Početna Visoko Dr. Almedina Haračić: ”Pozivam sve roditelje da budu svjesni i odgovorni, te da spriječe karcinom grlića materice kod svojih kćerki“

Dr. Almedina Haračić: ”Pozivam sve roditelje da budu svjesni i odgovorni, te da spriječe karcinom grlića materice kod svojih kćerki“

47

HPV vakcinacija u FBiH je počela, a iz JU Dom zdravlja Visoko izdali su obavijest i pozvali roditelje/staratelje da prijave svoju djecu. Vakcinacija protiv humanog papiloma virusa (HPV) namijenjena je djevojčicama u dobi od 13 do 15 godina HPV vakcinom. Neki tipovi ovog virusa izazivaju promjene na koži i sluzokoži koje mogu dovesti do raka grlića materice.

„U cijeloj BiH pa tako i u našem gradu poduzeto je niz aktivnosti vezanih za prevenciju karcinoma grlića materice. Nastanak karcinoma može se prevenirati, odnosno može se spriječiti njegov nastanak, primarna prevencija karcinom grlića materice je zapravo vakcinacija protiv HPV virusa. Vakcinacija je programom imunizacije protiv HPV infekcije u F BiH besplatno dostupna djevojčicama u osmom razredu osnovne škole. Vakcinacija će se obavljati davanjem dvije doze u razmaku od najmanje šest mjeseci. Vakcine pružaju najbolju zaštitu ukoliko se primjenjuju između devete i četrnaeste godine starosti, a najefikasnije su ukoliko se daju prije nego što je osoba stupila u spolni odnos. Vakcina protiv HPV virusa nije obavezna ali treba znati da odbijanjem vakcinacije direktno izlažete svoju kćerku riziku od obolijevanja od karcinoma grlića materice, zato ovim putem molim i pozivam sve roditelje da budu svjesni i odgovorni, te da spriječe karcinom grlića materice kod svojih kćerki dok još imaju priliku i prijave svoje dijete na vakcinaciju i time im obezbjede sigurniju budućnost“- izjavila je za RTV Visoko doktorica Almedina Haračić, specijalista ginekologije i akušerstva.

Prijave za vakcinaciju se vrše u porodičnoj medicini svaki radni dan, a vakcinacija će se obavljati od januara uz prisustvo roditelja/staratelja.

Amra Čosić visoko-rtv.ba

Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Radnici zeničke Željezare na koljenima, može li se spasiti ono što je ugašeno?

Radnici Nove željezare Zenica, nakon što su prekjučer počeli proteste ispred upravne...

Biznis

Potpisan kolektivni ugovor u FBiH: Satnica ne može biti niža od 6.37 KM

U Gračanici je danas, 3. juna, potpisan Kolektivni ugovor o pravima i...

Sport

Navijač dobio odobrenje FIFA-e: Ljiljani će se vijoriti na utakmicama BiH

Navijač Sanel Babić dobio je zeleno svjetlo od Svjetske fudbalske asocijacije (FIFA)...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK prijavljuje Snagu naroda tužilaštvima zbog masovnih falsifikata potpisa

Političkom subjektu “Snaga naroda – Ramo Isak” odobreno je učešće na predstojećim...

IstaknutoSvijet

Najkrvaviji napad od početka rata, Međunarodni aerodrom u Kuvajtu razoren

Ministarstvo odbrane Kuvajta ranije danas je potvrdilo da je Međunarodni aerodrom Kuvajt...

Crna HronikaIstaknuto

Državljanin BiH među osumnjičenima za šverc tona duhana i više milijuna cigareta

Uskok je nakon policijske prijave pokrenuo istragu protiv deveteročlane međunarodne skupine koju...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK odbio prijavu Snage naroda za državni nivo zbog krivotvorenih potpisa

Centralna izborna komisija BiH je danas nastavila postupak ovjere prijava političkih subjekata...

Crna HronikaIstaknuto

Žena u Zavidovićima izbodena nožem, napadač uhapšen

Dežurni medicinski tehničar Službe hitne medicinske pomoći Zavidovići prijavio je jučer u...