Početna Visoko Drugi put u zadnje tri sedmice bez novozaraženih morbilama u ZDK-u

Drugi put u zadnje tri sedmice bez novozaraženih morbilama u ZDK-u

50

U proteklih sedam dana na području Zeničko-dobojskog kantona ponovo nije bilo evidentiranih novih zaraza od morbila, ali se nisu stekli uvjeti za proglašenje prekida prošle godine proglašene epidemije – kazala je u izjavi za Fenu ministrica zdravstva tog kantona Aida Salčinović.

Evidentno je da se ova zaraza smiruje i na području tog kantona, jer u zadnje tri sedmice u dva sedmična izvještaja nije bilo novozaraženih, ali su prošle sedmice dva nova slučaja zaraze morbilama bila evidentirana na području Grada Visoko.

– Ukupno je, počev od 1. januara 2024. godine, u našem kantonu evidentirano 1.606 zaraženih. Pozitivan trend smanjenja zaraženih nastavlja se, ali se epidemiološka situacija još uvijek ocjenjuje kao nepovoljna i nisu se stekli uslovi za ukidanje Naredbe o proglašenju epidemije – kazala je ministrica Salčinović.

Preporuka je roditeljima, dodaje, da vakcinišu svoju djecu da bi se dosegao obuhvat od 95 posto. Trenutno je vakcinisano 90 posto osoba u tom kantonu, a za osiguranje kolektivnog imuniteta potrebno je dosegnuti nivo od 95 posto.

Ukupno je ove godine evidentirano samo 13 novozaraženih, a ukupno je, tokom prošle i ove godine, od 1.606 zaraženih, najviše zaraženih evidentirano u Zenici – 774, zatim Kaknju 482, Visokom 235… U ostalim sredinama evidentirano je puno manje zaraženih.

Možda vas zanima

InternetIstaknuto

Šta se dešava? Facebook, Instagram i Messenger trenutno ne rade

Korisnici širom Bosne i Hercegovine, ali i u svijetu od poslijepodnevnih sati...

Crna HronikaSvijet

Horor na auto-putu u Mađarskoj, osam poginulih

Najmanje osam osoba izgubilo je život u dvije povezane saobraćajne nesreće koje...

Visoko

Ministarstvo finansija ZDK okupilo predstavnike kantonalnih ministarstava finansija: Programsko budžetiranje ključna tema sastanka

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona organizovalo je u Zenici sastanak predstavnika kantonalnih ministarstava...

BiznisIstaknuto

Lidlov vlasnik ruši sve rekorde, ulažu milijarde eura, a dio novca stiže i u BiH

Dok građani Bosne i Hercegovine s nestrpljenjem očekuju otvaranje prvih Lidlovih prodavnica,...

Sport

Ibrahimović bez dileme: Navijat ću za Hrvatsku

Zlatan Ibrahimović ponovo je privukao pažnju fudbalske javnosti svojim izjavama i prognozama...

IstaknutoSvijet

Dječaku iz Sarajeva u Beogradu ugrađeno vještačko srce

Tim ljekara Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” i Instituta za zdravstvenu zaštitu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Otklonjeni tehnički problemi, nastavljeno redovno izdavanje viza

Zaposleni u Sektoru Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine za informacijsko-komunikacione tehnologije, nakon...

Bosna i HercegovinaVijesti

Već vidljivi rezultati zakona o bahatoj vožnji

Primjena u Bosanskopodrinjskom kantonu ‘zakona o bahatoj vožnji’ pokazuje da nove odredbe...