Početna Bosna i Hercegovina Dvodnevni bojkot trgovina počeo u BiH

Dvodnevni bojkot trgovina počeo u BiH

27

U Bosni i Hercegovini danas je počeo dvodnevni bojkot trgovina zbog visokih cijena.Građani su pozvani da se suzdrže od bilo kakve kupovine.

Nakon jednodnevnog bojkota trgovina koji je održan u prošli petak, 31. januara, akcija se ovaj put održava dva dana, danas i sutra s porukom – “Ne kupuj!”.

Ispred Facebook grupe “Bojkot BiH”, koja stoji iza akcije, najavljeno je da se bojkot nastavlja do ispunjenja zahtjeva i smanjenja cijena.

Inicijatori akcije pozvali su građane da racionaliziraju potrošnju ostalim danima, kupuju samo nužne namirnice, te da ne kupuju ništa u petak i subotu.

Uspješnost prvog bojkota teško je procijeniti, iako su fotografije s terena prikazivale poprilično prazne trgovine, podaci poreznih uprava iz RS-a i FBiH pokazuju da se građani u većem broju nisu odazvali akciji. Štoviše, službene statistike pokazuju da je promet u trgovinama 31. januara bio isti ili čak veći u odnosu na prethodne dane.


“Za mene je i prvi bojkot, koji je održan u prošli petak, bio uspješan, premda po podacima Porezne uprave FBiH, ispada da nije tako. No, bili smo svjedoci da su trgovine bile poluprazne”, kazala je ranije Feni predsjednica Udruženje potrošača “Potrošač” iz Kaknja Ferida Kulović, dodavši da apsolutno podržava bojkot i da misli da će mu se odazvati veliki broj stanovništva.

Bojkot trgovina zbog visokih cijena zahvatio je cijelu regiju, a sve je krenulo iz Hrvatske u kojoj je također danas počeo novi opšti bojkot svih proizvoda i usluga.

Ovo je treći petak bojkota trgovina u Hrvatskoj, a od subote počinje bojkot jednog trgovačkog lanca na sedam dana.


Možda vas zanima

BiznisVijesti

Cijene goriva konstantno rastu: Na nekim pumpama 4 KM

Cijene goriva u Republici Srpskoj konstantno rastu, a na jednoj pumpi u...

InternetTehno

Meta i Ray-Ban predstavili nove pametne naočare za dioptriju (VIDEO)

Meta širi ponudu svojih pametnih naočara, a novi Ray-Ban modeli namijenjeni su...

SvijetVijesti

Otac Ilona Maska: Epstin je živ, nema šanse da je mrtav

Erol Mask, otac Ilona Maska, izjavio je da vjeruje da je američki...

SvijetVijesti

Jadran traži radnike: Potrebno 95.000 ljudi, plate i do 3.000 evra

Predstojeća ljetna sezona na Jadranskom moru zahtijeva oko 95.000 radnika, a najveća...

Bosna i HercegovinaVijesti

Preminuo Rusmir Mahmutćehajić, prvi potpredsjednik Vlade Republike Bosne i Hercegovine

U Sarajevu je sinoć preminuo Rusmir Mahmutćehajić, prvi potpredsjednik Vlade Republike Bosne...

Vijesti

Konaković: I ako Schmidt ode, dolaze oni koji razumiju BiH

U bh. medijima ovih dana se sve češće govori o skorom odlasku...

Visoko

Promocija knjige o Hasanu Čengiću u Visokom

Izdavačka kuća Dobra knjiga, Sarajevo 2022. godine izdala i štampala prvo izdanje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Potvrđena optužnica protiv Muhameda Ajanovića i drugih u predmetu “Koverta”

Kako je saopćeno iz Tužilaštva Kantona Sarajevo Općinski sud u Sarajevu potvrdio...