetve proširilo društvenim medijima i brojnim novinama.

– Ono što nam je pripisano nije tačno. To je ništa drugo nego laž… Prošireno je kako bi se iskrivila slika o islamu koji je uzdigao i počastio ljudska bića bez izuzetka, bez obzira da li se radi o muškarcima ili ženama, prenosi saudijska novinska agencija riječi muftije.

On je zatim naveo ajet iz sure el-Hudžurat: “O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u neznanju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete”.
Šejh je rekao da muslimani moraju ostati ujedinjeni protiv zajedničkog neprijatelja i ignorisati pokušaje usmjerene na podrivanje njihove predanosti da zaštite sebe, kao i svoje zemlje.


Lažna fetva, koja je pripisana muftiji, dozvoljava izgladnjelom mužu da pojede svoju ženu i to je “dokaz žrtvovanja žene i njene poslušnosti mužu i njene želje da dvoje postane jedno” proširila se društvenim medijima.
Pored toga što se lažna fetva proširila društvenim mrežama ona je također našla mjesto i u brojnim medijima, kako na arapskom tako i na engleskom jeziku.

“Vrhovni saudijski muftija navodno je izdao fetvu koja dozvoljava mužu da pojede ženu”, bio je naslov izraelskog Jerusalem Posta, koji je kao svoj izvor naveo londonski El-Kuds el-Arabi. Međutim, El-Kuds el-Arabi navodi da je osnovu za svoju priču pronašao na Twitteru koju je kasnije promijenio nakon demanta iz Saudijske Arabije.
– Sama ideja krenula je od satiričnog posta marokanskog blogera Israfila el-Magribija, koji je objavljen 29. marta prema CNN – u na arapskom jeziku i od kojeg je krenula potvora na vrhovnog muftiju Saudijske Arabije, a samim tim i na islam, navodi saudijska novinska agencija.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Zrak i jutros najzagađeniji u Kaknju, opasan za stanovništvo

Prema ranijim prognozama trend lošeg kvaliteta zraka nastavljen je i ovoga jutra...

Crna HronikaVijesti

Golfom pokosio pješaka, ljekar samo mogao konstatirati smrt

Na magistralnoj cesti M6 Stolac – Čapljina (Bobanovo selo) sinoć oko 20...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prognoza do 26. januara: Stiže novi preokret!

Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu vremena za Bosnu i Hercegovinu...

Bosna i HercegovinaVijesti

UIO oduzela 650 muških jakni iz Emirata na Gradišci

Ovlaštena službena lica Uprave za indirektno oporezivanje u Carinskoj ispostavi Gradiška spriječili...

Bosna i HercegovinaVijesti

Oblačno jutro u BiH, u Zenici najhladnije, a u Bihaću izmjereno 11 stepeni

U Bosni i Hercegovini jutros je umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Temperature...

Bosna i HercegovinaVijesti

Stup državnosti pred kolapsom: Hoće li političke igre ugasiti BHRT?

Za BHRT vrijeme curi. Dugovanja stižu na naplatu. Zbog duga prema EBU-u,...

Vijesti

Pripadnik elitne jedinice Cobra priznao da je zakopao tijelo nestale trenerice

Slučaj nestanka 34-godišnje fitness trenerice Johanne G. iz austrijske pokrajine Štajerske dobio...