Početna Bosna i Hercegovina DOK SE POLITIČARI SVAĐAJU OKO IZGRADNJE ZENIČKE BOLNICE: Pacijenti godinu dana čekaju “hitne” nalaze

DOK SE POLITIČARI SVAĐAJU OKO IZGRADNJE ZENIČKE BOLNICE: Pacijenti godinu dana čekaju “hitne” nalaze

44

“Kontrola za magnet koji sam trebao da obavim idući mjesec, termin sam dobio u 2026. godini.”

Rečenica koju je nedavno u prilogu BHT-a izgovorio onkološki pacijent iz Zenice dovoljno kazuje o stanju zdravstva u ovom kantonu. Pri tome ovi pacijenti ni terapiju u zeničkoj bolnici ne mogu primiti u koliko-toliko humanim uslovima.

“Ovdje onkološki pacijent, operisan od karcionoma čeka po 5-6 sati stojeći na red da dobije svoju terapiju koja traje pola sata, sat“, podsjetio je nedavno Boris Crljenica, predsjednik Udruge onkoloških pacijenata SNOP Zenica.

A novi odjel onkologije je davno obećan, kao i ostali objekti koji bi trebali nadomjesiti neuslovne i nedovoljne bolničke prostore izgrađene prije 65 godina. Zašto ih još nema ili nisu u izgradnji? Najjednostavniji odgovor bio bi: zbog bešćutne politike koja je ovdje dehumanizirana do krajnjih granica.

Podsjetimo, zbog nerealizovanog projekta interventne kardiologije, njemačkoj je firmi isplaćeno 540.000 maraka odštete, a 460.000 su plaćeni penali EBRD-u za odobrena, a nerealizirana kreditna sredstva za rekonstrukciju bolnice. Samo na ta dva propala projekta „spiskano“ je milion maraka iz kantonalnog budžeta, novca za kojeg se mogao nabaviti navedeni uređaj za magnetnu rezonancu i skratiti pacijentima čekanje dugo godinu dana.

No, za to izgubljeno budžetsko „milionče“ niko neće odgovarati.

Utješna izreka da je zdravlje najvažnije moguće negdje i vrijedi, no tako nije u političkim strukturama Zenice i Zeničko-dobojskog kantona. Nijemo posmatraju ovdašnji stanovnici svakodnevna višemjesečna politička nadmudrivanja između gradskih i kantonalnih vlasti, predvođenih gradonačelnikom Fuadom Kasumovićem (ex SDA) i premijerom Nezirom Pivićem (SDA).


Nižu se saopštenja sa obje strane: bolnice je vlasništvo kantona, nije jer je zemljište gradsko, parking u krugu je bolnički, nije nego grada, dajemo besplatno zemljište, ne mi prodajemo zemljište kantonu za gradnju nove bolnice za 16 miliona, prihvatamo cijenu, ne prihvatamo, nećemo prodati nego ćemo naplaćivati rentu, kanton ima pravo da gradi, ne može jer grad daje dozvolu, poništavamo saglasnost za gradnju,… pljušte “argumenti” sa obe strane, dok privatna zdravstvena ustanova bez problema gradi odjel u krugu bolnice.

I kantonalna i gradska vlast su tako na izgradnji nove bolnice odjednom postali poštovaoci zakona i borci za bolju medicinsku uslugu građanima, a u suštini pokazuju svu nemoralnost svog političkog djelovanja.

Ironija je da zvanična odluka i plan o gradnji nove bolnice nigdje ne postoji! Nikada i nigdje nije ozvaničena namjera gradnje, od Strategije razvoja ZDK do Prostornog plana kantona i Grada. Pojednostavljeno, ne postoji zakonski dokument na osnovu kojeg može započeti procedura donošenja odluke o izgradnji bolnice.

Pa o čemu pričaju kantonalni i gradski čelnici? Kojim se milionima razbacuju? Na čemu zasnivaju svoje vizije o razvoju i odgovornosti prema građanima? Do sada građani su slušali samo samohvale – koji je nivo vlasti izdvojio više iz budžeta. Primjera radi, za izgradnju novog objekta Hitne pomoći u Zenici, jednospratne skromne zgrade, predviđen je rok izgradnje od čak dvije godine!

U međuvremenu, građani dolaze u odavno oronulu bolnicu, plaćaju donedavno besplatni parking dok po nekoliko sati čekaju na rutinsku terapiju, a neke “hitne” nalaze čak i po godinu dana, a ortopedskim operacijama podvrgnuti su u podrumskim neuslovnim prostorima.

Političari na obje strane ne razmišljaju o tome, zauzeti su kalkulacijama gdje će „uhljebiti“ članove porodice, kako će „šuknuti“ političkom protivniku i koja bi im naredna funkcija bila ispativija. Na pacijenta sa početka ove priče sigurno neće pomisliti.

Zurnal.info


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vijeće ministara BiH neće zaštititi domaću proizvodnju, HDZ glasao protiv

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je ponovo odbilo prijedlog ministra vanjske...

SvijetVijesti

U Hrvatskoj nestašica, Slovenija uvela ograničenje točenja goriva

Od ponoći su na snagu stupile više cijene goriva u Hrvatskoj, a...

Bosna i HercegovinaVijesti

Draško Stanivuković priveden na graničnom prelazu Gradiška

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković priveden je nakon višesatnog zadržavanja na graničnom prelazu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Obustavljen saobraćaj na nekoliko dionica u BiH

Kolovoz je suh i mjestimično vlažan, a promet vozila za sada umjeren,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Radnici Nove Željezare Zenica ogorčeni: Svi ćemo pasti na koljena, ovo je definitivni kraj

Dok je unutar zgrade institucija BiH trajao “popravni ispit” za ministre, stotine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Registar “Ne zovi”: Kraj neželjenim marketinškim pozivima u BiH?

Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) pokrenula je javne konsultacije o uvođenju registra...

Bosna i HercegovinaVijesti

Udruženje poljoprivrednika FBiH: Blokade granica ugrožavaju mliječnu industriju BiH

Udruženje poljoprivrednika Federacije BiH upozorilo je da blokade teretnog prometa preko graničnih...

IstaknutoSport

Barbarez pred Vels: Spremamo se i za penale, brinu me tri igrača

U prostorijama Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine u Sarajevu danas je održana...