Početna Svijet Dritan Abazović: Cijela priča sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti je gotova

Dritan Abazović: Cijela priča sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti je gotova

2

“Ljudi koji treba da se dogovore oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti su se već sve dogovorili. To će biti riješeno za pet minuta. Zakon nećemo povlačiti jer to nije praktično i to je jedini razlog. Bit će izbačeni svi sporni članovi, što je u interesu svih, pa i crkve”, kaže za Nova.rs Dritan Abazović, lider Građanskog pokreta URA.

Proteklih dana mediji u regionu bruje o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, koji se ponovo našao u žiži interesovanja. Zakon je ovaj put kamen spoticanja u naizgled idiličnom skupu pobjedničkih koalicija u Crnoj Gori, koje su na parlamentarnim izborima 30. avgusta srušile Milu Đukanovića i DPS, poslije tri decenije na vlasti.

Članovi koalicije “Za budućnost Crne Gore”, Milan Knežević (Demokratski front), ali i Nebojša Medojević (Pokret za promjene), kao i Andrija Mandić (Nova srpska demokratija), krenuli su da optužuju pripadnike Građanskog pokreta URA i njihovog lidera Dritana Abazovića, da odbijaju da učine ono što je građanima Crne Gore, prema njihovim riječima, najvažniie, a to je ukidanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti, i da je URA poret s kojim ne mogu da se dogovore.

Dogovorili smo se s crkvom i sve je riješeno

“Ne treba nam javna polemika. Pokušavamo da se dogovorimo s članovima Demokratskog fronta i sa ostalim strankama u koaliciji koje su okupljene oko Zdravka Krivokapića. Optimista sam i mislim da ćemo vrlo brzo naći rješenje i dogovoriti se. To je ono što građani očekuju od nas. Moram da naglasim da su naši stavovi vrlo jasni i jednostavni. Oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti smo se dogovorili s crkvom i to nam je najvažnije. U potpunosti podržavam Krivokapića i među nama nema konflikata, što je najbitnije. Cijela priča sa zakonom je gotova – riješena”, naglašava Abazović.

Zakon će biti promijenjen, kaže lider pokreta URA, jer je to proceduralno najkraći put.

Kome se ne sviđa izmjena Zakona, neka piše novi

“Ako bismo išli u novi zakon, izgubili bismo godinu dana. To bi značilo da moraju da se okupe sve vjerske zajednice, da sjednu zajedno i dogovore se, da se formiraju ekspertski timovi i da pišu novi dokument. To bi potrajalo više od godinu dana. Ovako ćemo ovaj postojeći zakon promijeniti, pa ako bude nezadovoljnih, onda neka piši novi. Ovaj Zakon nije uopšte loš, samo sadrži sporne članove, koje ćemo izbaciti. Postoje četiri sporna člana koja se tiču imovine, a sve ostalo je o nekim registracijama i stvarima koje su nebitne. Kad izbacimo te problematične članove, koji su vezani za imovinu, dobijamo prihvatljiv zakon i rješenje koje svima odgovara. Ukoliko i poslije bude onih kojima se to ne sviđa, za godinu ili godinu i po dana mogu da donesu novi zakon”, kaže Abazović za Novu.


Milan Knežević iz Demokratskog fronta izjavio da je partija Dritana Abazovića protiv suspenzije Zakona o slobodi vjeroispovijesti. “Svi ovi ostali politički subjekti su spremni da učestvuju u izglasavanju suspenzije tog Zakona, osim članova URA-e”, rekao je Knežević.

Spekulisalo se i da je sukob između pokreta URA-e i dijela koalicije Za budućnost Crne Gore izbio, ne zbog zakona, već zbog resora bezbijednosti nad kojim i jedni i drugi žele nadležnost.

Bez prepucavanja

“Niko od nas ne insistira na ministarskoj funkciji. Mi nismo razgovarali o resorima, ali nikako ne možemo da prihvatimo da Srbi u Crnoj Gori ne mogu da pokrivaju resore Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane, Ministarstva pravde, Agenciju za nacionalnu bezbijednost, Ministarstva spoljnih poslova, Vojno-obavještajnu agenciju i sve ono što podrazumijeva bezbijedonosni resor, jer je neko uplašen za državne interese Crne Gore ako Srbi budu u tim resorima”, rekao je Knežević.

Iako uporno pokušavaju da ga izazovu da krene u kontranapad Dritan Abazović, odbija da se spušta na nivo pijačnog prepucavanja.

“Ne želim da odgovaram na raznorazne naslove u medijima i da se prepucavam. Potpuno je sada nebitno koju ću ja funkciju dobiti, oni kojima su samo funkcije bitne neka se zadovoljavaju titulama. Treba što prije formirati vladu i to je sada jedino važno”, naglašava Abazović.

Podsjetimo, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović jučer je uputio poziv na konsultacije o mandataru za sastav Vlade Crne Gore, nosiocima lista koalicija: “Za budućnost Crne Gore” Zdravku Krivokapiću, “Mir je naša nacija” Aleksi Bečiću i “Crno na bijelo” Dritanu Abazoviću, koje su nakon konstitutivne sjednice održane 23. septembra 2020. dostavile prijedlog za mandatara, potpisan od 41 poslanika. Termin predviđen za konsultacije je četvrtak, 8. oktobar u 11 sati, a nakon konsultacija, predsjednik će prijedlog, u skladu sa Ustavom, dostaviti Skupštini Crne Gore.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Dodik u panici, najavio krivične prijave protiv članova CIK-a

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je danas da postoji zavjera CIK-a i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Potpisan sporazum o sanaciji klizišta na lokalitetu Curine njive, KS izdvaja 600.000 KM

Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo...

Crna HronikaVijesti

Ajanović i Hakalović dovedeni u MUP KS

U prostorije Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo dovedeni su uhapšeni dekan sarajevskog...

Crna HronikaVijesti

Pronađeno 14 kilograma droge, dvije osobe uhapšene

Policija je na više lokacija u Tuzlanskom kantonu pronašla više od deset...

BiznisVijesti

Neto dobit Centralne banke BiH skoro 300 miliona KM

Ostvarena neto dobit Centralne banke Bosne i Hercegovine sa 30. novembrom iznosila...

Bosna i HercegovinaVijesti

Večeras je za muslimane odabrana noć: “Moramo biti spremni da budemo promjena koju tražimo”

Lejletur-regaib, mubarek noć u narodu poznata i kao Noć želja, prema Takvimu...

Crna HronikaVijesti

Presuda koja je zgrozila javnost: Smrt devetnaestogodišnje Ajle i samo tri godine zatvora

Život od devetnaest godina ugašen je u trenutku, a pravda je, čini...

SvijetVijesti

Obustavljen postupak protiv dijela okrivljenih u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu

Vanpretresno vijeće Višeg suda u Novom Sadu obustavilo je kazneni postupak protiv...