Đoković uradio što niko nije ove godine, napada dostignuće Federera

133

Činjenica da je ove godine mogao da se takmiči na samo dva Grand Slama učinila je da osjeća dodatan pritisak na preostala dva.

Na Roland Garrosu je to bilo evidentno u četvrtfinalu kada je bio ispod svog nivoa protiv Rafaela Nadala, ali na Wimbledonu nije bilo boljeg od njega. Tako je stigao do 21. Grand Slam titule (sedme na Wimbledonu) i nastavio je da piše historiju.

Bila je ta titula historijska i zbog toga što je Đoković osvajanjem Tel Aviva koji se igra u zatvorenom na betonu uspio da osvoji trofej na sve tri podloge ove sezone. U Rimu je slavio na šljaci, na Wimbledonu na travi, dok je sada u Izraelu podigao titulu na betonu.

Đoković ove sedmice igra na turniru iz Astane iz kategorije 500, a to će mu biti dodatni motiv za pisanje historije. Naime, osvojio je turnir iz najniže serije (250 u Tel Avivu), čuveni masters (1.000 ATP bodova) i jedan Grand Slam ove sezone (Wimbledon, 2.000 bodova koji se nisu računali). Ostalo mu je još da osvoji Astanu i da postane drugi čovek u historiji koji je iste sezone podigao četiri trofeja iz četiri različite kategorije.

Prije njega je u tome uspio samo Roger Federer koji je 2010. godine osvojio Australian Open, koji je u Stockholmu pokupio turnir iz serije 250, u rodnom Baselu onaj iz kategorije 500, dok je u Cincinnatiju podigao masters trofej.

Ipak, Đokovića očekuje neočekivano jak turnir iz serije 500. Teniser iz Srbije će početi duelom sa Cristianom Garinom, zatim ga očekuju vjerovatno Botik van de Zandschulp i Marin Čilić. U polufinalu bi mogao da igra protiv Daniila Medvedeva ili Felixa Auger-Aliassimea, dok bi u finalu odmjerio snage sa Carlosom Alcarazom, Stefanosom Tsitsipasom ili Andreyem Rublevom.

Možda vas zanima

IstaknutoSport

Guardian o Bajraktareviću: Srcem je izabrao BiH, sada može srušiti Ameriku

Esmir Bajraktarević mogao bi biti jedno od najzanimljivijih imena u duelu Bosne...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon godina čekanja: Konačno dobijaju bazen, koštao je 350.000 maraka

Nakon dugogodišnje pauze, rekreacijski kompleks bazena u goraždanskom naselju Vitkovići ponovo će...

Sport

Jusuf Nurkić iznenadio sve i pojavio se na treningu Zmajeva

Najbolji bosanskohercegovački košarkaš Jusuf Nurkić, nakon što je sinoć objavljeno da je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Konaković: OHR i dalje važan za stabilnost Bosne i Hercegovine

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio jena pres-konferenciji u...

Crna HronikaIstaknutoSvijet

Strahovit direktni sudar dva kamiona u bh. komšiluku, vozač živ igorio

Na dionici puta između Rume i Iriga jutros oko sedam sati dogodila...

Magazin

Senzacionalna supruga svjetskog prvaka zapalila Mundijal

Argentina je rutinski prebrodila grupu na Mundijalu i sada će u šesnaestini...

Sport

Barbarez pred SAD poslao jaku poruku igračima, ali i političarima BiH

Sergej Barbarez, selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, uoči utakmice šesnaestine finala...