Početna Lifestyle Dobri matematičari prolaze bolje u životu

Dobri matematičari prolaze bolje u životu

51

Vrhunski matematičari postižu dobre rezultate u životu – imaju dobre karijere i osjećaj ličnog zadovoljstva, tvrde američki naučnici.

Studija, koja je nastavila istraživanja iz sedamdesetih godina prošlog vijeka u SAD, obuhvatila je uzorak od 1.037 mladića i 613 djevojaka i pratila ih od 13. godine života.

Svi oni pokazali su izuzetan talenat za matematiku te sposobnosti matematičkog razmišljanja i plasirali se među jedan odsto najboljih na tzv. SAT testovima.

Ti testovi se u SAD i nekim drugim zemljama koriste kao svojevrsni prijemni ispiti za koledže.

Naučnici Vanderbilt Univerziteta objavili su studiju koja pokazuje da su danas, četrdeset godina kasnije, ovi matematički “vunderkindi” zauzeli visoke pozicije u društvu, a statistike pokazuju da su uspjeli iznad svih očekivanja.

Iz dvije grupe matematičkih genijalaca 4,1 posto dobilo je mjesto stalnog profesora na najpoznatijim istraživačkim univerzitetima, a 2,3 posto učesnika studije postali su direktori poznatih ili najbogatijih kompanija.

Takođe, 2,4 posto učesnika danas su advokati velikih kompaanija ili organizacija.

Pripadnici ove matematičke elite objavili su 85 knjiga i 7.572 uticajna naučna rada, registrovali 681 patent i prikupili 358 miliona dolara u grantovima.

U američkoj populaciji manje od dva posto ljudi stiže do doktorata, a u navedenoj grupi 30 posto je diplomiralo, 35 posto magistriralo, a gotovo 40 posto doktoriralo.

Jedine razlike među njima su visina primanja – većina muškaraca iz posmatrane grupe ima znatno veće plate od svojih supruga, dok žene iz iste studije zarađuju pođednako ili malo manje od svojih supruga.

Ta razlika može se objasniti činjenicom da su muškarci u većem postotku završili kao menadžeri u kompanijama te kao stručnjaci u nauci, tehnologiji, matematici i informatici, dok su žene zastupljenije u opštem poslovanju, obrazovanju i zdravstvu.

Prosječni godišnji prihodi stalno zaposlenih muških aktera studije kreću se oko 145.000 dolara godišnje, a žena oko 100.000 dolara.

Možda vas zanima

Crvenoj zvezdi zbog veličanja Ratka Mladića prijeti oštra kazna

Zbog navijačkih transparenata koji veličaju preminulog haškog osuđenika Ratka Mladića, istaknutih na...

SDP Visoko bojkotuje svečanu sjednicu Gradskog vijeća

Predstavnici SDP-a Visoko najavili su da neće prisustvovati večerašnjoj svečanoj sjednici Gradskog...

Kriza u “Željeznicama”, sindikat prijeti obustavom rada u ponedjeljak

Iz Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti ŽRS saopštili su da resorno ministarstvo, odnosno...

Švajcarska kompanija seli proizvodnju u BiH

Švajcarska kompanija planira preseliti proizvodnju u Bosnu i Hercegovinu, odnosno u Novi...

Aston Martin razmatra posljednji pravi ručni mjenjač

Ručni mjenjač je na izdisaju. Neće proći mnogo vremena prije nego što...

Detalji s ročišta: Anel Sejfović nezaposlen, a pronađeno mu 60.000 eura i Mercedes G klase, Džomba rekao da živi od ženine plate

Pred Kantonalnim sudom u Sarajevu održano je ročište za određivanje pritvora osumnjičenima...

Đina Džinović privukla pažnju porukom o ocu: Nikada mu neću oprostiti

Porodični odnosi nakon razvoda Harisa Džinovića i Meline Galić, koja danas nosi...

Nevrijeme stiglo u BiH: Grad veličine jajeta pogodio Krajinu

Na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine trenutno su zabilježeni lokalno snažni pljuskovi praćeni...