Početna Svijet Der Spiegel: NSA prisluškivala Tursku

Der Spiegel: NSA prisluškivala Tursku

2

Njemački list Der Spiegel objavio je nove podatke koje je dostupnim učinio bivši agent američke obavještajne službe NSA Edward Snowden, a u kojima se navodi da su specijalne jedinice te službe u Ankari i Istabulu vršile prisluškivanja i u Turskoj, prenosi Anadolu Agency (AA).

U tekstu pod naslovom “Dvostruka igra” navodi se da je američka NSA s jedne strane sarađivala s Turskom u okviru aktivnosti NATO-a i borbe protiv PKK-a, a s druge strane u Turskoj vršila prisluškivanje vlade, vojske, obavještajaca i energetskih kompanija.

Njemački list piše da su tajni dokumenti pokazali da NSA Tursku tretira i kao partnera, ali i kao metu. Također se navodi da je ured SUSLAT u Ankari zvanični kontakt NSA-a u Turskoj, ali da postoje i druge jedinice koje rade tajne zadatke prisluškivanja.

Navodi se da je prema Snowdenovim podacima Turska jedna od najprisluškivanijih zemalja.

U tekstu se dalje navodi da je američka vlast izdala naredbu za praćenje i prisluškivanje u Turskoj s ciljem “otkrivanja namjera vlasti” i prikupljanje podataka u vezi s još 18 pitanja. Zajedno s Turskom, na listi zemalja NSA-inih “nacionalnih obavještajnih prioriteta” su i Kuba i Venecuela.

Prema objavljenim podacima službe NSA, otkrivanje namjera turske vlasti je prioritet prvog, prikupljanje informacija o aktivnostima turske vojske drugog, a informacija o vanjskoj politici i energetskoj sigurnosti trećeg reda prioriteta.

Der Spiegel također navodi NSA-inog britanskog partnera GCHQ, koji u Turskoj radi na prikupljanju obavještajnih podataka u oblasti politike i energetike.

NSA je navodno posredstvom svojih timova u Turskoj vršila i prisluškivanja u Rusiji, Ukrajini, Gruziji, a u posljednje vrijeme i u Siriji.

Ukazujući na dugogodišnju saradnju NSA i turske obavještajne službe, kao i na saradnju dviju zemalja u borbi protiv terorističke organizacije PKK, u tekstu Der Spiegela se naglašava da američka NSA “igra dvostruku igru”.

“Njemačka obavještajna služba nije jedina koja želi otkriti namjere turske vlade”, navodi se u tekstu koji prvi iznosi Snowdenove detalje o Turskoj, a koji je izazvao veliku pažnju javnosti u Njemačkoj i šire. Isti list je 16. augusta objavio vijest da je njemačka služba BND od 2009. godine do sada prisluškivala Tursku. Njemačka vlada nije negirala ovu vijest, a ona je izazvala tenzije između dviju zemalja.

(VisokoIN/AA)

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH održan festival “Djeca su vojska najjača”

Festival “Djeca su vojska najjača” održan je u subotu u Muzeju književnosti...

SvijetVijesti

Nestanak struje u San Franciscu ostavio 130.000 domova i preduzeća u mraku

Široko rasprostranjeni nestanak električne energije u subotu je pogodio veći dio sjevernog...

VijestiVisoko

Danas stiže zima, kakvo nas vrijeme očekuje?

Zima danas počinje na sjevernoj Zemljinoj hemisferi, kada će ujedno biti i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Led na Kupresu napravio pravi haos, vozila sletjela s puta

Led koji se jutros, 21. decembra, stvorio na Kupresu, napravio je pravu...

BiznisSvijet

Mask ponovo oborio rekord, bogatstvo procijenjeno na 749 miliona dolara

Američki milijarder Ilon Mask ponovo je oborio rekord i njegovo bogatstvo trenutno...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon Hatidže Čolaković, preminula i Samija Cerić, druga modna ikona Sarajeva

Nekoliko dana nakon smrti modne ikone Sarajeva Hatidže Čolaković, preminula je i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Dva mjeseca do ramazana: Uočen polumjesec na nebu iznad Abu Dabija

Polumjesec sedmog hidžretskog mjeseca redžeba i jednog od četiri sveta mjeseca u...

Crna HronikaSvijetVijesti

Dječaku amputirana dva prsta nakon eksplozije petarde

U Osijeku je desetogodišnjem dječaku sinoć eksplodirala petarda u lijevoj ruci, zbog...