Početna Bosna i Hercegovina Dobre vijesti za penzionere: Skoro milion KM za liječenje i rehabilitaciju

Dobre vijesti za penzionere: Skoro milion KM za liječenje i rehabilitaciju

147

Dobre vijesti stižu za penzionere u Federaciji BiH. Naime, danas su u Sarajevu, kako saznajemo, predsjednici Saveza udruženja penzionera/ umirovljenika u Federaciji BiH, Redžo Mehić i Ivo Kožul potpisali sporazum sa direktorom Federalnog zavoda POI/MIO, Halilom Subašićem o dodjeli 940.000 KM za pomoć u liječenju i rehabilitaciji teško bolesnih i najugroženijih penzionera u Federaciji BiH u 2024.godini.

Ovu informaciju su nam potvrdili Redžić i Kožul, koji su se obavezali na to da osiguraju da ovo pravo iskoriste penzioneri kojima je najneophodnija pomoć.

Kriteriji o tome ko može ostvariti ovo pravo su zdravstveno i socijalno stanje, kao i to da penzioneri nisu do sada koristili to pravo.

– To je jedna, zaista, velika pomoć za penzionere koji se za ostvarivanje tog prava prijavljuju preko svoji općinskih, odnosno, gradskih udruženja – kazali su nam iz Saveza.

Rehabilitacija će se vršiti u periodu sve do 31.decembra ove godine, počevši od februara i to u banjama „Reumal“ u Fojnici, „Aquaterm“ u Fojnici, „Ilidža“ u Gradačcu i „Gata“ u Bihaću, a za što su, također, s direktorima tih ustanova danas potpisani ugovori.

Podsjetimo, nakon što je usvojen budžet F BiH, UO Zavoda PIO/MIO je 26.januara donio odluku o akontativnom usklađivanju penzija u iznosu od pet posto.

U skladu s članom 79. Zakona o MIO/PIO, akontativno usklađivanje primjenjuje se na sve penzije, počevši od 1.januara, osim penzija ostvarenih u 2024. godini, sa izuzetkom minimalnih i zajamčenih penzija.

Tako najniža penzija za januar 2024. godine, čija isplata će biti realizirana 5.februara, iznosi 565,18 KM, zajamčena 674,52, dok najviša penzija prema Zakonu o PIO/MIO, koji je bio na snazi do 1.marta 2018.godine iznosi 2.757,74 KM.

Najviša penzija prema važećem Zakonu do daljnjeg ostaje 2.800 KM.

Možda vas zanima

Sport

Uoči utakmice Džeko pokazao ko su najvjerniji navijači reprezentacije Bosne i Hercegovine

Kapiten reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko uoči večerašnje utakmice podijelio je...

Magazin

Dječak iz Livna postao hit na mrežama: “Navijao bih i za Srbe” (VIDEO)

Maleni dječak iz Livna postao je hit na društvenim mrežama komentarišući za...

Magazin

Kristijan Iličić krenuo za Los Angeles: “Idemo podržati Bosnu i Hercegovinu!”

Poznati hrvatski putopisac i avanturista Kristijan Iličić objavio je video s aerodroma...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zatvor na Igmanu “krcat”: U njemu smješteni Adnan Šerak, Amel Bogućanin…

Izgradnja ovog kompleksa visoke sigurnosti, koji može primiti 150 pritvorenih osoba, započela...

InternetTehno

Apple diže cijene zbog troškova čipova

Apple planira povećati cijene svojih proizvoda nakon što su naglo porasli troškovi...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Siva lista prijeti BiH: Uplate će kasniti, krediti poskupjeti…

Građane i privredu Bosne i Hercegovine mogle bi pogoditi ozbiljne posljedice nakon...

SvijetVijesti

Turske vlasti zaplijenile 4,3 tone narkotika na granici sa Grčkom

Turske carinske vlasti zaplijenile su 4,3 tone narkotika sakrivenih u kamionu koji...

Visoko

Za stambeno zbrinjavanje branilačke populacije od početka godine odobreno više od 663.000 KM

U organizaciji Ministarstva za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona danas je upriličeno potpisivanje...