Doktori na KCUS-u pacijentici odstranili tumor težak 11,5 kg

39

Na Klinici za abdominalnu hirurgiju KCUS, nedavno je odstranjen tumor težine 11,5 kilograma.

Tumor se nalazio na jajniku pacijentice. Ovaj komplesan i vrlo zahtjevan operativni zahtjev uradio je medicinski tim Klinike za abdominalnu hirurgiju.

Kako kažu na Klinici za abdominalnu hirurgiju KCUS, riječ je o vrhunskoj operaciji koja se može uraditi samo u medicinskim centrima kao što je KCUS. Ovo je jedan od većih tumora koji je operisan na Klinici.

Sa Klinike su istakli su da ovakve hirurške izazove i posljedice uklanjanja ogromnih tumora janika ljekarski timovi moraju da predvide i pažljivo razmotre. Pri uklanjanu velikih tumora, mora se voditi računa da se ne ugroze srce, pluća ali i drugi organi. Što je tumor veći i zapušteniji, operacija je teža, dugotrajnija, i može da ima dodatne rizike u odnosu na stanje pacijentkinje.

Kod velikih tumora, pacijentice često misle da se nadute zbog problema sa varenjem, menopauze, drugih digestivnih ili probavnih teškoća. Međutim, ako osećaj nadutosti prate i problemi sa mokrenjem i bol, to je signal za hitno javljanje ljekaru.

„ Ovo je jedan od primjera da KCUS ima tim stručnjaka koji mogu izvesti kompleksne zahvate. Svakodnevno radimo na tome da što manje pacijenta šaljemo na liječenje van BiH, edukacijom kadra, uvođenjem novih protokola liječenja i dijagnostičkih procedura“ rekla je prof. dr. Hajrija Maksić, v.d. generalne direktorice KCUS.

Možda vas zanima

Emina Omanović pobijedila u Zagrebu u skoku udalj i popravila bh.rekord

Sarajka Emina Omanović (AK Sarajevo) pobijedila je danas s novim državnim seniorskim...

Poziv na pomoć za malu Anastaziju: Humanitarni broj otvoren za donacije

Humanitarno udruženje „Mali Anđeo“ uputilo je apel građanima da se uključe u...

Amir Pašić Faćo osuđen na uslovnu kaznu od četiri mjeseca zatvora

Općinski sud u Sarajevu donio je prvostepenu presudu kojom je Amir Pašić...

Borac i Velež igraju derbi prvog kola nove sezone Wwin lige BiH

Žrijeb parova nove sezone WWin lige Bosne i Hercegovine obavljen je danas...

Zavidovići: SIPA uhapsila bjegunca po Interpolovoj potjernici

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u petak su...

Spektakularna misija: EUFOR helikopterom prevozi planinarski bivak na Prenj

Avijacijska jedinica EUFOR-a danas će, u saradnji sa Gorskom službom spasavanja Jablanica,...

Slijedi rast penzija u ovom dijelu BiH, a uz to u augustu stiže i pomoć od 80 do 120 KM

Penzije u Republici Srpskoj za august biće uvećane za 3,55 posto, a...

Masovni otkazi ljekara u Livnu

Trideset i jedan ljekar Kantonalne bolnice Livno i Doma zdravlja Livno u...