Početna Biznis Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju oktobra iznosile 17,04 milijarde KM

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju oktobra iznosile 17,04 milijarde KM

36

Devizne rezerve Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) na kraju oktobra 2024. iznosile su 17,04 milijarde KM i na godišnjem nivou su povećane za 1,27 milijardi KM (8,1 posto).

Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju oktobra 2024. iznosili su 25,37 milijardi KM, a u odnosu na prethodni mjesec zabilježeno je povećanje kredita od 154,9 miliona KM (0,6 posto).

Kreditni rast je registrovan kod sektora stanovništva za 96,1 milion KM (0,8 posto), kod privatnih preduzeća za 34,3 miliona KM (0,3 posto) i kod vladinih institucija za 47,7 miliona KM (3,9 posto). Smanjenje kreditnog rasta na mjesečnom nivou je zabilježeno kod nefinansijskih javnih preduzeća za 13,5 miliona KM (2,4 posto) i kod ostalih domaćih sektora za 9,8 miliona KM (3,5 posto), pokazuju podaci CBBiH.

Godišnja stopa rasta ukupnih kredita u oktobru 2024. iznosila je 9,4 posto, a nominalno 2,18 milijardi KM. Godišnji rast kredita registrovan je kod sektora stanovništva za 1,05 milijardi KM (devet posto), kod privatnih preduzeća za 952,6 miliona KM (10 posto), kod vladinih institucija za 168,7 miliona KM (15,4 posto) i kod ostalih domaćih sektora za 46,3 miliona KM (20,6 posto). Smanjenje kreditnog rasta na godišnjem nivou je zabilježeno kod nefinansijskih javnih preduzeća za 39,7 miliona KM (6,6 posto).


Ukupni depoziti domaćih sektora na kraju oktobra 2024. iznosili su 33,03 milijarde KM , i u odnosu na prethodni mjesec povećani su za 193,8 miliona KM (0,6 posto). Povećanje depozita na mjesečnom nivou registrovano je kod sektora stanovništva za 170,6 miliona KM (jedan posto), kod privatnih preduzeća za 59,8 miliona KM (0,8 posto) i kod nefinansijskih javnih preduzeća za 40,4 miliona KM (2,1 posto).
Depoziti su smanjeni kod ostalih domaćih sektora za 77,1 milion KM (3,9 posto), dok kod vladinih institucija nije bilo promjena u odnosu na prethodni mjesec.

Godišnja stopa rasta ukupnih depozita u oktobru 2024. iznosila je 6,9 posto, što je u apsolutnom iznosu 2,14 milijardi KM. Godišnji rast depozita registrovan je kod sektora stanovništva za 1,44 milijarde KM (9,2 posto), kod privatnih preduzeća za 867 miliona KM (12,5 posto), kod nefinansijskih javnih preduzeća za 70,8 miliona KM (3,7 posto) i kod ostalih domaćih sektora za 96,6 miliona KM (5,3 posto). Depoziti su na godišnjem nivou smanjeni kod vladinih institucija za 336,5 miliona KM (7,4 posto).

Prema podacima CBBiH, ukupna novčana masa (M2) na kraju oktobra 2024. godine iznosila je 38,07 milijardi KM i u odnosu na prethodni mjesec registrovan je porast novčane mase za 159,7 miliona KM (0,4 posto).


Možda vas zanima

Crna Hronika

Maloljetnik na romobilu teško povrijedio pješakinju

U utorak, 21. aprila 2026. godine oko 14.50 sati, na pješačkoj stazi...

Crna HronikaIstaknuto

Trojica muškaraca osuđeni na ukupno 38 godina zatvora zbog silovanja djevojke u Sarajevu

Kantonalni sud u Sarajevu izrekao je prvostepenu presudu i proglasio krivim Benjamina...

Visoko

Obilježena godišnjica pogibije Hazima Dedića

Danas je u okviru programa „Dani otpora agresiji na području Grada Visoko“,...

Visoko

Emotivan susret u Visokom: Majke Srebrenice u posjeti gradonačelniku Mirzi Ganiću

Gradonačelnik Ganić danas je u Visokom ugostio majke Srebrenice, zajedno s predstavnicima...

Crna Hronika

U porodičnoj kući u Srebreniku pronađena tijela supružnika, utvrđuje se uzrok smrti

Dvije mrtve osobe pronađene su danas u kući i dvorištu u Srebreniku,...

IstaknutoVisoko

Preminuo Džemal ef. Salihspahić, utemeljitelj i dugogodišnji direktor medrese

Sa tugom je objavljena vijest da je na ahiret preselio profesor Džemal...

Bosna i HercegovinaVijesti

SIPA raspisala konkurs, traži se 25 novih policijskih službenika

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) objavila je konkurs za prijem...

Bosna i HercegovinaVijesti

Obilježena 19. godišnjica tragične nesreće u Dječijem domu Bjelave

Polaganjem cvijeća na spomen-obilježje i mezare šest beba na gradskom groblju Vlakovo...