Početna Bosna i Hercegovina Dodik svaki dan na raspolaganju ima 210.000 KM

Dodik svaki dan na raspolaganju ima 210.000 KM

55

Sporni zakon o raspodjeli prihoda od indirektnih poreza usvojen je noćas u Narodnoj skupštini RS po hitnom postupku.

Riječ je Zakonu o izmjeni i dopunama Zakona o budžetskom sistemu RS zbog kojeg su gradonačelnici Banje Luke i Bijeljine, Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović sa pristalicama protestovali ispred zgrade NSRS.

Budžeti Bijeljine i Banja Luke tako će ostati “kraći” za deset miliona KM. Naime, ovim zakonom se propisuje da prihod od indirektnih poreza opština i gradova koji imaju više od 100.000 stanovnika nakon obračuna bude umanjen za sedam odsto. To su Banjaluka i Bijeljina dva najveća grada u entitetu RS u kojima gradonačelnici nisu iz SNSD-a.

Istovremeno, na istoj sjednici NSRS usvojen je budžet predsjednika RS Milorada Dodika za narednu godinu, koji je uvećan za 21 milion i iznosi nevjerovatnih 77 miliona KM, što je trostruko veći nego zajedno budžeti predsjednika Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Slovenije.

Kada se iznos budžeta podijeli sa brojem dana u godini, dođe se do izračuna koji govori da će Dodik naredne godine, svakoga dana na raspolaganju imati preko 210 hiljada maraka.

Građani su jučer ispred zgrade NSRS izveli performans pa su u kasicu ubacivali novac za predsjednika entiteta.

“Ja ću prvi ubaciti, nek im se nađe. U tih 77 miliona nek natrpaju još, od svog naroda. To je njihov manir”, rekao je Stanivuković.

“Neka čuje, imam 122 KM penzije. Nek ih je sramota, i njega i sve njegove poslušnike”, rekla je jedna penzionerka i u kasicu ubacila pet feninga.

Stanivuković i Petrović su sinoć insistirali da uđu u skupštinsku salu, ali im nije odobreno.

“Skupštinski kolegij je donio odluku da se ne mogu obratiti poslanicima u sali”, rekao je kratko Nenad Stevandić, predsjednik NSRS-a.

Nebojša Vukanović, lider liste Za pravdu i red, u svom stilu je rekao kako je Dodik “preskočio Ronalda i Mbappea”.

Možda vas zanima

PosaoVisoko

Mesna industrija Vimes Visoko zapošljava: Otvoren konkurs za nove radnike

Zbog proširenja obima poslovanja Mesna industrija Vimes doo Visoko raspisuje konkurs za...

Visoko

Državno prvenstvo za juniore u rukometu u Visokom

RK “Bosna Visoko Ekoenergija” i Visoko biće domaćini završnice Državnog prvenstva u...

Crna Hronika

Bivši načelnik Ilidže Senaid Memić oslobođen optužbi za zloupotrebu položaja

Kantonalni sud u Sarajevu donio je prvostepenu presudu u predmetu protiv Senaida...

Bosna i HercegovinaVijesti

Predsjedništvo BiH nije usvojilo Prijedlog budžeta institucija BiH za 2026. godinu

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije usvojilo Prijedlog budžeta institucija BiH za 2026....

Visoko

Poništen oglas za radno mjesto blagajnika u JKP „Visoko“

JKP „Visoko“ d.o.o. Visoko obavijestilo je javnost da je donesena odluka o...

Magazin

Posljednji ispraćaj Sejde Bešlić u četvrtak na Barama u Sarajevu

Sejda Bešlić, supruga legendarnog Halida Bešlića, bit će ukopana u četvrtak u...

SvijetVijesti

Kamioni na ulaz iz Srbije u Hrvatsku čekaju i šest sati, sustav EES usporava promet

Kamioni na graničnim prijelazima Batrovci-Bajakovo i Bačka Palanka-Ilok iz Srbije prema Hrvatskoj...

Visoko

Investitor “Bešlić” d.o.o. Visoko traži ekološku procjenu za novi sistem otpadnih voda

Federalnom Ministarstvu okoliša i turizma obratio se investitor “Bešlić” d. o. o....