Dodik: Proces je bio politički, a Sud BiH ne postoji u Ustavu

27

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine ukinuo pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, uslijedile su brojne reakcije, uključujući i Dodikovu vlastitu izjavu, te komentare iz entitetskih i državnih institucija.

Predsjednik Republike Srpske, koji je jučer u pratnji advokata dobrovoljno pristupio Tužilaštvu BiH radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog za krivično djelo napad na ustavni poredak, danas je kazao novinarima da je čitav proces politički motivisan.

“Svi znate da je taj proces bio politički motivisan i znamo da taj Sud Bosne i Hercegovine i Tužilaštvo nisu predviđeni Ustavom Bosne i Hercegovine, tako da je moj odlazak tamo bio isključivo politički motivisan”, izjavio je Dodik.

Na reakcije političkih aktera, posebno predstavnika Trojke iz oba entiteta koji su kritikovali sudsku odluku, odgovorio je i premijer Republike Srpske Radovan Višković, koji je u svom komentaru bio oštar i ironičan:

“Pa oni će ostati trojke. I zato i jesu trojke. Ne bih im davao nikakav značaj sa mojim komentarima jer onda postaju nešto važne, a nisu. Da su važne, bile bi sedmorke, desetorke i tako dalje. Ovako su trojke – nebitne.”

Višković smatra da se dešava upravo ono na što je vlast u RS-u upozoravala već dvije godine – politički proces, baziran na nametnutim odlukama stranih zvaničnika.

“Ne možete bilo kog zvaničnika suditi po nametnutim odlukama neizabranog stranca. Imamo zakonodavne institucije – Parlamentarnu skupštinu BiH, Narodnu skupštinu RS. One donose zakone, a sudovi mogu djelovati samo po tim zakonima”, poručio je Višković.

Dodao je i da je pravosuđe konačno priznalo ograničenja nametnutih odluka:

“Zahvaljujem ljudima iz Suda BiH i Tužilaštva koji su smogli snage da kažu da ne mogu suditi po odlukama Kristijana Šmita. To je bilo logično i govorimo to dvije godine. Pravda ponekad kasni, ali ipak dođe.”

Podsjećamo, Dodik je pod istragom zbog sumnje da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak, a predmet se odnosi na ignorisanje odluka visokog predstavnika i donošenje zakona u RS-u kojima se negira nadležnost državnog pravosuđa. Iako je pritvor ukinut, pravni proces nije završen.

Možda vas zanima

Sport

Jusuf Nurkić iznenadio sve i pojavio se na treningu Zmajeva

Najbolji bosanskohercegovački košarkaš Jusuf Nurkić, nakon što je sinoć objavljeno da je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Konaković: OHR i dalje važan za stabilnost Bosne i Hercegovine

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio jena pres-konferenciji u...

Crna HronikaIstaknutoSvijet

Strahovit direktni sudar dva kamiona u bh. komšiluku, vozač živ igorio

Na dionici puta između Rume i Iriga jutros oko sedam sati dogodila...

Magazin

Senzacionalna supruga svjetskog prvaka zapalila Mundijal

Argentina je rutinski prebrodila grupu na Mundijalu i sada će u šesnaestini...

Sport

Barbarez pred SAD poslao jaku poruku igračima, ali i političarima BiH

Sergej Barbarez, selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, uoči utakmice šesnaestine finala...

SvijetVijesti

Frontex: Zloupotreba bezviznog režima u BiH i na Balkanu

Državljani Kine, Rusije i Turske i dalje koriste bezvizni režim u zemljama...

Gradonačelnik Mirza Ganić
IstaknutoVisoko

Gradonačelnik Mirza Ganić odobrio duže radno vrijeme zbog utakmice BiH – SAD

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić donio je zaključak kojim se ugostiteljskim objektima na...