Početna Bosna i Hercegovina Drina se izlila na više lokacija u Goraždu, civilne zaštite u pripravnosti

Drina se izlila na više lokacija u Goraždu, civilne zaštite u pripravnosti

204

Obilne padavine koje ne jenjavaju uzrokovale su porast vodostaja rijeke Drine, a iako je stanje za sada pod kontrolom, već su zabilježena izlijevanja na nekoliko kritičnih tačaka na području BPK Goražde.

Prema podacima Kantonalnog operativnog centra, vodostaj Drine u 19 sati iznosio je 197 centimetara. Iako još spod kritične granice, voda se već izlila na izletištu Sadba, gdje je došlo do plavljenja, kao i na Osanici, na desnoj obali Drine, a kritični su i putevi prema selu Gunjevići iznad Osanice.

Poplavljeno je i izletište Zubčići, a izlijevanje Drine zabilježeno je i u naselju Ahmovići.

Zbog poplava, put prema Oglečevi trenutno je neprohodan. Kritično stanje zabilježeno je i u ulici Ušanović na lokalitetu Pobjede gdje problem stvara nabujali Podhranjenski potok.

Iz Kantonalnog operativnog centra navode da bi vodostaji iznad dva metra, odnosno između 2,20 i 2,40 metara i više, predstavljali ozbiljnu opasnost. Za sada je situacija stabilna, ali se stanje prati iz sata u sat.

Na području općine Prača situacija je trenutno zadovoljavajuća, dok se u općini Ustikolina Drina izlila kod bazena Baše.

Iz Kantonalnog operativnog centra ističu da su sve nadležne službe i ekipe na terenu u stanju pripravnosti te apeluju na građane da budu oprezni i prate zvanične informacije.

Kantonalni štab civilne zaštite BPK Goražde vanredno je zasjedao te donio naredbu o stavljanju u pripravnost i pripremi za djelovanje štabovima civilne zaštite grada Goražde, općina Foča i Pale u FBiH, te svim službama zaštite i spašavanja BPK Goražde i grada Goražda, kao i privrednim subjektima u BPK Goražde, zbog opasnosti od prirodne nesreće, poplave.

Kako se ističe naredba stupa na snagu odmah, a za njeno provođenje odgovorni su komandanti štabova civilne zaštite, rukovodioci službi zaštite i spašavanja i direktori privrednih subjekta u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde, prenosi RTV BPK Goražde.

Možda vas zanima

Duraković traži reakciju nadležnih institucija zbog događaja na vašaru u Bratuncu

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković oglasio se na platformi X povodom sinoćnjih...

Džeko izazvao pomamu u Schalkeu, a otkrio i zanimljiv detalj: “Malo sam sramežljiv”

Edin Džeko za veoma kratko vrijeme postao je jedan od najvećih miljenika...

Borac nakon jedanaesteraca prošao u play off Konferencijske lige

Prvak Bosne i Hercegovine Borac Banja Luka sinoć je, u okviru 3....

Saobraćajna nesreća u Hercegovini: Teško povrijeđen maloljetni motociklista

U saobraćajnoj nesreći koja se u četvrtak, 13. augusta, dogodila na regionalnoj...

Skandalozni snimci iz Bratunca: Masa u transu pjevala pjesmu ‘Ne volim te Alija’, prisustvovao i bivši ministar Nešić

Na tradicionalnom vašaru „Makivije Bratunac 2026“, koji se održava pod sloganom „Veliki...

Tabaković nakon hat-tricka: Kao napadaču, golovi su moj posao

Haris Tabaković bio je junak Salzburga u remiju 3:3 protiv Pafosa, postigavši...

Pretresen ministar zdravstva FBiH Nediljko Rimac: POSKOK mu oduzeo mobitel i računare

Pripadnici Posebnog odjela za suzbijanje organiziranog kriminala i korupcije (POSKOK) Federalnog tužilaštva...

Vikend donosi žegu do 37 stepeni, a onda slijedi promjena koju su mnogi čekali

U Bosni i Hercegovini tokom vikenda preovladavat će sunčano i veoma toplo...