Početna Bosna i Hercegovina Dodik unajmio Izraelca da mu ukine sankcije kod Trumpa

Dodik unajmio Izraelca da mu ukine sankcije kod Trumpa

42

Marc Zell, advokat i predsjednik Republikanske stranke u Izraelu najnoviji je lobist Milorada Dodika.

Kako javlja Haaretz, utjecajni list u Izraelu, njega je Milorad Dodik angažirao u januaru ove godine, piše Politicki.ba.

List ističe i da su vlasti Bosne i Hercegovine zatražile Interpolovu potjernicu za Dodikom tokom nedavne posjete Jerusalimu, gdje je bio ponižen i izbačen sa skupa koji je organizirala Vlada Izraela.

Dodik je Zella angažirao da mu ukine sankcije koje su Sjedinjene Američke Države dva puta uvele protiv njega.

“Jedan od Zellovih lobističkih ciljeva je da ukine američke sankcije koje su SAD uvele secesionističkom i proruskom predsjedniku republike Miloradu Dodiku”, piše dalje Haaretz.

Usluge njegovog lobiranja Dodika koštaju 840.000 dolara!

U tu cijenu ugrađena je, na primjer, i obaveza da se “stvore uslovi i promovira dijalog između Rs i dolazeće 2.0 Trumpove administracije, s ciljem poboljšanja odnosa RS-a i vodstva SAD”.

Ugovor je potpisan 13. januara, samo sedam dana prije nego je Trump ušao u Bijelu kuću, navodi list dalje.

Lobistička firma izraelskog republikanca odbila je odgovoriti na pitanja Haaretza. No, list je citirao dijelove ugovora u kojem se navodi i stav da su dužni lobirati u Trumpovoj administraciji, kao i u Kongresu SAD za promjene Dejtonskog sporazuma, kako bi se Rs mogao otcijepiti.

Navodi se i stav u kojem se lobiranjem trebaju ukinuti i američke sankcije Željki Cvijanović. Haaretz ističe u nekoliko navrata zahtjev za potjernicu Interpola, te navodi da je i Izrael, kao i Bosna i Hercegovina, potpisnik Evropske konvencije o ekstradiciji, po kojoj je dužan uhapsiti i izručiti osobu s Interpolove potjernice.

List navodi i izjavu organizatora konferencije Vlade Izraela koji kaže da je Dodik tu bio “jedva sat vremena”, da “nije učestvovao u glavnim događajima” te da je bio “ljubazno zamoljen da se udalji”.

Navodi se da se “Dodik kasnije vratio na skup”.

Haaretz navodi i da je Dodikov lobist Zell jedan od donatora kampanje Marca Rubia. Rubio je sada ministar vanjskih poslova SAD.

“Ironično, Rubio je nedavno objavio na društvenim mrežama post protiv Zellovog klijenta u kojem ističe da ‘aktivnosti predsjednika Rs Dodika potkopavaju institucije Bosne i Hercegovine i prijete njenoj sigurnosti i stabilnosti’. Rubio je pozvao partnere SAD u regionu da ‘odbiju ovo opasno i destabilizirajuće ponašanje’ Dodika”, piše Haaretz, prenosi Politicki.ba.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Dirljiva poruka iz Gaze Zmajevima i navijačima BiH: Volimo vas i od srca vam hvala

Podrška koju navijači Bosne i Hercegovine pružaju Palestini tokom Svjetskog prvenstva nije...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Narandžasto upozorenje za cijelu BiH: Stiže toplotni val, temperature do 40 stepeni

Federalni hidrometeorološki zavod Bosne i Hercegovine izdao je narandžasto upozorenje za područje...

SvijetVijesti

Skočio broj mrtvih u Venecueli, stotine ljudi zarobljeno pod ruševinama

Stotine ljudi u Venecueli ostalo je zarobljeno pod ruševinama, a mnogi drugi...

IstaknutoSport

Amerikanci najavili duel s BiH: Upozorili na Džeku i mlade zvijezde

Bosna i Hercegovina će u šesnaestini finala Svjetskog prvenstva igrati protiv Sjedinjenih...

Crna HronikaIstaknuto

Eksplozija plina u Novoj željezari Zenica, radnik zadobio teške povrede

U pogonima Nove željezare Zenica danas u poslijepodnevnim satima došlo je do...

Sport

Brown stiže u Minhen za 55 miliona eura

Njemački insajder Florian Plettenberg objavio je da je transfer Nathanaiela Browna u...

Crna HronikaVisoko

Lopovi ne miruju: Kuća u Visokom na meti provalnika

Dana 24.06.2026. godine, u 09,35 sati, mjestu Gornja Zimča, od strane nepoznatog...