Početna Vijesti Dodik: Ako se ne vratimo na izvorni Dejton, za šest mjeseci proglašavamo nezavisnost RS

Dodik: Ako se ne vratimo na izvorni Dejton, za šest mjeseci proglašavamo nezavisnost RS

74

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik izjavio je da će predložiti da entitet RS “povuče saglasnost” sa ranije datih sporazuma o vojsci i indirektnim porezima, te da u roku od nekoliko mjeseci formira vojsku i zabrani rad Sudu i Tužilaštvu BiH na teritoriji RS-a.

“Ako Ustavni sud kaže da je praksa koju je on sam stvorio osnova za donošenje rješenja, mi nemamo ovdje šta da tražimo. Oni mogu da naprave kakvu hoće praksu i to je sve podvala Srbima od EU i Amerike kako treba da poštujemo Ustavni sud i BiH”, rekao je Dodik novinarima u Bosanskoj Dubici.

Dodik je naveo da u prvoj fazi RS treba da odbaci sve što su nametnuli visoki predstavnik i Ustavni sud BiH.

“RS će u prvoj fazi povući i poništiti sve, povući ćemo našu saglasnost sa ranije datih sporazuma kao što je sporazum o vojsci i indirektnim porezima. U roku od tri, četiri ili pet mjeseci, to je moj prijedlog i nadam se da će biti podržan, treba da formiramo našu vojsku i izađemo iz koncepta koji se zove Oružane snage, zabranimo Sudu i Tužilaštvu da djeluje na prostoru RS-a i pravosuđe stavimo u ingerenciju parlamenta RS”, rekao je Dodik.

Dodik je ponovio svoje tvrdnje da Ustavni sud, kao ni Parlamentarna skupština BiH “nemaju nikakve nadležnosti nad šumama i da to nigdje ne piše u Dejtonskom sporazumu”.

U izjavi novinarima Dodik je zahvalio opoziciji što je “podržala da se održi vanredna sjednica parlamenta RS”.

“Pokušat ćemo da dođemo do usaglašenih stavova. Moji stavovi će biti radikalni. Tražit ću da se odbiju sve odluke koje je nametnuo visoki predstavnik, da se vratimo na izvorni Dejton i, ako to ne bude tako, u narednih šest mjeseci vratimo u Skupštinu i proglasimo nezavisnost”, zaključio je Dodik.

Možda vas zanima

OS BiH ne posustaju: Helikopteri i danas gase požare, pomoć stiže i na zemlju

Oružane snage Bosne i Hercegovine i danas, u vrijeme vikenda, učestvuju pojačanim...

Elektroprivrede u FBiH u plusu: Dobit veća od 37 miliona KM

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić razgovarao je o rezultatima...

Dvije žene teško povrijeđene kada su kvadom udarile u drvo

Dvije žene teško su povrijeđene u mjestu Babin Do na području federalne...

Poznata bh. firma ostala bez 100 radnika, sprema se još skoro 200 otkaza

Domaća tekstilna i obućarska industrija sve teže odolijeva jeftinoj stranoj robi, manjku...

U BiH danas sunčano, temperature od 28 do 34, na jugu zemlje do 37 stepeni

Temperature zraka u 08.00 sati: Sokolac 11; Prijedor 15; Banja Luka, Livno,...

Tijelo žene pronađeno kod Omiša: Sumnja se da je riječ o državljanki BiH

Tijelo žene pronađeno je na području Stanića kod Omiša, a prema informacijama...

Vlada ZDK utvrdila rebalans Budžeta od 777,7 miliona KM: Gotovo 7 miliona KM novih poticaja privredi

Vlada Zeničko-dobojskog kantona na današnjoj 141. sjednici, kojom je predsjedavao premijer Nezir...

Blokirani računi RTRS-a zbog duga BHRT-u, upitne plate

Računi Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) blokirani su od 7. jula te je...