Demencija i moždani udar: Naučnici su upravo otkrili novi pokazatelj rizika

191

Novo istraživanje otkriva da funkcija jednog dijela srca može da ukaže na povećan rizik od ozbiljnih neuroloških poremećaja.

Demencija i moždani udar

Demencija i moždani udar spadaju među najstrašnija stanja koja dolaze sa starenjem, ali novo istraživanje ukazuje da bi upravo srce moglo da pruži ključne naznake o riziku od ovih bolesti.

Studija objavljena u martovskom broju naučnog časopisa Stroke (Mart 2025) pokazala je da je srce, tačnije lijeva pretkomora, snažan pokazatelj rizika i za ishemijski moždani udar i za demenciju. Ishemijski udari nastaju kada ugrušak blokira protok krvi ka mozgu, objašnjava Američko udruženje za moždane udare, prenosi Healthy.

Istraživački tim sastavljen od kardiologa i naučnika sa prestižnih institucija poput Harvarda, Medicinskog fakulteta Univerziteta Minesote i Univerziteta u Pizi, pratio je više od 4.700 odraslih osoba u okviru studije Atherosclerosis Risk in Communities tokom osam godina.

Prosječna starost učesnika bila je 74 godine, a 59% činile su žene.

Tokom tog perioda, 769 ispitanika razvilo je demenciju, dok je 193 pretrpjelo ishemijski moždani udar.

Tim je proučavao više parametara koji se odnose na funkciju lijeve pretkomore srca, navodi se u saopštenju Univerziteta Minesote. Iako je razmatrano više mjerenja, dva pokazatelja su se izdvojila kao posebno relevantna kada su dodata standardnim dijagnostičkim alatima koje ljekari već koriste:

Sposobnost lijeve pretkomore da se istegne (distenzija)
Prisustvo proteina NT-proBNP u krvi, koji je poznat biomarker srčanog stanja
Međutim, kako ističu istraživači, upravo sposobnost pretkomore da se isteže pokazala se kao najprecizniji prediktor.

– Naši nalazi sugerišu da ljekari mogu koristiti ovu metodu kako bi identifikovali pacijente sa povećanim rizikom i uključili ih u redovnije praćenje ili preventivnu terapiju – izjavio je dr Lin Ji Čen, elektrofiziolog i profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta Minesote.

U narednoj fazi istraživanja, tim planira klinička ispitivanja koja će ispitivati da li lijekovi za razrijeđivanje krvi (oralni antikoagulansi) mogu smanjiti rizik od demencije i moždanog udara kod osoba sa tzv. miopatijom lijeve pretkomore – ozbiljnim stanjem koje se često povezuje sa atrijalnom fibrilacijom i određenim vrstama moždanih udara.

Možda vas zanima

Počinje realizacija projekta vrijednog skoro 3 miliona KM: Sigurna voda za 5.000 stanovnika Visokog

U Gradskoj upravi Visoko danas su potpisani ugovori o izvođenju radova i...

ANA (Jozo) KAJIĆ 15.07.2026. u 16:00 sati

Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore na Googleu

Huawei otkrio nove perjanice: Kamera od 200 MP i AI

Huawei je zvanično predstavio globalne verzije svojih novih premijum pametnih telefona Pura...

Policija u Visokom uhapsila muškarca zbog nedozvoljenog držanja municije

Dana 13.07.2026. godine, u 17,10 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Odbojkaši BiH pobijedili Irak i zakazali četvrtfinalni duel s Egiptom

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci plasirala se u četvrtfinale Svjetskog...

Stiglo 26 zahtjeva za povrat PDV-a na stan: Gdje građani najviše griješe?

Zaključno sa 13. julom 2026. godine, u regionalne centre Uprave za indirektno...

Trinaestogodišnji dječak iz BiH poginuo u saobraćajnoj nesreći u Njemačkoj

Trinaestogodišnjak je u četvrtak navečer izgubio život u sudaru električnog skutera i...

Preminuo bivši predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Goražde Uzeir Živojević

Goražde je ostalo bez još jednog istaknutog građanina. U 84. godini preminuo...